Sponzorováno

Medová voda a její léčivé účinky 4.93/5 (46)

  • Medová voda je kombinací medu a vody a může mít několik potenciálních účinků na zdraví. V tomto článku najdete několik možných přínosů medové vody pro zdraví.
  • Hydratace: Pití medové vody může pomoci udržovat tělo hydratované. Voda zajišťuje hydrataci, zatímco med přidává příjemnou chuť a obsahuje také malé množství elektrolytů, které mohou pomoci nahradit ztracené minerály.
  • Zdroj energie: Med je přirozený zdroj rychlé energie díky obsahu jednoduchých cukrů, jako je fruktóza a glukóza. Pití medové vody může poskytnout okamžitý náběh energie, který může být prospěšný před fyzickou aktivitou nebo jako náhrada za sladké nápoje.
  • Antioxidanty: Med obsahuje přirozené antioxidanty, jako jsou flavonoidy a polyfenoly, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Tyto antioxidanty mohou přispívat k celkovému zdraví a snižovat riziko určitých chronických onemocnění.
  • Přínos pro imunitní systém: Medová voda může podpořit imunitní systém díky svým antimikrobiálním vlastnostem. Med obsahuje látky, které mohou pomáhat bojovat proti bakteriím a virům. Nicméně, je důležité si uvědomit, že medová voda nemůže nahradit zdravý životní styl a správnou stravu.
  • Pamatujte na to, že medová voda obsahuje cukry a kalorie. I když jsou tyto cukry přírodní, stále je třeba konzumovat medovou vodu s mírou a zahrnout ji do vyvážené stravy.

Medová voda posiluje imunitní systém a dodá vašemu tělu energii.

Medová voda posiluje imunitní systém a dodá vašemu tělu energii.

V roce 1882 se v britských novinách objevil příběh Henryho Eddingtona, bývalého člena Východoindické obchodní společnosti a později vojáka, který se zapletl do bojů v Dillí a Meeruthe během Indické války v roce 1859. Tento muž byl vícekrát vyznamenán za statečnost. Nepřátelské kulky a zranění se mu zázračně vyhýbaly, ale nakonec ho skolily zdravotní problémy. Nesnesitelné křeče v břiše neznamenaly nic jiného, ​​než počáteční stadium cholery.

Lék na tuto nemoc tehdy nebyl a tak jediné, co pacienti mohli udělat bylo přelévání se vodou a čekání na pomalou a bolestivou smrt. V lazaretu, ve kterém Eddington ležel, pracoval loajální indický lékař jménem Sabi. Vlastně to lékař nebyl, neměl žádné školy a žádný titul. Byl to typický indický ranhojič. Přesto ho všichni Angličané oslovovali doktor. Tento muž podával pacientům s cholerou zvláštní nasládlou vodu. A po pár měsících se Henry Eddington a mnozí jiní doslova zázračně uzdravili a mohli se nalodit na cestu domů do rodné Británie. Tím léčivým nápojem nebylo nic jiného, ​​než převařená voda smíchaná s medem …

Síla medu

O léčivých účincích medu nemluví jen ajurvéda, znali je lidé na celém světě. Pro dávné kultury ztělesňovaly včely důležité spojení lidstva s nebesy. Lidé v nich viděli strážkyně moudrosti, které svým příkladem učí lidstvo základním hodnotám žití – harmonii, spolupráci, skromnosti, nesobeckosti, činorodosti. Byly také symbolem plodnosti, statečnosti a sounáležitosti. A co bylo hlavní – dávali lidstvu drahocenný med. Možná si teď řeknete – tolik povyku kvůli medu, vězte však, že jedna včela nasbírá za celý svůj život asi 9 gramů medu.

Zahrajme se chvíli na matematiky a počítejme: K nastřádání 0,5 kg medu pracuje 556 včel celý život. Tyto včely přilétají celkem více, než 57 000 kilometrů, což je mnohem více, než obletět celý svět. Abychom si mohli koupit půl kila medu, musí tyto včely navštívit přibližně 2 000 000 květin. Každá včela musí kvůli tomu vyletět z úlu 1600 krát a při každé cestě proletět více, než 10 kilometrů. Zdá se vám nyní pohled na sklenici medu zajímavější? Už ten med nevypadá tak obyčejně, viďte? Tak věřte tomu, že následující řádky nejsou vycicané z prstu, ale podložené mnohými vědecko-lékařskými výzkumy (poznámka na okraj: stále mluvíme o PRAVÉM včelím medu a nikoli o jeho cukrovo chemických náhražkách).

Med je sladký lék

Med má antibakteriální a antibiotické účinky. Obsahuje 13 unikátních zdraví prospěšných bakterií mléčného kvašení, které se do něj dostávají z medového váčku včel. Ty dokázaly porazit takové patogenní bakterie, jakými je zlatý stafylokok, který způsobuje časté onemocnění dýchacích cest či Pseudomonas aeruginosa – ta zase nejčastěji může za záněty močových cest. Med pomáhá léčit rány, i otevřené, přičemž zabraňuje jejich hnisání a mokvání.

Med dodává energii, reguluje hladinu krevního cukru a inzulínu a přispívá k odbourání únavy. Léčí také lupy a kožní onemocnění. Pomáhá proti kašli, podráždění hrdla a chřipce či nachlazení. To je důvod, proč by se měl stát doslova naším denním gastronomickým společníkem. Dnes si tedy povíme o takzvané medové vodě, která kromě toho, že se používá jako základ pro výrobu medoviny slouží jako velmi silný bojovník proti mnoha nemocem.

Sponzorováno

TIP: Medové zábaly jsou super na kašel

Zázračný nápoj – medová voda

Příprava medové vody

Do sklenice (100 ml) vlažné vody dáme čajovou lžičku medu, rozmícháme a počkáme, dokud se med rozpustí. Získáme tak 3% medový roztok, který má podobné složení jako krevní plazma. Med vytváří ve vodě shluk složek, které zvyšují účinnost. Medová voda je organismem velmi snadno vstřebávána. Voda by měla být odstátá. Někteří ji doporučují převařit a vyčkat, až vychladne, případně filtrovat. V ajurvédských pramenech se dočteme, že pokud nabereme čistou vodu z horského pramene a necháme ji odstát v skleněné nádobě na přímém slunci, aby byla vlažná, získáme ideální tekutinu na přípravu medové vody. Poznámka: Pokud máte možnost, nepoužívejte kovovou lžíci na nabírání a míchání nápoje.

Užívání medové vody

Z preventivních důvodů je vhodné dopřát si vodu každý den ráno na lačný žaludek. Voda se rychle dostává do střev a vstřebává se snadno do krve. Můžeme ji konzumovat také přes den i na večer – nemusíme se obávat potřeby noční toalety, protože medová voda zklidňuje ledviny. Důležité je vždy připravit čerstvou medovou vodu. Lze ji využívat nejen vnitřně. Při aplikaci na pokožku přinese větší jemnost a lesk, takže je výbornou kosmetickou pomůckou. Pomáhá při kožních defektech a poraněních, také je vhodná na lupénku i při nekróze (odumření) tkáně (bércové vřed). Také mytí vlasů medovou vodou zabrání tvorbě lupů.

Náš tip: Medovou vodu si můžeme také ochutit pár kapkami citronové šťávy, mátou, skořicí či trochou zázvoru.

A jaké jsou léčivé účinky medové vody

Super na střeva

Pomáhá dát do pořádku zažívací procesy a umožňuje rozhýbat „líné“ střevo. Medová voda navíc pomáhá omlazení střevní mikroflóry. Pokud bude pohár takového nápoje první věc, kterou do žaludku ráno dostanete, nastartuje metabolismus, zmírní kyselinu v žaludku a zvýší produkci střevního hlenu. Hydratované tlusté střevo znamená dobré trávení bez nepříjemných zácp.
Pomáhá také odstranit nahromaděné toxiny ve střevech

Proti parazitům

Čistí zažívání od parazitů a brání jejich množení. Všechny patogenní mikroflóry milující cukr med zabíjí, protože paraziti se živí sacharózou (obsaženou právě v cukru). Med má jiný glykemický index a tak i odlišné vlastnosti od cukru, ačkoli je sladký. Paraziti ponoření do 30% roztoku medu, okamžitě umírají.

Posiluje imunitní systém

Posiluje imunitní systém a dodá vašemu tělu energii. Přesto, že sladké většinou patří do skupiny špatných sacharidů, které zpomalují metabolismus a lidi okrádají mimo jiné o energii, med je jedním z těch, které vám naopak energii dodají. Zapomeňte tedy na energetické nápoje. Dejte si raději med!

Čistí plíce

Čistí plíce od hlenu a pomáhá proti bronchitidě.

Detoxikuje tělo

Dochází k čištění a detoxikaci buněk celého organismu. Med sice neobsahuje tolik antioxidantů jako zelenina, ale lze ho srovnat s vínem. Antioxidační schopnost medu je 10-krát vyšší než u bílého vína. Zvyšují se antivirové, antibakteriální a antimykotické vlastnosti.

Super pro ledviny

Pomáhá preventivně proti nepříjemné noční potřebě na toaletu tím, že pomáhá usnadnit ledvinám.

Super při dietách

Medová voda se také doporučuje pro pitný režim během půstu a diet.

Samozřejmě, že zdravotní problémy při jejím užívání nezmizí, jak mávnutím kouzelné hůlky. Ale pravidelné pití tohoto nápoje přinese patrné účinky. A víte, jak poznat opravdu kvalitní med?

A také jsme pro vás sepsali finty, podle kterých můžete hned poznat kvalitní med.

Sponzorováno

Zkoušeli jste pít medovou vodu? V čem vám pomohla? Napište nám do komentářů.

A co si ještě o medu přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Medová voda a její léčivé účinky”

  1. Inka napsal:

    30% medu by bylo „trochu víc“, než ta čajová lžička :-)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva