Sponzorováno

Lyofilizované (sušené mrazem) ovoce a potraviny – jsou stejně zdravé jako čerstvé? Někdy dokonce více! 4.67/5 (9)

Lyofilizované ovoce a potraviny (sušení mrazem) - jsou stejně zdravé jako čerstvé? Někdy dokonce více!Už od nepaměti lidstvo hledalo zdravé a efektivní způsoby, jak uchovávat potraviny tak, aby vydržely déle (a ideálně co nejdéle). Po celém světě si tak každá kultura vyvinula svoje vlastní techniky pro specifické potraviny: celá vejce v oleji, zelenina pohřbená v podzemí k fermentaci nebo maso zabalené do želatiny. V dnešní době se takřka všechny potraviny, které najdete v obchodě s potravinami, mohou uchovávat mnoha způsoby, včetně konzervování, dehydratace, chlazení, mražení nebo nasolením. A pak je zde lyofilizace.

Zázrak zvaný lyofilizace

Lyofilizované ovoce znamená mrazem sušené ovoce. Je podobné klasickému sušenému ovoci, protože bylo dehydratováno, ale je takové příjemně křupavé. Živiny, které mrazem sušené ovoce obsahuje, nabízí hned několik přínosů pro zdraví – lyofilizované ovoce je tak dobrým doplňkem k vyvážené stravě. Vyzkoušejte takto zpracované ovoce na ranních ovesných vločkách, na ovesné nebo krupicové kaši, či jen tak, samostatně. Lyofilizované ovoce je k dispozici ve většině supermarketů, nebo v obchodech se zdravou výživou.

Jeden z prvních zdokumentovaných příkladů procesu vymrazování byl vyvinut před několika tisíci lety na vrcholcích Andských hor v pastvinách Puna v Peru. Místní domorodí obyvatelé si všimli, že pokud nechali brambory zmrazit ve studených horských nocích a pak je dali na silné denní slunce, zelenina se rychle vysušila a zůstala dlouho poživatelná. Díky tomuto objevu mohly obyvatelé And jíst po celý rok výživné a chutné jídlo. Ale pak to trvalo tisíce let, než si tohoto způsobu uchování potravin všiml i zbytek světa (ve velkém).

Lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce má jednu obrovskou výhodu, během zpracování se zachovají veškeré vitamíny a minerály.

Proč je lyofilizované ovoce tak super? Podívejme se na několik důvodů.

Takto upravené potraviny jsou plné živin

Jednou z klíčových výhod lyofilizačního sušení je to, že jídlo je uchováno ve vrcholu své zralosti a co do obsahu živin. V tomto ohledu snese dokonce srovnání s čerstvými produkty.

Podívejme se na klasický příklad čerstvého ovoce z obchodu. Aby bylo zajištěno, že ovoce bude na pultech zralé a připravené k jídlu, musí být posbíráno dny, nebo dokonce týdny dříve (tedy dlouho před tím), než je skutečně zralé. Předpokládá se, že potraviny budou i nadále dozrávat, když cestují směrem do obchodu. To není úplně ideální proces. Představte si, že se plod se na rostlině či stromu nechá do jeho úplné zralosti, a až pak se utrhne. To je lepší, ne? To je výhoda lyofilizovaných potravin.

Studie z roku 2004 o čerstvých ostružinách zjistila, že hladiny antioxidantů byly čtyřikrát větší u zralých ostružin ve srovnání s nezralými plody stejného ovoce. Při lyofilizaci lze ovoce i zeleninu sbírat až v plném zrání, kdy je plodina plná živin. Tímto způsobem mohou být teoreticky lyofilizované potraviny ještě lepší pro zdraví než čerstvé potraviny.

Sponzorováno

Vitamín A (který má důležitou roli pro zdraví očí, kostí a imunitního systému) spolu s vitaminem C se začíná rychle rozkládat v tradičních dehydratačních látkách. Vysychání mrazem zastaví tuto degradaci a udržuje vitamíny neporušené.

Sušení mrazem je tak účinné, že studie o potenciálu prevence rakoviny se často dělají s lyofilizovaným jídlem. Pravděpodobně jste slyšeli, že několik studií našlo v různých druzích bobulí vlastnosti proti rakovině. A několik z těchto výzkumů vedl Dr. Gary Stoner na lékařské fakultě ve Wisconsinu, kde právě používají mražené jahody a černé maliny.

Nízký obsah kalorií

Některé značky mraženého ovoce obsahují méně než 40 kalorií na 10 gramů. Jiné značky se mohou lišit v počtu kalorií, ale většina bude v pohodě. Jen dejte pozor, ať mrazem sušené ovoce není nějak doslazováno cukrem. Lyofilizované ovoce je super v tom, že uspokojí vaši chuť na sladké + je bez nějakého přidaného cukru. Zkuste tak toto ovoce mlsat místo bombonů. Vaše zdraví vám poděkuje.

Problém se siřičitany u klasicky sušených plodů

Siřičitany jsou konzervační látky, které se často přidávají ke klasicky sušeným plodům ovoce a zeleniny. Přestože tyto chemikálie mění chuť, přidávají se do sušeného ovoce, protože pomáhají odrazit mikroby, zastavit změnu barvy a udržet určité vitamíny. Ale na druhé straně je to, že siřičitany také ničí další vitamíny. Například zatímco vitamín C je dobře zachován při přidávání siřičitanů, vitamin B1 naopak v přítomnosti siřičitanu degraduje. Kromě toho mnoho lidí také zjistí, že jejich trávicí systém je na siřičitany citlivý, jiní na ně zase mohou být skutečně alergičtí.

Takže zde je další výhoda lyofilizovaných produktů. V nich siřičitany prostě nenajdete.

Mrazem sušené ovoce původně vymysleli pro kosmonauty NASA, protože ovoce touto úpravou výrazně ztratí na hmotnosti. Na živinách ale ne.

A nezapomeňte na mléčné výrobky

Lyofilizace ale není jen o ovoci nebo zelenině. Asi vás v souvislosti s touto úpravou hned nenapadnou mléčné výrobky, ale ve skutečnosti je můžete zachovat také. Ve skutečnosti je lyofilizace nejlepší způsob, jak zachovat živiny a probiotika v různých mléčných výrobcích. Mrazem sušené sýry se snadno rehydratují a po rehydrataci se roztaví stejně jako čerstvé sýry. Lyofilizovaný jogurt je také super. Lyofilizovaný jogurt si skutečně uchovává probiotické kultury, které jsou tak důležité pro zdravé trávení.

Od starověkých civilizací až po nejmodernější laboratoře se uskutečnila dlouhá cesta k vývoji technik konzervace potravin, které poskytují nejlepší chuť a nejvyšší výživovou hodnotu. To, co jsme se naučili na této cestě, je to, co domorodé národy Andů asi věděly po celou dobu: Sušení mrazem udržuje jídlo čerstvější a zdravější než jakákoli jiná metoda konzervace.

Víte o lyofilizaci něco dalšího? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Odpolední Plus | O lyofilizac

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Lyofilizované (sušené mrazem) ovoce a potraviny – jsou stejně zdravé jako čerstvé? Někdy dokonce více!”

    1. Karel napsal:

      Krásný článek, který jen nekopíruje nesmysly, co se píšou jinde :)

      Jen opatrně s tím „zdravější než čerstvé“. Lyofilizace je prostě metoda sušení, nic víc, nic míň. Z nezdravého produktu zdravý neudělá ;-)

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva