Sponzorováno

Kuskus – zdravá těstovina a vlákninová bomba 4.85/5 (13)

kuskusKuskus nebo cous cous se považuje za domov severní Afriky a Blízkého východu. Má blahodárný a příznivý vliv na naše zdraví a proto byl a stále je základní, velmi oblíbenou a chutnou potravinou severoafrické kuchyně. A právě pro jeho skvělé účinky se pomalu rozšířil do celého světa.

Kuskus jako příloha

Z kuskusu si můžeme vyrobit chutnou zdravou a levnou večeři, která nás příjemně zasytí. Můžeme ho podávat k masu, k těstovinám, k rýži, bramborám, ale i ke knedlíky či jiným přílohám. Kuskus se nepřipravuje vařením, ale zalije se vařící vodou, přikryje se pokličkou a nechá se takových 5 – 10 minut odstát, dokud kuskus nezměkne. Na zjemnění můžeme přidat trošku másla.

Výroba kuskusu

Kuskus je vlastně jemnozrnná těstovina. Vyrábí se mletím a drcením tvrdozrnné pšenice, z tzv. semoliny která je pro výrobu kuskusu nejlepší. Z ní se pak dělají maličké kuličky. Kuskus obsahuje spoustu uhlohydrátů, bílkoviny, vlákninu, vitaminy skupiny B, E, vápník, fosfor, železo a co je nejlepší, že kuskus obsahuje pouze malé minimum tuku.

Obsahuje i antioxidanty, které chrání tělo před různými nemocemi, ničí volné radikály, předchází srdečně – cévních onemocněním, rakovině, pomáhá detoxikovat organismus a zlepšuje činnost střev. Mohou si ho dopřát i diabetici, ale i lidé s vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Kuskus by měl být součástí zdravého jídelníčku. Dokáže výborně nasytit, dodat energii a zároveň je lehce stravitelný a nutričně vyvážený.

Sponzorováno

Nejlepší kuskus je celozrnný

Celozrnný kuskus z hlediska výživy je nejideálnější a proto je také dražší. Vyrábí se z celých pšeničných zrn i se slupkami a proto obsahuje i více vitamínů a hlavně vlákninu. Najdete ho většinou v biopotravinách ale i ve větších supermarketech. Celozrnný kuskus se doporučuje konzumovat i při držení různých redukčních diet.

Nutriční hodnoty kuskusu

100 g kuskusu obsahuje:

Energie: 490 kJ
Kalorie: 117,11 kcal
Bílkoviny: 4,5 g
Sacharidy: 22 g
Vápník: 8 mg
Sodík: 0,005 g
Vláknina: 3 g

Kuskus je netradiční. Netradiční proto, protože mě zaujalo vaření kuskusu, které se narozdíl od jiných těstovin připravuje pouze zalitím vody a myslím si, i když kuskus je rozšířen ve světě, ale ne až na tolik, že ho lidé zvyknou používat téměř každý den v domácnostech, přitom je velmi zdravý.

Dodává energii, výborně zasytí, i když je lehký. Skvěle se hodí i do dietního jídelníčku, v němž bez problémů obsadí místo zdravé snídaně, svačiny i hlavního jídla.

Příprava kuskusu

Kuskus můžete mít jako hlavní jídlo i jako dezert a přitom základní příprava zabere sotva pár minut. Příprava v podstatě spočívá pouze v přelití vroucí tekutinou např. osolenou vodou, vývarem či mlékem. Přidaná tekutina by měla být v poměru 1 : 2 (kuskus:voda). Poté kuskus dobře promíchejte, přikryjte pokličkou a nechte zhruba 5-10 minut odstát, dokud nezměkne. Jednou za čas kuskus pročechrejte vidličkou. Přidat se může i trochu másla pro zjemnění chuti. Dál pokračujete podle vybraného receptu. Kuskus je možný podávat teplý – např. s masem, velmi dobrý je ale i studený například s jogurtem.

TIP: A quinou znáte?

VIDEO: Zeleninový kuskus

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Kuskus – zdravá těstovina a vlákninová bomba”

    1. […] tip: Jako náhrada těstovin je výborný kuskus. Zalijte ho horkou vodou v poměru 1:2, přikryjte a za tři minuty můžete jíst. Zkusit můžete […]

    2. […] jsou proso bez slupek. Malé žluté kuličky si kvůli velké podobě mnozí zaměňují s kuskusem. Jde však o vzácnou oblininu, která je jako jediná z obilovin zásaditá a proto nepřekyseluje […]

    3. […] vločky, obilné kaše a podobně. Vyzkoušet můžete i ne až tak tradiční obiloviny, jako kuskus, quinou či pohanku. Můžete se tak těšit z prevence zácpy, obezity, onemocnění srdce a cév, […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva