Obsah článku
Avokádo bylo pro nás donedávna téměř neznámé. Jednak proto, že je exotickou potravinou a jednak proto, že bylo zavrženo vinou z fobií z tuků. Je pravda, že avokádo je bohaté na tuky, ale ty jsou však mononenasycené. Jde zejména o kyselinu olejovou a omega-9 mastnou kyselinu, která se ve velkém množství nachází v olivovém oleji a oleji z makadamových ořechů. Čtěte dál a přesvědčíte se, že avokádo je mimořádně výživnou a zdravou potravinou, která dokáže bojovat proti různým onemocněním srdce.
Jak je to s tím tukem?
Ve výzkumu uskutečněném v Mexiku 45 dobrovolníků konzumovalo avokádo každý den po dobu jednoho týdne, přičemž u nich došlo k poklesu hladiny celkového cholesterolu v průměru o 17 procent. Hladina špatného cholesterolu, které souvisí s onemocněním srdce, klesla, dokud hladina dobrého cholesterolu, který je ochranný, stoupla.
Kromě toho je avokádo bohaté na beta-sitosterol – přírodní látku prokazující významné snížení cholesterolu v krvi a zároveň vysokoochranný faktor pro zdraví prostaty. V prosinci 1999 v American Journal of Medicine kostatovali, že beta-sitosterol prokázal snížení cholesterolu v 16 výzkumech provedených na lidech.
Mononenasycené mastné kyseliny, jako jsou například ty v avokádu, jsou také spojeny se snižováním rizika vzniku diabetu a rakoviny. Výzkum publikovaný v Archives od Internal Medicine ukazuje, že přívrženci stravování s nízkým obsahem sacharidů as vyšším obsahem mononenasycených mastných kyselin dokázali výrazně zhubnout.
Sponzorováno
Ačkoliv se v avokádu nachází i pár gramů nasycených mastných kyselin, jsou to právě ty tuky, kterých se není třeba obávat. Pocházejí totiž z přirozené neupravované potraviny, a tak se zcela liší od těch, které můžeme najít ve smažených hranolkách. Nepocházejí ani z chovu zvěře, a proto avokádo neobsahuje ani množství toxinů.
Co ještě v sobě avokádo ukrývá?
Avokádo je také výborným zdrojem vlákniny a draslíku. Obsahuje také foláty, vitamin A, betakaroten a další zdravé karotenoidy. Nasytí, chutná po oříšcích a navíc nemá téměř žádný vliv na hladinu cukru v krvi.
Avokádo obsahuje také lutein, který je cenným členem skupiny karotenoidů a přírodním antioxidantem. Také pomáhá udržovat zdraví vašich očí a pokožky.
Jak ho připravovat?
Avokádo se výborně hodí do salátů a to ať už ovocných nebo zeleninových. Pokud se chcete vyhnout nasyceným tukům, avokádem můžete nahradit máslo v různých pomazánkách. Hodí se i na přípravu dipů a omáček. Nejzdravějším způsobem, jak používat avokádo při vaření, je ho nevařit. Když ho však přesto chcete použít jako ingredienci v tepelně upravených jídlech, třeba ho tepelně zpracovávat co nejkratší a při co nejnižší teplotě. Můžete zkusit avokádo přidat do jídla, které se právě dovařilo. Avokádo se prohřeje a zároveň zůstanou zachovány všechny zdraví prospěšné látky, které se v něm nacházejí.
TIP: Zkuste zdravý avokádový puding
VIDEO: Avokádový recept plný zdraví
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články
[…] krůtí maso, kuřecí prsa nebo smíchejte konzervovaného tuňáka s cottage cheese nebo s avokádem a máte mnohem zdravější […]
[…] spojují se špatnými kognitivními funkcemi a pamětí u žen, zatímco “dobré” tuky v avokádu a olivovém oleji směřovaly k lepší funkci […]
[…] avokádo má skvělou krémovou chuť, která se hodí téměř na cokoliv. Co tak ji spojit s […]
[…] v něm velké množství vlákniny a zdravé mononenasycené mastné kyseliny. Vyzkoušejte avokádo a uvidíte – tyto kyseliny totiž mozku vysílají signál, že žaludek už má dost. […]
[…] znáte výjimečné zdravotní účinky avokáda, určitě Vás nepřekvapí, že stejně zdravý a prospěšný je i avokádový olej. Jeho […]