Sponzorováno

Na smažená jídla sem tam radši zapomeňte 4.9/5 (10)

hranolkyCo budete mít dnes na oběd? Těšíte se na smažený řízek? Kdoví, zda na něj budete mít chuť i po tom, co si přečtete tento článek. Vědci se podívali na statistiky, jak ovlivňuje smažené jídlo naše zdraví a rozhodně si je nechtěli nechat jen pro sebe. Smažení potravin zvyšuje množství přijatého tuku a kalorií. Jídlo s vysokým obsahem tuku a kalorií, jakkoliv je i chutné, křupavé a smažené, zvyšuje riziko mnoha zdravotních problémů.

Zvýšené riziko obezity

Pokud budete jíst smažené potraviny pravidelně, je pravděpodobné, že skončíte za velmi krátký čas s nadváhou nebo obezitou. Konzumace smaženého jídla více než čtyřikrát týdně zvyšuje riziko obezity o 50 %. Dávejte si proto smažené jídlo co nejméně.

Zvýšené riziko mrtvice a diabetes

Pokud budete jíst nejméně šestkrát týdně smažené, zvyšujete riziko cévní mozkové příhody (mrtvice) o 40 %. Potraviny se většinou smaží v druhu tuku, který poskytuje mnoho nasycených tuků, jako je máslo, sádlo nebo zdravější kokosový olej, což může zvýšit hladinu cholesterolu a riziko srdečních onemocnění. Pravidelná konzumace smažených potravin je spojena i se zvýšeným rizikem cukrovky typu 2.

Zvýšené riziko rakoviny

Omezení množství smaženého jídla vám může pomoci snížit riziko rakoviny prostaty. Lidé, kteří jedli některé z typicky smažených potravin jako smažené ryby, smažené kuře nebo hranolky alespoň jednou týdně, měli podle průzkumů vyšší riziko rakoviny prostaty o 30 %.

Sponzorováno

Proč se smažení považuje za nezdravé?

Při smažení dochází k tepelnému zpracování surovin, jež je doprovázeno rozkladem látek. Ty podporují tvorbu rakoviny. Samotné smažení škodlivé není, jen jeho přemíra a četnost v jídelníčku. Laicky řečeno – čím více smaženého sníme, tím pravděpodobnější je, že si poškodíme zdraví rakovinotvornými látkami. Také příliš tučné a mastné jídlo ohrožuje tělo – srdce, cévy a krvetvorbu. Nejvíce nebezpečné nejsou řízky, ale hranolky. Je to dáno obsahem škrobu v bramborách, který vytváří při smažení glycidamid a akrylamid, ony škodlivé rakovinotvorné látky.

Jednou za čas smažené? Jistě, proč ne

Ideální je nezříkat se smaženého úplně, ale umět správně a kvalitně pokrmy připravit a dopřávat si smažená jídla v přiměřené míře. To znamená jednou dvakrát za měsíc si smaženou dobrůtku uvařit – nejlépe doma. Fast-foody nám totiž nabízejí přepálené tuky i přemíru soli, kalorií a chemie v surovinách. V každém případě nepodceňujte celkovou přípravu surovin. Na kvalitě masa, zeleniny nebo těsta (u koblih) záleží.

Vše má být čerstvé, zelenina nenahnilá, maso měkké, ideálně minutkové. Z drůbeže jsou vhodné stehenní části, nejlépe vykostěné. Skvělým vylepšením je nejprve maso marinovat, marináda dodá masu skvělou příchuť i šťavnatost. Kousky ke smažení by měly být stejně veliké, aby se stejnoměrně propekly. A podstatný je i kvalitní a dobře nanesené těstíčko, které může být v mnoha variantách – tradiční trojobal, s oříšky, s křupinkami, pikantní s příchutí pálivého koření, nebo se sýrem.

Sponzorováno

TIP: O něco zdravější smažení je na kokosovém oleji

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Na smažená jídla sem tam radši zapomeňte”

    1. […] TIP: Smažená jídla jezte minimálně! […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva