Sponzorováno

Makrobiotika a makrobiotická strava – způsob zdravého stravování 4.13/5 (8)

Makrobiotická strava - zkusíte ji i vy?

Makrobiotická strava – zkusíte ji i vy?

Mnoho lidí už o makrobiotické stravě slyšelo, ale dále nevědí moc přesně, co tento způsob stravování přináší. Jedná se o stravu, která blahodárně působí na náš organismus a má údajně i léčivé účinky. Vysvětlíme vám hlavní zásady stravování a to, jak se můžete makrobiotikem stát i vy.

Makrobiotika přináší nejen výživu ve formě zdravé stravy a léčbě pomocí potravy, ale i životní filozofii, která respektuje zákony přírody a vesmíru. Jedná se o jakési umění prodloužení a zkvalitnění života pomocí stravy. „Od doby, kdy jsem se začala stravovat podle makrobiotických zásad, zlepšil se můj zdravotní stav a cítím se lépe. Navíc je tato strava velmi zdravá a chutná. Jedení je pro mě od té doby již něco víc, než jen biologická potřeba. Na tuto stravu postupně prošla i moje dcera se svou rodinou,“ svěřuje se nám paní Eva.

Pozor na stravu

Při stravování tímto způsobem, musíte dbát zejména na to, aby potrava, kterou jdete jíst byla vypěstována, resp. chována v co nejbližším okolí vašeho bydliště. Makrobiotika neuznává potravu, které je dovezena z dalekých končin světa. Takovou potravu nepovažuje za zdraví prospěšnou. Každé jídlo, které vložíme do úst, by se mělo navíc více krát přežvýkat, aby se stalo tekutým, promíchalo se slinami a usnadnil se tak proces trávení a jeho průchod trávicím ústrojím.

Nezapomínejte na to, že strava, kterou makrobiotici jedí, musí být produktem ekologického hospodářství, nesmí být chemicky konzervovaná, ani ošetřována a měla by být co nejčerstvější.

Sponzorováno

TIP: Jezte zelené potraviny, jsou zdravé

Jak se stravovat makrobioticky?

Pokud se chcete stát makrobiotikem, nebo se alespoň co nejvíce přiblížit jejich zdravé stravě, volte následující poměr stravy ve vašem jídelníčku: 50% celozrnné obiloviny, 5% polévky, 10% luštěniny a mořské řasy a 35% zelenina. Jídla se tepelně upravují co nejméně a dbá se na to, aby se ve stravě omezila konzumace mléka, mléčných výrobků a sýrů, protože zahleňují organismus. Méně vhodné je také maso, avšak není zcela vyloučeno – zejména to, které pochází z biologického chovu. Dopřát si naopak můžete ořechy a různá semena, jakož i ryby, či ovoce, avšak jen to, které se pěstuje v našem podnebném pásmu.

Hlavní zásady makrobiotiky:

  • konzumace potravin z nejbližšího okolí
  • potraviny musí být vysoce kvalitní a splňovat ekologické normy (označují se jako produkty ekologického hospodářství – „EKO“)
  • potravina musí být co nejčerstvější
  • dostatečné požvýkání každé potraviny (asi 50-krát)
  • potraviny nesmějí být chemicky konzervované
  • omezení masa, mléčných výrobků a sýrů
  • kromě diety doporučuje masáže, baňkování, přehřívání organismu, zábaly, ale i aromaterapii, zda muzikoterapii
  • osobnostní rozvoj a pozitivní přístup k životu

Kam dál?

VIDEO: Makrobiotika očima MUDr. Vladimíry Strnadelové

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva