Obsah článku
Velmi častým přirovnáním v oblasti chutí je: „Sladký jako med“. Med nám však může život zpříjemnit možná ještě více, než si obvykle představíme. Může být totiž prospěšný zevnitř, ale i na povrchu těla. Po přečtení dnešního článku si k němu snad vytvoříte ještě pozitivnější vztah a stane se součástí vašich dní i v dospělosti. Mnoho z nás ho má totiž spjatý spíše s dětstvím, kdy snídaně v podobě chleba s máslem a medem byla velmi častá a oblíbená.
Blahodárné látky medu pro naše zdraví
V medu jsou pochopitelně ve velké míře zastoupeny sacharidy – především fruktóza, glukóza a sacharóza. Ty mohou být využity jako rychlý zdroj energie. Jsou v něm však obsaženy též bílkoviny, aminokyseliny, organické kyseliny a mnoho vitamínů (A, C, B, D, E). Jeho součástí jsou též minerály a stopové prvky (vápník, draslík, hořčík či sodík).
Přínosy medu pro naše zdraví
A kdy nám med může pomoci?
1. Med a ničení choroboplodných zárodků
Med by měl být nepostradatelnou součástí naší domácí lékárničky. V kombinaci se zázvorem, citronem, skořicí, cibulí nebo bylinkovými čaji je spolehlivým pomocníkem při nachlazení. Můžete jej přidat do čaje, ale klidně i konzumovat samotný. Urychluje léčení a pomáhá tělu vypořádat se s nezvanými návštěvníky – různými mikroorganizmy. Důležité je začít jej užívat okamžitě na počátku nemoci. Jeho velkou výhodou je absence jakýchkoliv nežádoucích účinků.
Je velmi účinný zejména při onemocněních dýchacích cest. Zkapalňuje hlen v průduškách a usnadňuje tak jeho vykašlávání. Blahodárně působí při angíně, také proti bolesti v krku, ale i při vážnějších onemocněních plic.
2. Med je skvělý i jako prevence
Je možné jej užívat i v období, kdy na sobě žádnou nemoc nepociťujete. Působí totiž jako účinná prevence, posiluje obranyschopnost organizmu a zásobuje jej potřebnými vitamíny.
3. Zlepšení stavu pokožky
Med se výborně hodí i pro zevní použití. Urychluje hojení ran, popálenin, omrzlin. Dá se použít jako balzám na rty, který jim dodá potřebnou hydrataci. Lze jej použít i ve formě zábalů a obkladů. V daných místech působí protizánětlivě, podporuje dobrý stav pokožky a zajišťuje její rychlou regeneraci. Bývá oblíbenou součástí řady kosmetických výrobků – krémů, pleťových masek (dokonce existuje přímo i medová pleťová maska), ale i šampónů a kondicionérů.
Sponzorováno
4. Snížení krevního tlaku
Díky obsahu acetylcholinu med opravdu působí na snížení krevního tlaku. Jeho konzumace je v těchto případech vhodná zejména ráno či dopoledne. Kombinuje se zde s bylinkami v podobě odvarů.
5. Podpora trávení
Med dokáže povzbudit střevní peristaltiku a podporuje tak pravidelné vyprazdňování. Lze jej použít při onemocněních trávicích soustavy, kdy účinně zklidní podrážděné sliznice. Urychluje hojení žaludečních vředů. Díky svému blahodárnému vlivu a minimálnímu zatížení trávicího traktu je vhodný i pro pacienty v seniorském věku či naopak pro malé děti.
6. Vliv na psychiku
Naši vyrovnanost podpoří nejen samotná konzumace medu, ale též vnímání jeho příjemného aroma. Pokud trpíte nespavostí, nervozitou, dopřejte si každý večer vlažné mléko oslazené trochou medu. Měli byste ocenit jeho zklidňující účinek.
Možné kontraindikace
Existují vůbec situace, kdy není med vhodné užívat? Jistě je pro nás vhodnější než klasický bílý cukr, ale jsou i případy, kdy jej ze stravy vynechat. V první řadě jej jistě nebudou konzumovat lidé, kteří jsou na něj alergičtí. Nelze jej doporučit při cukrovce, kdy by nemocní měli naopak ze stravy vše sladké vynechat. Sporný je jeho vliv na kvalitu zubů. Můžete se doslechnout, že jeho příjem zapříčiňuje vznik zubního kazu, ale též že v ústech spolehlivě ničí bakterie, a tedy zubnímu kazu spíše předchází. Vyberte si zde dle svého vlastního přesvědčení a možná i dle důvěry v tuto pochoutku.
A upozornění na závěr. Všechny zdravotní benefity se týkají kvalitního medu, ne nějakých levných náhražek.
Co si dále o medu přečíst?
- TOP 10 zdravotních účinků medu
- Manukový med patří mezi ty nejzdravější potravin vůbec
- Med je super i na vlasy. Opravdu.
VIDEO: Příběh medu, aneb jaká je cesta medu od včel do sklenice?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé medy
Přečtěte si také naše další články