Sponzorováno

Melasa – tento sladký zázrak může v mnohém podpořit vaše zdraví 4.76/5 (25)

Jaké má melasa výhody z pohledu zdraví?

Jaké má melasa výhody z pohledu zdraví?

V dnešním článku bude řeč o melase, která bývá označována právě za „černý zázrak“. Z jedné strany je možné chápat ji jen jako odpad, který vzniká v rámci zpracování cukrové třtiny. Při podrobnějším pohledu ale vyvstávají na povrch její četná pozitiva a možné využití pro naše zdraví.

Melasa má vzhled tmavě hnědého až černého hustého sirupu. Na chuť je velmi sladká, avšak má méně kalorií než třeba med. Melasa však neobsahuje jen cukry, jak by se po prvotním ochutnání mohlo zdát.

Získání melasy

Tento sirup vzniká opravdu jen jako vedlejší (a původně nechtěný) produkt při výrobě třtinového cukru. Jsou v něm však obsaženy veškeré cenné látky z cukrové třtiny. Výhodou je, že jsou zde ve zcela přirozené formě, ve které je lidské tělo dokáže velmi dobře využít.

Cukrová třtina se ve velkém pěstuje třeba na Kubě, v Brazílii nebo v Indonésii. Jsou zpracovávány její stonky, ze kterých se získá šťáva. Ta následně projde dalšími úpravami a oddělí se z ní vykrystalizovaný třtinový cukr (oddělování probíhá ve více etapách). Zbylá složka je právě melasa. Na trhu se jí může vyskytovat více druhů, které se liší dle konkrétního výrobního postupu i země původu.

Melasa – sirup nadopovaný cennými látkami

V melase je z cukrů obsažena zejména glukóza, fruktóza a sacharóza. Dále jsou zde však zastoupeny četné minerály a stopové prvky, např:

  • Vápník (nezbytný nejen jako součást kostí, ale též nutný pro správnou činnost srdce, při srážení krve)
  • Železo (zajištění transportu kyslíku v organismu)
  • Draslík (zajištění činnosti svalů)
  • Fosfor (stavba kostí a zubů)
  • Jsou v ní také vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6, B9, B12), vitamín A, D, bílkoviny, enzymy a nenasycené mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina linolenová, kyselina olejová).

Léčivé účinky melasy

A kdy se melasu vyplatí užívat a na co je dobrá ze zdravotního hlediska?

1. Super při anémii

Jelikož je melasa významným rostlinným zdrojem železa, bývá doporučována zejména při anémii.

Sponzorováno

2. Při revmatických poruchách, zácpě nebo nespavosti

Vynikající vliv má při revmatických poruchách, zácpě nebo nespavosti. Pro podporu střevní peristaltiky je dobré nalačno vypít nápoj z jedné čajové lžičky melasy smíchané s 200 ml horké vody.

3. Na trávení i pro podporu lymfatického systému

Její užívání podpoří dobrého fungování trávicího systému, lymfatického systému i svalové činnosti. Melasa též pomáhá v boji se stresem, snižuje krevní tlak. Při užívání dochází k lepšímu hojení bércových vředů, hemoroidů. Dle některých studií je užitečná též při léčbě rakovinného bujení v těle, kdy podpoří celkovou léčbu a vhodně posílí stav organizmu.

4. Na ekzém i lupénku

Melasu je možné využít i zevně, kdy je nápomocná při léčbě ekzémů nebo lupénky. Je možné ji přidat do krému na obličej nebo si z ní vytvořit masku. Stačí ji v tenké vrstvě rozetřít na pokožku obličeje, nechat zhruba 20 minut působit a poté opláchnout. Pleť bude po jejím použití zregenerovaná a budou minimalizovány známky únavy.

Ideální je melasu konzumovat pravidelně

Pokud chcete podpořit své zdraví, harmonizovat fungování těla a využít preventivní působení melasy, je možná její pravidelná konzumace v množství 1 – 3 čajových lžiček denně. Je možné ji konzumovat samotnou (je třeba zapít vodou), zředěnou ve vodě nebo v jiném nápoji, do kterého můžete přidat pár kapek jablečného octa nebo citronové šťávy. Je možné ji konzumovat nezávisle na jídle (před i po něm) a v kteroukoliv denní dobu.

Pár dalších nápadů, jak melasu jíst

Melasu můžete vmíchat i do jídel – do sladkého pečiva, omáček, marinád, krémů nebo dezertů. Mohou ji užívat dospělí i děti již od půl roku věku. Těm nejmenším je však třeba ji dávat jen opravdu malinko jedenkrát denně. Je vhodná i pro těhotné a kojící ženy. V případě nemoci je možné zvýšit její denní dávku až na čtyři čajové lžičky denně. Účinky melasy na vaše zdraví lze pozorovat obvykle až po určité době pravidelného užívání.

Co dále si o melase přečíst?

VIDEO: Jak se vyrábí melasa

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva