Kdoule obecná je keř nebo nízký strom. Záleží na tom, zda vyrostla divoce, nebo byla šlechtěná. Listy jsou jednoduché s široce vejčitou celokrajnou, dole chlupatou čepelí. Kdoule kvete v květnu a červnu nápadně velkými bílými nebo růžovými květy, které krásně voní. Je pýchou a okrasou každé zahrady. Kdoule jsou žluté, řídce plstnaté malvice hruškovitého nebo kulovitého tvaru. Jsou výrazně aromatické. Kdoule patří společně s jabloněmi či hruškami do skupiny jádrovin. Roste podobně jako hrušky nebo jabloně a stejně se i pěstuje a tvaruje. Jedinou výjimkou je, že se nekonzumuje za syrova, nemůžeme si ji jen tak odtrhnout a sníst, protože by nám vůbec nechutnala.
Kdoule a zdraví
Obsahuje mnoho vitamínů a tělu prospěšných látek. Dužnina plodů obsahuje množství pektinu, kyseliny, asi 10 procent cukru (hlavně fruktóza) silice, třísloviny, provitamin A, vitamin C, skupinu vitamínů B, dále minerální látky draslík, vápník, železo, měď, fosfor a zinek. Semena obsahují především slizové látky, olej, amygdalin a třísloviny.
Sponzorováno
Účinky na organismus jsou příznivé. Sušené plody se používají při žaludečních potížích a bolestech krku, dále proti průjmu a krvácení. Podobně jako jablko i kdoule je vhodná na zlepšení trávení a zklidnění žaludku. Má mírně projímavé účinky a obsahuje vlákninu, která je prospěšná pro střeva. Kdoulový sliz je součástí kloktadel při zánětech dutiny ústní a hrtanu.
Semena obsahují sliz, který chladí, změkčuje a nedráždí sliznici a pokožku. Uplatňují se při kašli. Semena se používají zřídka vnitřně při žaludečních a střevních potížích, obsahují totiž toxický amygdalin a při nadměrném požití by se mohly objevit problémy. Zvenku se používají mnohem častěji. Je vhodná na různá poranění, a masky, kdoulový olej používají léčitelé při problémech očí – záněty a otoky. Má výrazný chladivý účinek.
Její využití najdeme i v aromaterapii ve formě různých esenciálních olejů, přidává se do prádelníků spolu s jinými bylinkami, do skříně proti molům. Kromě odpudivým účinkům proti hmyzu nám budou šaty krásně vonět.
V syrovém stavu jsou nejedlé, ale suší se a dělají se z nich kompoty, želé, rosoly a marmelády. Kdoulová pasta, nebo také kdoulový „sýr“ byl kdysi oblíbenou pochoutkou. Z kdoulí se vyrábělo i víno a mošt. Ještě dnes ho vyrábějí hlavně starší lidé.
VIDEO: Pozitivní vlastnosti kdoule na naše zdraví (anglicky)
Sponzorováno
Zdroj článku a relevantní studie
- A study of the effects of Cydonia oblonga Miller (Quince) on TNBS-induced ulcerative colitis in rats Studie účinků kdoule na ulcerózní kolitidu vyvolanou u potkanů
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články