Sponzorováno

Maliny a zdraví – na co mají vliv? 4.9/5 (29)

Maliny jsou zdravé.. a hlavně ty čerstvé..

Maliny jsou zdravé.. a hlavně ty čerstvé..

Maliny patří k nejchutnějšímu ovoci vůbec. Plody si oblíbili již naši dávní předkové, jak dosvědčili nálezy jadérek tohoto ovoce v archeologických vykopávkách na území Švýcarska. První písemné zmínky o tomto chutném ovoci rostoucím na Krétě najdeme v nejvýznamnější přírodovědecké encyklopedii od Plinia staršího. Další zmínky jsou i v básních Thomase Tussera a v 16. století je popisuje Gepard. Maliny se už tehdy využívaly převážně jako lék, nebo jako povzbuzující prostředek.

Maliny plné vitamínů

Toto šťavnaté ovoce pomáhá díky obsahu vitamínu C posilovat imunitu. Vitamin A spolu s přírodním barvivem antokyanového zbarvení brání změnám očí, které způsobují šeroslepost a zákaly. Při látkové výměně pomáhá komplex vitamínů B. Zároveň také působí proti stresu a migréně. Minerální látky fosfor a železo pomáhají při krvetvorbě, správné funkci srdce a nervové soustavy a vápník se zas stará o zdravé kosti a zuby. Na mužskou i ženskou sexuální výkonnost příznivě působí zinek, který je v zrnkách.

Obsažené třísloviny pomáhají čistit i střeva a odvádějí z těla přebytečné tekutiny. Čím je barva plodů tmavší, tím větší množství antioxidantů obsahují. Antioxidanty vážou volné radikály a tím chrání tělo před rakovinou. Jsou cenné při léčbě horeček, zánětlivých infekcí a revmatu. Maliny se doporučují i při léčbě cukrovky. Snižují hladinu cukru v krvi, čímž bojují s cukrovkou i jejími přidruženými onemocněními. Maliny pomáhají snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Jsou doporučovány při léčbě chudokrevnosti a dokonce i Alzheimerovy choroby. Britské a americké výzkumy dokázaly, že toto ovoce snižuje ranní nevolnosti těhotných žen. Vhodné jsou i při ženských potížích spojených s menstruačním cyklem.

Maliny také podporují hubnutí

Ketony získané z malin jsou v Japonsku používány ve formě tablet nebo náplastí jako doplněk stravy při hubnutí. Čerstvé plody jsou vhodné při jakékoliv dietě, protože zasytí a podpoří trávení. Také odvodňují organismus a čistí střeva, což podporuje správné fungování organismu. Přitom mají jen 240 kJ na 100 g ovoce.

Sponzorováno

Možnost pěstování na zahrádce i terase

V České republice jsou přímo ideální podmínky pro pěstování malin. Maliny jsou nenáročné rostliny, které rostou na okrajích lesů i v horských oblastech. V posledních letech se přestěhovaly do zahrádek a na terasy. Díky šlechtění si můžeme pochutnat na žlutých, růžových a tmavomodrých bobulkách.

Blahodárná malinová maska

Maliny obsahují enzym biotin, který je nezbytný pro dobrý stav kůže. Zázračné účinky má pleťová maska ​​z rozdrcených malin. Hloubkově čistí pleť, stahuje póry a současně vyživuje vysušenou pokožku, kterou zásobuje vitamínem A. Když ve směsi necháte jadérka, poslouží vám zároveň jako peeling. A jak ji připravit? Stačí rozmáčknout asi 8 větších malin a smíchat se lžící medu a dvěma lžícemi jogurtu. Naneste na důkladně očištěnou pleť a nechte působit 15 minut. Poté opláchněte a použijte svůj běžný krém.

Pro zdravé nehty i vlasy bez lupů

Jako zpevňující a stahující tonikum je zas výborný odvar z listů maliníku. Když do odvaru přidáte několik rozdrcených malin a lžíci medu, uděláte si blahodárnou výživnou masku na vlasy a pokožku hlavy a zároveň se zbavíte lupů. Na odvar potřebujete 1 lžičku sušeného listí a 250 ml vody. Dejte do hrnce a krátce povařte. V uzavřené nádobě nechte louhovat 15 minut, potom sceďte. Tento odvar můžete použít i jako čaj.

Maliny i listy jsou zdrojem riboflavinu, který je potřebný pro zdravý růst silných a pevných nehtů. Na problémy s nehty a nehtovou kůžičku je výborný zábal ze spařených a rozmixovaných malin. Z malin se lisuje olej často využíván i v kosmetice k výrobě prostředků na ochranu kůže. Vitamín E a omega 3 mastné kyseliny nacházející se v oleji, chrání pleť proti škodlivým účinkům slunečního záření. Také výborně léčí záněty kůže a jiné kožní choroby.

Ke kloktání při bolesti v krku je fantastický malinový ocet. Připravíte si ho tak, že do 1 litru vinného octa dáte 500g malin a necháte dva týdny odstát. Pak jej pouze scedíte a můžete používat.

Malinová pochoutka na horké letní dny

Čerstvé ovoce, které nezkonzumujete můžete použít do zákusků, na ozdobení pudinků a šlehaček, případně jej můžete zamrazit. Z malin se připravují výborné sirupy, dřeně, džemy, nápoje a také malinové víno ​​s výbornou chutí a nádhernou barvou.

Máte rádi zmrzlinu a chtěli byste ji trochu oživit? Horké maliny jsou ideální. Na pánvičce rozehřejte 120 g krystalového cukru, přilijte 100 ml vodky a počkejte až se cukr zcela roztaje. Přidejte 600 g malin a za občasného opatrného promíchání nechte přejít varem. Horkou směsí přelijte zmrzlinu, ozdobte sladkou oplatkou a podávejte.

TIP: Pro naše zdraví jsou super také malinové listy

VIDEO: O pěstování malin

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Maliny a zdraví – na co mají vliv?”

    1. Dominika napsal:

      Dobrý tipy, super článek! Já léta zápasila s pěstováním – dala na rady babičky a sousedů.. Pak jsem si vybrala správné druhy a je to o 1000% lepší :-)

      Takže bacha na to, na druhu záleží…

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva