Sponzorováno

Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů? 4.83/5 (6)

  • Potraviny, které obsahují nejvíce mikroplastů, jsou především mořské plody a ryby, ale také některé běžné potraviny.
  • Kontaminace potravin mikroplasty je globální problém, který je důsledkem rozsáhlého znečištění životního prostředí plasty. Mikroplasty jsou definovány jako plastové částice menší než 5 mm a mohou pocházet z různých zdrojů, včetně kosmetických výrobků, oděvů, plastového odpadu a průmyslových procesů.
  • Mušle a ústřice: Tyto organismy filtrují vodu a mohou akumulovat mikroplasty ve svých tkáních. Krevety a krabi: Mohou konzumovat mikroplasty spolu s jejich běžnou potravou. Mořské ryby: Zvláště ty, které se živí planktonem, mohou ingestovat mikroplasty.
  • Mořská sůl často obsahuje mikroplasty, protože proces odpařování mořské vody zahrnuje přítomnost mikroplastů, které se nacházejí v oceánech.
  • Balená voda: Studie prokázaly přítomnost mikroplastů v mnoha značkách balené vody.
  • Pivo: Některé studie zjistily mikroplasty i v pivu, zejména pokud je voda použitá při výrobě kontaminovaná.
  • Některé druhy ovoce a zeleniny mohou obsahovat mikroplasty, které se dostanou na povrch plodů nebo jsou absorbovány z půdy znečištěné plastovými částicemi.

Pozor na plasty v jídle a v pití

Pozor na plasty v jídle a v pití

Plasty pronikly téměř do všech koutů Země – vědci našli plasty v tak vzdálených místech, jako je Arktida, vzdálené pouště či části jihoamerické džungle, kam lidská noha doposud nevstoupila (ale plasty tam byly). Mikroplasty, druh plastu menší než 5 mm, jsou obzvláště všudypřítomné a zákeřné. Vznikají rozkladem plastu na drobné částice, které končí v oceánu, vzduchu a půdě.

Vědci ve studiích zjistili, že mikroplasty poškozují lidské buňky, snižují reprodukční zdraví a narušují endokrinní systém. Mikroplasty také fungují jako „pomocník“ pro vstup škodlivých látek do těla, protože mohou absorbovat chemikálie spojené s rakovinou a celkově oslabovat imunitní systém.

Tato všudypřítomná kontaminace jim umožňuje snadný vstup do lidského těla. Mikroplasty jsou ve vzduchu, který dýcháme, což znamená, že pokaždé, když se nadechnete, dýcháte plasty a přísady. Nejsme samozřejmě v bezpečí ani před oblečením, které sami rádi nosíme. Výzkum totiž potvrdil, že mikroplasty a nanoplasty mohou být absorbovány do lidského těla přes kožní bariéru, přičemž 60 % všech materiálů vyrobených do oděvů tvoří plasty. V důsledku toho naše každodenní interakce se syntetickými tkaninami nevědomky přispívají ke zvyšující se přítomnosti plastových částic v našem vlastním těle.

A mikroplasty jsou samozřejmě také v našich potravinách. Průmyslové vypouštění polyfluoralkylových látek (PFAS) do vod kontaminuje produkty používané k hnojení plodin. Mikroplasty se do vašeho těla dostávají také prostřednictvím plastových obalů, které najdete téměř na všem v obchodě s potravinami. Téměř vše, co jíte nebo pijete, bude obsahovat mikroplasty, ale některé potraviny jsou více kontaminované než jiné.

A právě proto jsem připravila seznam potravin s vysokou kontaminací mikroplasty. Pojďme se na největší viníky v tomto směru podívat.

Ryby a měkkýši

V oceánu je 24 bilionů kousků mikroplastů, takže není překvapivé, že chudáci mořští živočichové často polykají plasty. Když jíte oceánského tvora, jíte také všechny plasty, které spotřeboval. Výzkumníci ve studiích odhadují, že průměrný člověk zkonzumuje ročně asi 53 864 částic mikroplastů z mořských plodů, což odpovídá 17 kreditním kartám. Takže až budete příště v restauraci s mořskými plody, může být bezpečnější dát si salát a vynechat mořské plody s mikroplasty.

Oceány jsou plné plastů a řada studií zachytila, jak tyto končí v mořských plodech, které jíme.

Sponzorováno

Čaj

Čajové sáčky jsou obvykle vyrobeny z plastu, takže když je vložíte do horké vody, plasty se roztaví v nápoji. Podle jedné studie čajové sáčky při vyšší teplotě louhování uvolňují do vody asi 11,6 miliardy mikroplastických a 3,1 miliardy nanoplastických částic. Abyste si do těla nedávali miliony kousků plastu, kupujte si sypaný čaj a místo sáčku na jedno použití použijte sítko.

Pitná voda

Ale největší potravinový zdroj mikroplastů lze nalézt v pitné vodě. Jedna studie z roku 2018 objevila plastové částice v 93 % vzorků balené vody. Další z předloňského roku zjistila, že 83 % vzorků vodovodní vody z celého světa obsahovalo mikroplasty.

Nepijte kávu ani vodu z plastových produktů, vsaďte na porcelán a sklenice.

Ovoce a zelenina

Přestože byste měli sníst čtyři až pět porcí ovoce či zeleniny denně, ani ovoce a zelenina nejsou v bezpečí před sevřením mikroplastů. Ovoce a zelenina absorbují mikroplasty prostřednictvím svého kořenového systému a v závislosti na velikosti mikroplastu se dostávají do semen, listů a plodů. Nejvíce kontaminovaným ovocem a zeleninou jsou dle studií jablka a mrkev s více než 100 000 mikroplasty na gram.

Pivo

Pivo se vyrábí z vody a plodin, jako je pšenice, které obě obsahují mikroplasty kvůli znečištění plasty. Je naměřeno asi 28 mikroplastových částic na litr piva, což předčí ostatní nápoje, jako je soda, ledový čaj a energetické nápoje.

Sůl

Když solíte jídlo, můžete zároveň do jídla přidávat i stovky mikroplastů. Jedna studie zjistila, že z 39 značek soli pouze tři neobsahovaly mikroplasty. Vědci odhadli, že průměrný dospělý člověk spotřebuje ročně kolem 2000 mikroplastických částic ze soli. Bavíme se zde konkrétně o mořské soli.

Co se dá udělat?

Úrovně kontaminace nalezené v balené vodě posilují dlouhodobou radu odborníků pít raději vodu z vodovodu či ze skleněných nebo nerezových nádob, aby se snížila expozice mikroplastům. Tato rada se vztahuje i na další potraviny a nápoje balené v plastu. Prostě se snažte konzumovat co nejvíce jídla, které není zabaleno do plastu. K tomu jsou ideální bezobalové obchody. Zkuste si nějaký vyhlídnout ve vašem okolí.

Téměř stejným způsobem, jakým se neustále zbavujeme kožních buněk, plasty neustále uvolňují malé kousky, které se odlomí, například když otevřete plastovou nádobu na salát z obchodu nebo sýr, který je zabalený v plastu.

Snažte se tedy nejíst nic, co bylo uloženo v plastové nádobě. Hledejte potraviny uložené ve skle, smaltu.

Noste oblečení vyrobené z přírodních tkanin a nakupujte spotřební zboží vyrobené z přírodních materiálů.

Nevkládejte jídlo v plastu do mikrovlnky. Místo toho ohřívejte jídlo na sporáku nebo v mikrovlnné troubě ve skle.

Pokud můžete, jezte co nejvíce čerstvých potravin a omezte nákup zpracovaných a ultrazpracovaných potravin zabalených v plastu.

A jak proti plastům v životě bojujete vy?

A dále si o plastech přečtěte

VIDEO: Jaroslav Petr – Mikroplasty a nanoplasty. Malé, všudypřítomné, škodlivé?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva