Sponzorováno

Mrkev nebo betakaroten? S čím se opálíte lépe? 4.83/5 (18)

Mrkev nebo betakaroten? S čím se opálíte lépe?Na sluneční paprsky se vyplatí připravit. Pokud zanedbáte hydrataci, vrátí vám to pokožka v podobě vrásek. Co ještě udrží pleť svěží a dlouho opálenou? Před horkými dny pokožka ocení každý druh hydratace. Ať už krém, masku, nebo speciální ošetření. Platí to stejně pro ženy i pro muže.

„Kůže má izolační, takzvanou szakallovu bariéru. Má za úkol chránit ji před ztrátou vody a látek rozpustných ve vodě“ přibližuje dermatoložka MUDr. Adriana Tomeková. „Lze říci, že szakallová bariéra reguluje vodní hospodářství vrchní vrstvy. Když se bariéra naruší, přichází pokožka o zásoby vody a vysušuje se.“ Když jí vlhkost nedodáte, zbytečně urychlujete stárnutí pleti. Speciální hydratační kúru dvojnásob ocení suchý typ pleti, před dovolenou i po ní.

Hydratujte však bez ohledu na typ pleti. Zejména když pocítíte, že kůže je napnutá. I mastná pleť si takto dožaduje sklenice vody.

Kolagen Vás výhladí

Hydrataci pleti zajišťuje i kolagen. Když se jeho vlákna věkem a životním stylem ztrácejí, pleť schne. Ve zvýšené míře se tvoří nebo prohlubují vrásky. Proto se vyplatí před letem vyzkoušet i procedury, které podpoří tvorbu kolagenu. I krátce před odchodem do přímořského letoviska můžete seběhnout na takzvaný Thermage lifting.

„Při ošetření se využívá radiofrekvence, která má pantentovanou účinek na novotvorbu kolagenu. Stimuluje ji na základě zahřívání hlubších vrstev kůže. Efekt jednorázového ošetření vydrží přibližně pět let“ dodává dermatoložka Tomeková. Počítejte však s tím, že efekt se rozvine postupně. Ale neinvazivní thermolifting můžete podstoupit kdykoliv během roku, na rozdíl od Fotorejuvenace, která se omezuje na méně slunečné měsíce.

Nezapomeňte se „oloupat“

Nejen před aplikací samoopalovacího krému, ale i před „chytáním“ bronzu se vyplatí celotělový peeling. Zbavíte se odumřelých buněk, pokožka bude mít jednotný odstín a opálení vydrží déle. Pokud nemáte chuť připravit si proceduru doma, zajděte na odborné ošetření.

Vyzkoušet můžete například vulkanický tělový peeling, při kterém se využívá jemně drcený sopečný kámen. Je bohatý na minerály. Najdete i osvěžující ovocné peelingy. Stejně jako v případě pleťového peelingu se při něm využívají ovocné kyseliny.

Čtěte také: Je zdravé se opalovat?

Zaběhněte na masáž

Výborným a příjemným způsobem boje s dehydratací pokožky obličeje i celého těla je masáž. Možností máte hned několik. Za kouskem exotiky můžete vycestovat do Turecka, ale pravé lázně hammam můžete zažít i v ČR. Procedura trvá hodinku a skrývá v sobě peeling i masáž. Nejprve zrelaxujte v mramorovém bazénu, kde si celé tělo premyjete horkou vodou. Následuje masáž speciální rukavicí – kese. Ní masér odstraní odumřelé buňky, póry se otevřou a výživné látky z mýdlové a následné relaxační masáže mohou pronikat hluboko do pokožky.

Vhodná je i ajurvédská masáž, při které se využívá sezamový olej. Odborníci na tento druh ošetření tvrdí, že pokud si najdete na masáž čas pravidelně, pokožka se vyživí natolik, že se nebudete muset každý den krémovat.

Zachrání vás betakaroten?

Na hlavní letní sezónu se mnozí připravují užíváním betakarotenu. Je to však bezpečné, když se vždy před letem objevují zprávy, že jeho syntetická podoba není nejvhodnější? „Doporučuji spíše přírodní než syntetický betakaroten“ přidává se na stranu antichemiků dermatoložka Adriana Tomeková.

Sponzorováno

„Je rizikový zejména pro kuřáky. Studie potvrdily, že při užívání syntetického betakarotenu se u nich zvyšovalo riziko výskytu nádorů plic. Přírodní betakaroten riziko rakoviny naopak snižoval.“ Jde o významný karotenoid a antioxidant, který navíc snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Betakaroten poskytuje i mírnou ochranu před negativním vlivem UV záření, ale určitě ne v takové míře, abyste nemuseli krémovat.

S košíkem meruněk na pláž

Přírodní betakaroten najdete kromě mrkve i v meruňkách, špenátu, rebarboře, papáji či v mangu. Pokud vám přírodní forma nevoní a patříte k nekuřákům, můžete asi dva týdny před dovolenou užívat tabletku betakarotenu denně. Určitě ho však neužívejte celoročně. Pravidelné užívání betakarotenu vás neochrání ani před solární alergií. „Nanejvýš může mít mírnější formu. Pokud se u vás alergie v minulosti objevila, navštivte dermatologa“ radí doktorka Tomeková. „Ten zváží předepsání antihistaminika, případně jeho kombinaci s betakarotenem.“

Oživí vás kyslík

Hydrataci, prokrvení zajistí příjemné rozprašování tekutého kyslíku. Výhodu je, že osvěžení pociťujete téměř okamžitě. „Aplikujeme ho přes malou vzduchovou pistoli. Do tekutiny přidáváme různé, ať už hydratační, nebo antibakteriální séra. Díky tomu je takzvaná oxygenoterapie vhodná pro všechny typy pleti“ říká odbornice. „Protože se zlepší mikrocirkulace, pleť se rozzáří a zároveň regeneruje.“ A to celé za dvacet minut. Pokud dopřejete kyslík i krku a dekoltu, přidejte si deset minut. Rychlost a příjemný pocit při proceduře oceňují i muži.

Když je solárium tabu

Aby první intenzivněji paprsky neznamenaly pro pokožku šok, absolvují mnozí lidé přípravu na sezónu v soláriu. V některých případech to však není nejlepší nápad. „Solárium je tabu pro těhotné ženy a první dva fofotypy, které mají větší počet pigmentových névů“ připomíná dermatoložka.

„Stejně byste neměli riskovat, pokud se v rodině objevilo nádorové onemocnění, ať už melanomy, nebo bazaliómy. Třetí fototyp s minimem znamének může navštívit solárium dva, nanejvýš třikrát na čtyři minuty.“

Vždy však počítejte s riziky a najděte si ověřené pracoviště. Důležitá je hygiena, spolehlivý personál, kteří nesplní někdy šílené požadavky zákazníků na slunění v soláriu. V centru byste vždy měli najít i základní poučení, jak se v soláriu chovat. Pokud se neumíte rozhodnout, zda je návštěva vhodná, poraďte se s dermatologem.

„Po prohlídce řeknu, které znaménka je vhodnější překrýt zinkovou mastí, aby nebyly vystaveny záření. Tuto radu dostanete jen od odborníka“ říká Adriana Tomeková.

Kolik si vzít beta karotenu? Aneb doporučená denní dávka

Denní doporučená dávka pro betakaroten nebyla nikdy stanovena, v ČR se doporučuje DDD 16 mg/den. Dávka 50-200 mg/den se udává jako hranice bezpečnosti. V případech vyššího příjmu karotenoidů a/nebo při některých chorobách (diabetes mellitus, hyperlipidemie, hyperthyriodismus, nefrotický syndrom) může dojít k hyperkarotenodermii, která se projevuje zažloutnutím kůže, zejména dlaní a chodidel.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem betakarotenu? Budeme moc rádi za komentáře.

Co dále si o beta karotenu přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Mrkev nebo betakaroten? S čím se opálíte lépe?”

    1. […] se snadno zneváží, pokud je vystaven působení tepla. Ale vařená mrkev dodává tělu více betakarotenu, než ta syrová. A vaše tělo přemění tento antioxidant na vitamin […]

    2. […] Můžete navštívit i solárium, samozřejmě v rozumné míře. ° Preventivní užívání betakarotenu přispívá také ke snížené reaktivitě kůže, začněte ho brát asi měsíc před […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva