Sponzorováno

Kysané zelí a jeho účinky na zdraví – skoro jako lék 4.79/5 (58)

  • Kysané zelí, které se vyrábí fermentací bílého zelí, má mnoho zdravotních přínosů.
  • Podporuje trávení - fermentované potraviny, jako je právě kysané zelí, obsahují přirozené probiotika, což jsou živé mikroorganismy, které mohou pomoci udržovat zdravou střevní mikroflóru a podporovat trávení.
  • Zlepšuje imunitní systém - probiotika v kysaném zelí mohou podporovat imunitní systém a snižovat riziko infekcí.
  • Snížení zánětů - kysané zelí obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, jako jsou antioxidanty a flavonoidy, které mohou pomoci snižovat záněty v těle.
  • Zlepšuje trávení těžkých jídel - kysané zelí může pomoci trávit těžká jídla, jako jsou masová jídla, a podporovat lepší vstřebávání živin.
  • Podporuje zdraví srdce - kysané zelí obsahuje vitamin C, vlákninu a látky, které mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporovat zdraví srdce.
  • Je důležité mít na paměti, že kysané zelí může také obsahovat hodně soli a koření, což může být pro některé lidi příliš intenzivní. Při konzumaci kysaného zelí je důležité mít na paměti individuální potřeby v oblasti stravy a konzultovat se svým lékařem nebo dietologem.

Kysané zelí posiluje imunitní systém

Kysané zelí posiluje imunitní systém

V zimě pociťuje lidský organismus zvýšenou potřebu vitamínů. Většinou saháme po exotickém ovoci, jako jsou kiwi, citrony, pomeranče nebo banány. Zapomínáme však přitom na vynikající domácí produkt, který má pro naše zdraví velký význam – na zelí. Syrovou i kyselou ji odborníci svorně považují za nejzdravější potravinu vůbec, která je vhodná pro zdravé, nemocné i lidi, kteří se snaží zhubnout.

Zelí je nejstarší kultivovanou zeleninou

Málokdo ví, že zelí je nejstarší kultivovanou zeleninou – pěstuje se už více než 4 tisíc let. Pochází z pobřeží západního Středomoří a Atlantiku. Ve starém Egyptě připisovali zelí božskou moc. Staří Řekové i staří Římané používali kyselé zelí při léčbě žaludečních vředů a morové nákazy. Mořeplavci ji od 16. století používali jako osvědčený prostředek proti kurdějím (nedostatek vitaminu C). Uchování celých zelných hlávek nasolením znali již staří Římané. Dnešní způsob výroby kyselého zelí údajně převzali ve středověku Slované od Tatarů. Kysané zelí má u nás bohatou historii a v mnoha domácnostech s ní mají výborné zkušenosti. Je to jídlo pro každého. Pravidelnou konzumací kysaného zelí se dá předejít infarktu, depresivním stavům, mrtvici, a mnoha jiným civilizačním chorobám. Co nejčastěji by toto jídlo měli jíst zejména diabetici.

Kysané zelí jako bohatý zdroj živin

Mnoho betakarotenu a vitamínu C

Je bohaté zejména na beta-karoten (provitamin A) a vitamin C. Obsahuje také významné množství vitamínů B, E a K.

Podíl vitamínu C je v kysaném zelí vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Už 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitamínu C. Obsahuje také kyselinu listovou – vitamín B9, která zužitkování vitaminu C synergicky podporuje.

Mnoho minerálních látek a fytochemikálií

Kyselé zelí má hojnost minerálních látek, zejména pro nás velmi nedostatkový draslík, ale i vápník, fosfor, železo, zinek a hořčík, jakož i stopové prvky, z nichž nejdůležitější je síra. Bohatá je i na fytochemikálie s protirakovinnými a antibiotickými účinky, životodárné enzymy, aminokyseliny obsahující síru a hořčičný olej.

Vitamín K v kysaném zelí

Kysané zelí je bohaté na vitamin K. V 100 g se nachází až dvojnásobek doporučené denní dávky. Napomáhá hojení ran a zlepšuje srážlivost krve.

Cholin (vitamín B11)

Při kvašení vzniká i velké množství cholinu (vitamin skupiny B), který se podílí na látkové výměně tuků, snižuje hladinu krevního tuku.
S takovým rozmanitým a vědecky zajímavým složením nabízí kyselé zelí i pestré medicínské využití, z nichž mnohé byly již dávno známé v lidovém léčitelství.

Kysané zelí detoxikuje organismus

Nejcennější složkou kysaného zelí je kyselina mléčná. Spolu s vitaminy skupiny B obnovuje poškozenou střevní sliznici. Šťáva z kysaného zelí má příznivé účinky na střevní mikroflóru. Obsahuje probiotické bakterie mléčného kvašení, které zabraňují množení škodlivých a hnilobných mikroorganismů. Aktivuje i funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, čímž umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.

Sponzorováno

Pro zdraví konzumenta zelí je nezanedbatelný i její vysoký obsah celulózové vlákniny, která zlepšuje průchodnost střev, podporuje pravidelné vyprazdňování, a tak zabraňuje zácpě. Je velmi užitečná i při chronické zácpě a divertikulóze. 1 dl čerstvé šťávy ze zelí 3 až 4-krát denně se může využít jako doplněk při léčbě podrážděného nebo zapáleného tlustého střeva, bakteriálního kvašení, či při jiné nerovnováze v celém trávicím traktu.

Kyselina mléčná pomáhá také přímo při trávení v žaludku tak, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Na druhé straně nepasterizované kyselé zelí je bohatá na živé enzymy působící stejně jako enzymy slinivky, které pomáhají při trávení. Proto je každodenní konzumace kysaného zelí velmi účinnou pomocí u lidí, kteří mají sníženou činnost slinivky, například při udržování hladiny cukru u diabetiků. Bakterie mléčného kvašení mimořádně příznivě ovlivňují činnost žlučníku – snižují tak hladinu cholesterolu v krvi.

Super i na deprese

Působí i proti depresím, protože obsahuje vitamin B9 a B12, které jsou potřebné pro normální činnost nervové soustavy. Kysané zelí obsahuje také acetylcholin, který napomáhá přenosu nervových vzruchů a zklidňuje vegetativní nervový systém. Známá je tříměsíční zelná kúra proti depresím.

Pomůže proti rakovině

Účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu. Věděli jste to? Účinné látky zabraňující nádorovému bujení vznikají v procesu kvašení zelí, kdy vznikají takzvané isothiokyanáty, látky, které mají silně protirakovinné účinky.

Toto je jen několik příkladů. Existuje celá řada dalších příčin. Proto si pravidelně, zejména v zimě, zařaďte tuto vynikající potravinu do vaší diety.

Pár upozornění na závěr

POZOR! Sterilizací, vařením, dušením či pečením se vzácné látky ničí, proto bychom měli jíst co nejvíce zelí v syrovém stavu jako součást salátů.

– Protože obsahuje velké množství vitamínu K, je nevhodné pro lidi, kteří trpí zvýšenou srážlivostí krve (hrozí vznik trombózy).

Vliv konzumace kysaného kysaného zelí na zdraví člověka v kostce

  • zvyšuje odolnost proti stresům
  • podporuje mentální svěžest a příjemnou náladu
  • pozitivně působí na činnost všech svalů, včetně střevních svalů či srdečního svalu
  • posiluje imunitní systém
  • má omlazující účinky
  • pomáhá při tvorbě červených krvinek
  • účinně působí proti revmatoidní artritidě
  • pomáhá při detoxikaci organismu
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • chrání před vznikem rakoviny

Návod na přípravu kysaného zelí doma

Příprava domácí kysaného zelí je tvrdá práce, ale postup je jednoduchý. Každá domácnost, která si na přípravu kysaného zelí potrpí rok co rok, má svůj ověřený recept. Ten se liší dokonce i tím, v jakém regionu bydlíte. My vám nabízíme jeden z nich:

Jednotlivé hlávky zelí důkladně očistíme od vrchních listů a ořízneme košťály. Zelí nastrouháme na proužky široké 2 – 3 mm. Pokud máme zelí méně, můžeme použít i klasické struhadlo na zeleninu, ale v mnoha rodinách se dědí takzvané „nože“ nebo řezačky vyrobené ze dřeva. Omytou vanu vyložíme čistými plachtami, vrstvíme do ní nakrájené zelí, které vždy dobře nasolíme – na 50 kilo zelí nám vystačí jeden kilogram soli.

Zelí necháme dobře odležet (i 3 hodiny), aby nám pustilo šťávu. Pokud se do přípravy kysaného zelí zapojuje celá rodina, úkoly se mohou rozdělit. Při vybírání zelí z vany, je třeba každou jednu hrst dobře vyždímat. Několik takových hrstí je třeba vložit do misky a posunout dalšímu členovi, který zelí natiskne do kameninové nádoby. Nejjednodušší to jde vlastní váhou – stačí si důkladně umýt nohu, dát na ni čisté igelitový sáček a každou vrstvu pořádně udupat. Říká se tomu „šlapání zelí“.

Jednotlivé vrstvy můžeme ochutit celým kmínem, celým pepřem, novým kořením nebo rozčtvrcenými jablky. Nakonec zelí pořádně zatížíme dřevěnými prkny a umytým kamenem. Aby mléčné kvašení proběhlo správně, je třeba zamezit přístupu vzduchu. Když nádobu přikryjeme víkem, do žlábku nalijeme vodu.

A co vy? Máte také rádi kysané zelí? Napište nám o tom do komentářů.

VIDEO: Jak se dělá kysané zelí doma

VIDEO: Síla kysaného zelí

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva