Sponzorováno

Lanýže a zdraví – jaké mají účinky? 4.72/5 (18)

Lanýže a zdraví - jaké mají účinky?I když lanýže jsou velmi drahá sranda, tak je dobré si je dát. Ptáte se proč? Proč za ně dát tolik peněz? Jednak se jim říká diamant gastronomie a jejich pojídání je opravdu zážitek, a jednak mají několik zdravotních benefitů, které z lanýžů dělají zdravou pochoutku.

Říká se, že jedlé houby, jako jsou i lanýže nemají vůbec žádnou výživnou hodnotu, a používají se jen pro dobarvení chuti jídla. Přesto, novější zprávy ukazují, že lanýže a různé druhy hub mohou přinést mnoho zdravotních výhod, zejména pro vegetariány či vegany, jednotlivce, kteří nejedí maso, a jen konzumují zeleninu.

Lanýž je vlastně houba

Technicky vzato – lanýže jsou houby, které nemají nožky a jsou většinou objeveny pod zemí, zpravidla pod dubem, bukem, borovicí. Hlavně v Evropě, zejména včetně různých částí Itálie, Francie, Slovinska a Chorvatska. V Asii se některé druhy nacházejí v Číně, některé druhy lanýžů jsou doma v severní Africe.

Lanýže a zdraví

Pokud si někdy dáte lanýže, zde je několik zdravotních benefitů, které jen potvrzují, že konzumací lanýžů děláte něco pro své zdraví:

1. Vysoký obsah bílkovin

Lanýže mají vysoký obsah bílkovin (proteinů) – v rozmezí 20 až 30 procent pro každou porci. Odborníci říkají, že pralinky jsou vynikajícím zdrojem vysokým obsahem bílkovin.

2. Nízký podíl sacharidů

V porovnání se zeleninou, lanýže mají nižší podíl sacharidů. To je velmi dobrá zpráva pro lidi, kteří trpí cukrovkou, protože lanýže mají nízkou hodnotu energie.

3. Nízký obsah tuku

Jelikož lanýže jsou rostlinného původu, jsou ideální pro jednotlivce, kteří nemohou a nechtějí konzumovat příliš mnoho tuku. Po jejich sušení, mají pouze asi 2-8% tuku, které jsou převážně hrubý tuk a lipidové sloučeniny, jako jsou mastné kyseliny, steroly, fosfolipidy, glyceridy a kyselina linolová.

Sponzorováno

4. Bez cholesterolu

Toto je pravděpodobně největší přínos lanýžů pro naše zdraví. Pokud máte v rodinné anamnéze srdeční problémy nebo mrtvici (nebo jednoduše máte problémy se srdcem), je skvělé konzumovat jídlo zcela bez cholesterolu, jako jsou právě lanýže. Lanýže vám pomohou snížit celkovou hladinu cholesterolu.

Co nevíte o lanýžích

  • Itálie a Francie se stále pře o výsadní právo na pravé lanýže.
  • Cicerem byly lanýže označovány jako děti země.
  • Údajně jde o afrodisiakum a zdroj životní energie nasátý z kořenů velkých dubů (proto se k lovu využívají prasnice, které jsou lanýži lákány jako feromony).
  • Lanýže produkují herbicidy na svou ochranu, v jejich okolí nic neroste. Samozřejmě až na stromy, s jehož kořeny jsou v symbióze.
  • Některé je nutné vydolovat až z hloubky dvou metrů.
  • Největší zdokumentovaný lanýž byl nalezen v Itálii a vážil 1,5 kg a byl vydražen v přepočtu asi za 6 milionů Kč.

Čistá energie z lanýžů

Dle tradiční čínské medicíny nasávají lanýže nejryzejší esenci z kořenů stromů a tím v sobě koncentrují tu nejčistější energii. Tato životodárná esence vyživuje a posilňuje energetickou dráhu ledvin, která odpovídá za délku a kvalitu života a působí jako mocné afrodiziakum.

Dle středoevropských historických zdrojů, kde má sběr hub tisíciletou tradici, mají i lanýže své specifické účinky. Nacházíme zmínky o tom, že svým tvarem připomínají přirození a močový měchýř, mají výrazný vliv na prokrvení těchto orgánů a tím podporují sexuální aktivitu a vylučování. Podobně silný účinek je připisován i na tvorbu mléka, když má mamička potíže s kojením.

Zajímavost o lanýžích na konec

Letní lanýže dokonce výjimečně rostou i v Česku, jsou však chráněny zákonem a nesmí se proto sbírat.

A dále si přečtěte

VIDEO: Máte rádi lanýže?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva