Obsah článku
Konopí. V poslední době znovu objevujeme tuto kdysi tradiční rostlinu. Nejenže ní lze obohatit jídelníček, ale má i mimořádně příznivé účinky na zdraví. Například Číňané využívali konopí seté již před třemi tisíci let nejen jako potravinu, ale i jako poměrně všestranný lék. Vědecké studie dávno potvrdily mnohé léčivé účinky různých živin, které konopná semínka obsahují. Jsou to zejména esenciální omega 3 a omega 6 polynenasycené mastné kyseliny a bílkoviny.
Pokud se mluví o konopí, obvykle lidé reagují s obavami, protože s touto rostlinou se jim spojuje působení psychotropních látek. Netřeba se však obávat, konopné produkty určené na potravinářské využití se získávají zásadně ze semen technických odrůd Cannabis sativa (konopí seté). Tento druh konopí psychotropní látky – kanabinoidy neobsahuje. I odborníci na stravu a dietologové potvrzují, že rozdíl mezi semeny konopí – potravinářským a konopím psychoaktivním je v obsahu a poměru kanabinoidů. Takže se není opravdu čeho bát.
Žádná droga
Zatímco v psychoaktivním konopí podle lékařů převažuje množství látky tetrahydrocannabinol (THC), která má psychotropní účinky, v konopí seté naopak převládá tzv. prekurzor THC – kanabidiol (CBD), je to látka, která nemá účinky aktivního THC.
Podle odborníků všechny produkty z potravinářské konopí obsahují látku THC v menších množstvích, než jaké jsou povoleny v mnoha zemích světa. Kanabidiol, který se i v konopí setém nachází pouze ve stopovém množství, nejenže nemá psychoaktivní účinky THC, ale dokáže je i účinně blokovat.
Kanabidiol má léčivé účinky
Několik studií potvrdilo ✅, že látka kanabidiol má léčivé účinky. Chrání nervový systém, příznivě působí proti křečím a má i protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Kromě toho studie potvrzují, že tato látka má i silnější antioxidační účinky než vitamin C nebo E.
Zdravé tuky i proteiny
Kromě zdravých tuků konopí obsahuje i proteiny, vlákninu, minerály a vitamíny a jiné prospěšné látky. Odborníci však konopí oceňují právě zejména pro vysoký obsah PUFA – polynenasycených omega 3 a omega 6 mastných kyselin.
Konopný olej, který se lisuje ze semínek, jejich obsahuje více než 80%. Důležitý je však nejen obsah těchto kyselin, ale i to, že jsou obsaženy v poměru 3:1 (omega 6:omega 3), který je optimální pro lidské zdraví. Význam správného poměru esenciálních kyselin potvrzují všichni námi oslovení dietologové.
Pokud mají převahu omega 6 mastné kyseliny (jako je to v některých jiných rostlinných olejích), mohou v organismu převážit zánětlivé procesy. To může zhoršit jakékoli zánětlivé onemocnění od artritidy až po aterosklerózu. Naopak výrazný nadbytek omega-3 mastných kyselin (což je v praxi velká rarita), může způsobit relativní nedostatek omega-6 mastných kyselin. To zase mohou pocítit pacienti s atopickou dermatitidou nebo psoriázou. Konopný olej obsahuje například i další účinnou protizánětlivou složku – methylsalicylát, která je příbuznou látkou známé kyseliny acetylsalicylové.
TIP: Přečtěte si o konopném proteinu a jeho vlivu na zdraví
Zdravé „omegy“ si naše tělo neumí samo vytvořit
Esenciální omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které jsou pro zdraví velmi důležité ✅, si naše tělo nedokáže samo vytvářet, proto je i nazýváme esenciální. Musíme je proto získávat z potravy. Jejich nedostatek se může podepsat například na vzniku Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby.
Sponzorováno
Dostatek esenciálních mastných kyselin, a také ve správném poměru, hraje důležitou roli i v prevenci aterosklerózy a srdečně-cévních onemocnění. Vědecké pozorování potvrdilo příznivý účinek konopného oleje i u pacientů s diabetem 2 typu. Pomáhá snižovat nejen hladinu tzv. „špatného“ LDL cholesterolu, ale i triglyceridů, cukru a glykovaného hemoglobinu v krvi a zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.
Esenciální mastné kyseliny jsou citlivé na světlo a teplo, obecně se proto doporučuje uchovávat konopné potraviny v chladu a temnu. Konopný olej je nejzdravější za studena, vhodné je tedy jeho využití ve studené kuchyni.
I vitamin E
Konopný olej obsahuje i dostatek vitaminu E, a to navíc ve formě, která je v prevenci srdečně-cévních onemocnění i rakoviny tlustého střeva mnohem účinnější než forma, ve které se vitamin obvykle nachází ve výživových doplňcích.
Další příznivé účinky konopného oleje
Konopný olej je super na:
- ✅ na pokožku,
- ✅ na nehty a vlasy,
- ✅ pomáhá pacientům s atopickou dermatitidou či psoriázou,
- ✅ protizánětlivé účinky při onemocněních kloubů,
- ✅ působí protizánětlivě při zánětech střeva či žlučníku,
- ✅ díky obsahu kyseliny gama-linolenové má příznivé účinky při premenstruačním syndromu či příznacích menopauzy.
Konopí seté a kvalitní bílkoviny
Zajímavý je také obsah bílkovin v konopí setém. Jsou lehce stravitelné a obsahují i všechny esenciální aminokyseliny. Dobrým zdrojem bílkovin je konopná mouka, která je navíc bezlepková – je velmi vhodná i pro celiaky.
Konopné bílkoviny příznivě působí i při onemocněních ledvin, takže těmto pacientům doporučuje, aby konopné bílkoviny zařadili do své stravy (množství bílkovin ale musí upravit podle doporučení svého nefrologa). Účinek konopných produktů se projeví zejména při jejich pravidelném používání a ne při nárazové konzumaci vysokých dávek. Konopí obsahuje zejména rozvětvené aminokyseliny, které jsou ideální pro stavbu svalové hmoty, a tedy vhodné pro sportovce.
Využití konopných potravin
Podívejte se malý přehled konopných potravin a toho, kde všude se dají využít:
Konopný olej
Je super na použití ve studené kuchyni, například do zeleninových salátů apod. Konopný olej se dá použít i kosmeticky.
Loupaná semínka konopí
Můžete je přidávat do salátů, cereálií, obalit v nich například rybu apod. Pokud je používáte umleté, nedoporučuje se mlít je do zásoby, ale jen množství, které ihned zkonzumujete.
Pražená konopná semínka
Můžete je používat přímo nebo přidávat do salátů. Více si o konopných semínkách přečtěte zde.
Celozrnná konopná mouka
Konopná mouka se používá při přípravě všech druhů chleba a pečiva.
Proteinový prášek
Využití například při přípravě proteinových nápojů pro sportovce.
Konopné otruby
Díky obsahu nerozpustné vlákniny jsou účinné v prevenci zácpy, se dají využívat i v detoxikačních kúrách, a jsou například i výbornou přísadou do mouky při pečení.
Konopné mléko
Udělejte si konopné mléko. Recept najdete zde.
Co dále si o konopí a jeho využití přečíst?
- Znáte konopnou kosmetiku?
- Web o tom, jak může konopí sloužit jako lék
- 1. listopadu 2018 Británie legalizovala konopí pro léčebné účely
- CBD (kanabidiol) olej na bolest – jak funguje?
VIDEO: O konopí na ČT24
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Konopí, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články