Obsah článku
- Meruňková jádra mohou mít antioxidační účinky – vitamin E a další složky mohou působit jako antioxidanty, což znamená, že chrání buňky před poškozením volnými radikály.
- Díky obsahu zdravých tuků a vitamínu E mohou meruňková jádra přispívat ke snížení hladiny cholesterolu a podporovat zdraví srdce a cév.
- Některé studie naznačují, že amygdalin (B17) může ovlivnit imunitní systém. Není však dostatek důkazů, které by toto účinně potvrzovaly nebo doporučovaly jeho používání v této oblasti.
- Meruňková jádra obsahují amygdalin, který se v těle štěpí a může uvolňovat kyanid. Tento toxin je ve větším množství smrtelný, proto může být konzumace většího množství jader nebezpečná. Příznaky otravy kyanidem zahrnují nevolnost, závratě, bolesti hlavy, a ve vážnějších případech může dojít k bezvědomí nebo i smrti.
Odborníci zkoumali vliv konzumace hořkých meruňkových semen na fyziologický stav lidí. Jaký mají meruňková jadérka vliv na zdraví?
Meruňkové jádro je jedno semínko, které se nachází uvnitř pecky meruňky. Někteří lidé věří, že meruňková jádra mají vlastnosti v boji proti rakovině a podporují detoxikaci těla.
V současnosti neexistuje žádný nový výzkum, který by podpořil tvrzení, že semena meruněk mohou bojovat proti rakovině. Kromě toho vědci varovali, že sloučenina v meruňkových jádrech se v těle přeměňuje na kyanid v úrovních, které by mohly být škodlivé.
Je konzumace meruňkových jader bezpečným alternativním způsobem léčby rakoviny nebo jiného nebezpečného zdravotního výstřelku? Třídíme fakta od fikce.
Co jsou to meruňková jádra?
Meruňková jádra jsou vzhledově podobná malé mandli. Čerstvá meruňková jádra jsou bílá. Po vysušení se jejich obal stává světle hnědým. V Egyptě lidé míchají semínka koriandru a sůl s mletými meruňkovými jádry, aby vytvořili tradiční svačinku známou jako „dokka“.
Někteří výrobci používají meruňková jádra při výrobě kosmetiky, léků a oleje. Meruňková jádra obsahují bílkoviny, vlákninu a vysoké procento oleje, který mohou lidé z jádra extrahovat.
Lidé používají olej lisovaný ze sladkého jádra – lze ho použít k vaření stejným způsobem, jako se dá používat sladký mandlový olej.
Někteří lidé, kteří žijí v severozápadních Himalájích, si myslí, že divoké meruňky a jejich jádra mají jak nutriční, tak léčivé využití. Z tohoto oleje se také vyrábí produkty pro péči o pleť a vlasy.
Olej a jádra z hořké odrůdy meruňkových jader jsou často přísadami v kosmetice, jako je tělový olej, krém na obličej, balzám na rty a esenciální olej. V Indii lidé používají olej z meruňkových jader k výrobě masážního oleje, protože věří, že zmírňuje bolesti.
Jaké živiny obsahují meruňková jádra?
Jedna studie uvádí, že v závislosti na druhu meruňky, jejich jádra obsahují:
- Oleje: Od 27,7 do 66,7 procenta
- Bílkoviny: 14,1 až 45,3 procenta, z nichž 32 až 34 procent tvoří esenciální aminokyseliny
- Sacharidy: Od 18,1 do 27,9 procenta
- Přibližně 5 procent jader je vláknina.
Meruňková jádra dále obsahují:
- Amygdalin (vitamin B17) – látku, o které se tvrdí, že může mít účinky na zdraví, ale při štěpení v těle může vytvářet kyanid.
- Vitamin E – antioxidant, který přispívá k ochraně buněk.
- Zdravé tuky – především nenasycené mastné kyseliny.
- Hořčík, železo a draslík – minerály důležité pro zdraví.
Mastné kyseliny
Olej z meruňkových jader má vysoký obsah esenciálních mastných kyselin. Ty jsou pro lidské zdraví nezbytné, ale lidské tělo si je neumí vyrobit, a tak je lidé musí přijímat prostřednictvím stravy.
Existují dva hlavní typy esenciálních mastných kyselin: kyselina linolová (omega-6) a kyselina alfa-linolenová (omega-3).
Kyselina linolová hraje zásadní roli ve funkci mozku a zdravém růstu a vývoji. Mastné kyseliny také stimulují růst kůže a vlasů, regulují metabolismus, udržují zdraví kostí a podporují reprodukční systém. Mnoho lidí si myslí, že mastné kyseliny mají antioxidační vlastnosti.
Ve studii na hlodavcích zveřejněné v roce 2011 dostávaly krysy s jaterní fibrózou dávku 1,5 miligramu (mg) třikrát týdně po dobu 4 týdnů mletých meruňkových jader. Výzkumníci zjistili, že došlo ke zlepšení symptomů. Předpokládali, že to může být způsobeno antioxidační aktivitou, protože jádra obsahují kyselinu olejovou a další polyfenoly.
Vitamíny a minerály
Meruňková jádra neobsahují významné množství vitamínů a minerálů, ale olej je bohatý na vitamín E. A vitamín E má antioxidační vlastnosti.
Mohou meruňková jádra pomoci v boji proti rakovině?
Meruňková jádra mohou mít určité zdravotní přínosy a někteří lidé se dokonce domnívají, že mohou pomoci v boji proti rakovině.
Vědci dokonce uvedli, že sloučenina zvaná amygdalin, přítomná v meruňkových jádrech, může být způsobem, jak vymýtit nádory a zabránit rakovině zastavením množení buněk. Laboratorní studie publikovaná v roce 2005 naznačila, že amygdalin může inhibovat geny, které vedou k buněčné proliferaci. V roce 2012 laboratorní studie zjistila, že posílení amygdalinu pomocí β-D-glukosidázy může být užitečné při léčbě rakoviny jater.
Co je to ten amygdalin?
Amygdalin je přirozeně se vyskytující látka nacházející se v meruňkových jádrech. Je také přítomen v semenech jiného ovoce, včetně jablek, třešní, švestek a broskví. Jetel, čirok a fazole lima také obsahují amygdalin.
Amygdalin je kyanogenní glykosid. Když někdo sní amygdalin, přemění se v jeho těle na kyanid. Kyanid je rychle působící, potenciálně smrtící chemikálie. V závislosti na dávce může konzumace kyanidu vést k těmto problémům:
- bolest hlavy
- nevolnost, zvracení a křeče v břiše
- závrať
- slabost
- duševní zmatek
- křeče
- oběhové problémy a srdeční zástava
- neschopnost dýchat
- kóma
- smrt (teoreticky)
Kyanid zabíjí buňky v lidském těle tím, že jim brání používat kyslík. Kyanid je zvláště škodlivý pro srdce a mozek, protože využívají hodně kyslíku. Expozice může vést k dlouhodobým účinkům na srdce, mozek a nervový systém.
Výzkum naznačuje, že 0,5-3,5 miligramů (mg) kyanidu na kilogram (kg) tělesné hmotnosti může být smrtelné.
Semena meruněk mohou obsahovat značné množství chemikálií, které se metabolizují na kyanid. Odhady uvádějí, že konzumace 50 až 60 meruňkových jader by mohla dodat smrtelnou dávku kyanidu. Otrava kyanidem se však může objevit na mnohem nižších úrovních.
Komerční zdroje, které propagují konzumaci syrových meruňkových jader, doporučují mezi 6 a 10 zrny denně. Někteří doporučují více pro lidi s rakovinou, ale to může být i celkem nebezpečné. Lidé, kteří dodržují tato doporučení ohledně dávkování, budou pravděpodobně vystaveni hladinám kyanidu, které způsobují otravu kyanidem.
Sponzorováno
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) varoval, že jedna porce tří malých meruňkových jader nebo jednoho velkého meruňkového jádra by mohla vystavit dospělé nad navrhovanou bezpečnou úroveň expozice kyanidu, zatímco jedno malé jádro by mohlo být toxické pro kojence.
EFSA doporučuje, aby nikdo najednou nekonzumoval více než 20 mikrogramů (mcg) kyanidu na kilogram tělesné hmotnosti. To omezuje spotřebu na jedno jádro pro dospělé. I půlka jádra by byla pro děti nad limit.
Výzkumníci poznamenávají, že semena hořkých meruněk mají obzvláště vysokou hladinu amygdalinu, a to 5,5 gramů (g) na každých 100 g.
Co je laetril? Co je vitamín B-17?
Laetril, také nazývaný B-17, je částečně syntetická forma amygdalinu. Byl navržen jako alternativní léčba rakoviny.
Laetril se vyrábí z amygdalinu chemickou reakcí s vodou.
V roce 1952 vyvinul biochemik Ernst T. Krebs, Jr. laetril v injekční formě. Jeho otec v roce 1920 vyzkoušel semena meruněk jako léčbu rakoviny, ale ukázalo se, že jsou toxické.
Někteří lidé s rakovinou mohou užívat laetril v naději, že:
- pomohou zvýšit jejich energetickou hladinu
- pomohou zlepšit jejich zdraví a pocit pohody
- podpoří detox a očistu těla
- jim prodlouží život
Je k dispozici jako:
- pleťové mléko
- perorální tablety
- injekce
- tekutina zavedená do konečníku.
United States Food and Drug Administration (FDA) neschvaluje B-17 nebo laetril pro použití v USA. Je považován za nebezpečný pro použití v potravinách a lécích. Nebylo prokázáno, že by měl použití při léčbě jakékoli nemoci. Vedlejší účinky laetrilu jsou podobné jako při otravě kyanidem.
Patří mezi ně:
- nevolnost, zvracení a bolest hlavy
- závrať
- velmi nízký krevní tlak a modrá kůže v důsledku nízké hladiny kyslíku
- poškození jater
- pokleslé horní víčko
- potíže s chůzí v důsledku poškození nervů
- horečka
- zmatek
- kóma
- smrt
Některé zdroje opravdu propagovaly použití laetrilu jako protirakovinného prostředku a je k dispozici jako léčba v Mexiku a na některých klinikách v USA.
Některé zdroje naznačují, že lidé berou laetril pro tyto benefity:
- může prý zlepšit hladinu energie a pohodu
- může prý detoxikovat tělo
- pomoci jim žít déle
V současné době neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly použití laetrilu pro tyto účely nebo k léčbě rakoviny.
Co říkají zdravotnické úřady?
V roce 2018 National Cancer Institute (NCI) poukázal na to, že laetril vede k produkci kyanidu v těle a že American Institute of Nutrition Vitamins ho jako vitamín neschválil.
Dodávají, že neexistují žádné zprávy o žádných kontrolovaných klinických studiích, které proběhly na lidech.
Poukazují také na to, že protože laetril pochází z Mexika, nemusí mít při výrobě stejné bezpečnostní normy upravující čistotu a obsah.
Existuje také obava, že by lidé mohli užívat laetril namísto dodržování osvědčených léčebných režimů rakoviny, jako jsou cílené léky nebo radiační terapie. Použití neověřených metod namísto konvenční medicíny může způsobit vážné poškození zdraví.
A co vitamín B-15?
V meruňkových jádrech je také přítomen další takzvaný vitamín B-15 neboli pangamát vápenatý. Ten byl také navržen pro léčbu rakoviny.
Již v roce 1980 však vědci dospěli k závěru, že pangamát vápenatý může způsobit genetické mutace a má „90 procentní pravděpodobnost“, že rakovinu způsobí, nikoli vyléčí.
Organizace spíše považují vitamín B-15 za nebezpečný pro použití v potravinách a drogách.
A co říkají odborné studie a výzkum
Žádný spolehlivý důkaz nepotvrzuje laetril jako účinnou léčbu rakoviny a existují důkazy, že je toxický a potenciálně smrtelný.
Většina webových stránek, které podporují laetril jako léčbu rakoviny, zakládá svá tvrzení na neoficiálních důkazech a nepodložených názorech.
Jeden takový článek publikoval v roce 2008 Stephen Krashen, profesor lingvistiky na University of Southern California (Emeritas). Krashen tvrdil, že „smrt meruňkovými jádry se zdá být vzácná“. Krashen navrhl, že lidé mohou jíst meruňková jádra, a mají zpočátku negativní reakce, ale postupně si zvyknou na vyšší dávky.
V roce 2010 však výzkumníci zveřejnili výsledky hodnocení 13 dětí, které zažily otravu kyanidem po konzumaci meruňkových jader. Všechny děti navštěvovaly v letech 2005 až 2009 stejnou dětskou jednotku intenzivní péče v Turecku.
Vědci došli k závěru:
„Otrava kyanidem spojená s požitím meruňkových semen je velkým jedem u dětí, z nichž mnohé vyžadují intenzivní péči.“
V roce 2015 došel přehled studií publikovaných Cochrane Library k závěru, že neexistuje žádný spolehlivý důkaz, který by prokazoval jakýkoli přínos používání laetrilu nebo amygdalinu při léčbě rakoviny.
Studie na hlodavcích publikovaná v roce 1975 nezaznamenává žádnou protinádorovou aktivitu po použití amygdalinu, ale upozorňuje na riziko toxicity.
V roce 1982 někteří lidé, kteří dostávali laetril jako léčbu rakoviny, vykazovali známky toxicity kyanidu. Také nebyly zaznamenány žádné příklady zlepšení symptomů rakoviny.
Konzumace meruňkových jader a laetrilu se nedoporučuje v těhotenství a při kojení. Chybí údaje o možném riziku vrozených postižení.
Závěrem lze konstatovat, že požití laetrilu a meruňkových jader s sebou nese riziko vážného onemocnění a smrti, ale výrobci a výrobci dnes oba produkty nadále široce propagují.
Obecně se jako preventivní dávka obvykle doporučuje konzumace dvou až deseti semen. Doporučené množství pro denní konzumaci by mělo být uváděno na obalu výrobcem v závislosti na obsahu amygdalinu a hmotnosti semen.
A závěrem
Ačkoli meruňková jádra mají zajímavé nutriční výhody, které zlepšují zdraví srdce a mozku, použití meruňkových semínek jako přírodní léčby rakoviny je stále do značné míry nepodložené. Přítomnost amygdalinu (známého také jako laetrin nebo vitamin B-17) v semenech může mít nepříznivé zdravotní účinky.
Požití laetrinu může mít za následek příznaky otravy kyanidem (závrať, bolest hlavy, nevolnost a zvracení, zrychlené dýchání). Vysoká dávka laetrinu může dokonce vést k poškození srdce, mozku a nervů a může mít za následek i smrt.
Meruňková semena jsou velmi bohatá na bílkoviny, tuky, vlákninu a dodávají tělu řadu minerálních látek, zejména draslík a hořčík.
Sponzorováno
Promluvte si se svým lékařem před zahájením jakékoli alternativní terapie pro léčbu rakoviny. Ačkoli se u meruňkových semínek neprokázalo, že by léčily rakovinu, existují i další slibné způsoby léčby, které vám mohou pomoci.
A dále si přečtěte
- Olej z meruňkových pecek (meruňkový olej) a jeho super vlastnosti
- Meruňkový olej na vlasy – jak a proč ho používat
Zdroje článku a odborné studie
- Influence of long-term consumption of bitter apricot seeds on risk factors for cardiovascular diseases Autoři: Jana Kopčeková, Anna Kolesárová, Anton Kováčik, Eva Kováčiková
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá semínka, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články