Obsah článku
Hlubokomořská hnědá řasa Kombu (Laminaria japonica), na Západě známá i jako kelp, pochází ze studených vod severních moří. Je bohatá na kyselinu alginovou, která čistí a posiluje především střeva. Má vysoký obsah kyseliny glutamové, která přirozeně zesiluje chuť pokrmu. Je bohatá na jód (při problémech se štítnou žlázou), má zvyšovat inteligenci a dlouhověkost. Obsahuje 10x až 20-krát více minerálů než zelenina.
Kombu je výborná pro čištění krve
V tradičním japonském léčitelství se mořské řasy používají k čištění krve: odbourávají cholesterol z tepen, žil a vlásečnic (tuky a hleny při konzumaci masa) a zvyšují jejich pružnost. Také se používají na podporu imunitního systému. Zbavují tělo těžkých kovů, chemických zbytků a radioaktivity. Díky vysokému obsahu minerálů alkalizují krev. Při pravidelném používání zlepšují krevní tlak, alergie, revmatismus i nervové poruchy.
Použití řasy kombu
Do polévek, zeleniny, omáček. Při vaření luštěnin zkracuje délku vaření a zlepšuje jejich stravitelnost. Pásek kombu namočený ve vodě a krátce povařený (dlouhé vaření prodává do vody silně chutnající minerální soli) dává delikátní základ polévkovým vývarům.
Hrubé, tmavé pásy kombu patří k podstatným přísadám při vaření. Mohou být použity různé: k posílení chuti, jako přirozený sladivé prostředek a jako spolupůsobící látka, která změkčuje vlákna ostatních potravin, právě tak jako samostatně vařená zelenina. Na Západě je často známa pod jménem kelp a zastupuje kombu a celou řadu hnědých řas, které patří k rodině laminaria a projevují se bohatým vzrůstem na čáře přílivu a odlivu. Jejich zjev je mnohostranný, obecně ale mají všechny široké, hladké, lesklé listy (wedel). Již od pradávna byly používány nejen na Dálném východě, ale i podél atlantického pobřeží, kde mají různé pojmenování jako wrack (cukrová řasa), tangle (remenatka) a oarweed (prstnatka).
Super na střeva
Kombu je bohatá na kyselinu alginovou, silný prostředek, který udržuje rostlinnou strukturu, vytváří flexibilitu, aby vydržela stálý příliv a odliv. Tato kyselina alginová působí na základě své nestravitelnosti a schopnosti spojovat se jako přirozený čistící prostředek střev, bere ze stěn tlustého střeva jedy a nechá je přirozenou cestou vyloučit. Na střeva působí svým posilujícím účinkem. Tradiční recept z Japonska známí pod označením Shio-kombu, byl po staletí používán jako léčebný prostředek proti zánětu tlustého střeva (colitis).
Připravuje se tak, že se kombu namočí, nakrájí na malé čtverečky a společně se sójovou omáčkou shoyu a vodou se vaří tak dlouho až je měkká a tekutina je vyvařená. Kombu je rovněž bohatá na kyselinu glutaminovou, původní verze mohutného zesilovače chuti mononatrium glutamát, který je dnes chemicky syntetizován z třtinové melasy. Pásek kombu namočený ve vodě a krátce povařený (dlouhé vaření prodává do vody silně chutnající minerální soli) dává delikátní základ pro polévky a nudlové vývary. Z tohoto polévkového základu, nazývaného dashi, se připravuje mnoho chutných japonských jídel. Jejich hodnota byla již od pradávna rozpoznána buddhistickými mnichy, kde jejich zákony přísně zakazovaly používání jakýchkoliv živočišných přísad. Kyselina glutaminová má právě tak schopnost rozkládat vlákna jiných potravin.
Sponzorováno
Pásek kombu vařený s luštěninami nejen zkracuje dobu vaření, ale také zlepšuje aroma, přidává cenné živiny a zvyšuje stravitelnost jídla jako celku. Tento proces změkčování působí v obou směrech. Také kombu jako takové, když se vaří s potravinami bohatými na bílkoviny, je mnohem měkčí. Kromě sladkosti, která pochází z kyseliny glutaminové, obsahuje kombu dva cukry, fruktózu a manit, které mohou být důležité pro diabetiky, protože nezvyšují hladinu cukru.
Kombu a jód
Kombu je jedna z řas z nejvyšším obsahem jódu. Po století byla používána Číňany na léčení štítné žlázy. Na Dálném východě, kde se kombu pravidelně konzumuje. Kombu obsahuje také určité aminokyseliny, které se k sliznicím a lymfatickému systému chovají jako jemné stimulanty. Řasy Kombu byly ceněné dlouhou dobu jako ochrana před vysokým krevním tlakem, speciálně u starších lidí. Kombu podporuje pravidelné rozdělení živin v těle a tím přispívá jejich pravidelná konzumace k obnovení normální přirozené tělesné váhy.
Zdravotní přednosti, které jsou řase kombu připisovány jsou nejlepší shrnuty ve slovech jednoho amerického vědce, který před padesáti lety napsal: „Ze čtrnácti prvků, které jsou podstatné pro funkce látkové výměny lidského těla, se jejich třináct vyskytuje v kelpu. Měl by být k dispozici lidem ve všech zemích.“
Formy a druhy řas Kombu
Kombu se prodává na západě sušená a zabalena. Na východě je oproti tomu dostupná v mnohočetných formách.
Některé nejznámější jsou:
Ne-kombu
Velmi bohaté na minerály, velmi houževnaté, potřebuje dlouhou dobu namáčení a je ji třeba o něco déle vařit. Je velmi ceněna pro svou bohatou, sladkou skoro likérovou aroma. Má být vařená ve vodě se sójovou omáčkou shoyu, až je měkká a tekutina je vyvařená. Servíruje se v malých porcích jako příloha. Je zvláště posilující pro střeva.
Slíže (natto) kombu
Na tenké proužky nakrájené kombu. Používá se pro rychlý vývar, jako přídavek do polévek, nebo jednoduše jako zelenina.
Instant (Tororo) kombu
Vybraná kvalita kombu, usušena na slunci na několik dní namočená v jemném rýžovém octě a potom obrúdená a nakrájená na tenoučké pásky. Nemusí být prakticky vařená. Může být přidána do polévky na konci vaření, nebo může být servírována jako příloha namočená do teplé vody s trochou sojové omáčky shoyu. Tororo-kombu má báječnou sladkost, mimo to přináší do jídel jemnou kyselou chuť a osvěžující pikantnost.
Zajímavost: Navzdory vysoké schopnosti vstřebávat minerály neabsorbují řasy z mořské vody škodlivé látky. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy prostě nerostou. Řasy servírujte sice v malých množstvích, ale zato pravidelně. Používají se spíše jako koření při vaření luštěnin (doba přípravy se tím zkracuje) nebo se přidávají pro zvýraznění chuti do polévek či zeleninových jídel.
A dále si přečtěte o mořských řasách
VIDEO: Mořské řasy pro chuť i zdraví
Sponzorováno
Zdroj obrázku: „Kombu“ by Alice Wiegand, (Lyzzy) – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moře a zdraví, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články