Sponzorováno

Káva a dehydratace – mýtus nebo fakt káva dehydratuje? 4.7/5 (10)

To, že káva dehydratuje, je jeden z nejrozšířenějších mýtů o nealkoholických nápojích

To, že káva dehydratuje, je jeden z nejrozšířenějších mýtů o nealkoholických nápojích

Pití kávy je pro mnohé až rituálním zážitkem. Je to součást života, hluboce zakořeněná v každodenní rutině lidí, a pro některé je často až nezbytná. Pijeme kávu, abychom se po ránu cítili nabuzení a svěží nebo třeba odpoledne, abychom si zpříjemnili posezení s přáteli. Káva není jen lahodný a mimořádně chutný nápoj, ale díky svému složení nám může pomoci pracovat rychleji a pokud si dáme i před pravidelným cvičením, tak i trénovat tvrději.

Je to účinný pomocník po probdělé noci nebo třeba jen odměna po těžkém pracovním dni. Historie kávy a jejího původu sahá až do roku 525 n. l. a tak není divu, že je opředena řadou mýtů. Pokud patříte mezi ty, co si na kávě pochutnávají pravidelně, možná jste se už s jedním takovým tvrzením setkali. Možná vás už napadlo, zda je pravda, že káva dehydratuje a že bychom její pití měli pravidelně doplňovat vodou, aby se dehydratace způsobená kávou vykompenzovala. Pokud vám tato myšlenka nedá spát, následující řádky jsou určeny právě pro vás.

Jak vznikla myšlenka, že káva dehydratuje?

Mnoho lidí i dnes stále věří, že káva přispívá k dehydrataci organismu. Ale odkud se tato myšlenka vlastně vzala? Tato víra vychází z velmi malé, ale velmi vlivné studie publikované v roce 1928. V následujících desetiletích se z tvrzení „káva dehydratuje“ stala jakási konvenční moudrost, která bývá součástí téměř každé diskuze o kávě.

Studie z roku 1928 zjistila, že lidé, kteří pili kávu nebo čaj s kofeinem, močili až o 50 % více než lidé, kteří tyto nápoje nepili. Od této chvíle se objevila myšlenka, že káva působí jako diuretikum.

Co je to diuretikum?

Diuretikum je látka nebo sloučenina, která způsobuje, že vaše tělo produkuje více moči, než by za daných okolností normálně mělo. Někteří lidé užívají diuretika jako léky na pomoc při stavech, jako je vysoký krevní tlak nebo otoky (hromadění tekutin). Diuretika se také přirozeně vyskytují v některých potravinách a nápojích, včetně kávy a alkoholu. Některé bylinky a koření, jako je černý kmín a pampeliška se také považují za diuretické.

Proč je káva označena jako diuretická?

Diuretický účinek kávy pochází z obsahu kofeinu v kávě. Když pijete kávu, kofein přechází z trávicího traktu do krve, kde působí svým kouzlem. Vaše tělo štěpí kofein na sloučeniny, které ovlivňují fungování vašich orgánů, včetně mozku.

Kromě účinků na mozek kofein také způsobuje, že vaše ledviny produkují více moči a vyplavují více sodíku a vody z vašeho těla. Výzkumy však ukazují, že účinek je velmi mírný a krátkodobý. Také to není tak silné u pravidelných konzumentů kávy – kofein nemá tak silné diuretické účinky u osob, které mají vyvinutou toleranci častým užíváním. U pravidelných „pijáků“ kávy se vyvine tolerance k tomuto účinku a studie nepotvrzují, že by při pravidelné konzumaci vedlo pití nápojů obsahujících kofein k dehydrataci.

Káva a dehydratuje – co na to studie

V přehledu studií z roku 2002 se dospělo k závěru, že u pravidelných konzumentů kávy existuje něco jako „hluboká tolerance“ k diuréze a že neexistuje důkaz pro tvrzení, že konzumace nápojů obsahujících kofein vede ke ztrátě tekutin.

Další individuální studie z roku 2002 o kofeinu a jeho vlivu na sportovní výkon zjistila, že káva, ani jiné kofeinové nápoje nezpůsobí škodlivou nerovnováhu v elektrolytech (přičemž rovnováha elektrolytů je klíčovým faktorem hydratace).

Sponzorováno

Metaanalýza z roku 2014 rovněž dospěla k závěru, že při pití kofeinových nápojů před cvičením neexistuje riziko dehydratace.

Další studie z roku 2014 zjistila, že kofein neovlivňuje rovnováhu tekutin ani stav hydratace u zdravých dospělých, kteří pijí kávu pravidelně.

V případě studie od Neuhauser-Berthold se u 12 zdravých dobrovolníků zjistilo, že konzumace velkého množství silné kávy (odpovídající průměrně 642 mg kofeinu) vede ke zvýšené diuréze (o 730 ml) a dehydrataci, tento efekt však nebyl při konzumaci do 300 mg kofeinu.

Ve studii z let 2002 a 2005, Lawrence E. Armstrong z Univerzity v Connecticutu publikoval výsledky svých bádání v této oblasti a potvrdil tak, že nedochází ke změně iontů ve vnitřním prostředí těla a že odvodňující účinky přiměřeného pití kofeinových nápojů/kávy jsou stejné jako u vody.

Závěrem

Přestože byla káva považována za lehké diuretikum, v současné době se na základě všech provedených studií ukazuje, že konzumace menšího množství kávy (tedy množství kofeinu pod 300 mg, což odpovídá zhruba 4 šálkům kávy) neovlivňuje diurézu a stav hydratace v klidu ani při cvičení a konzumace většího množství kávy nezhoršuje stav hydratace ani termoregulaci v průběhu cvičení.

Tento mýtus, že nápoje s obsahem kofeinu způsobují dehydrataci a není možné je počítat do celkového denního příjmu tekutin byl tedy úspěšně vyvrácen.

Přispívá káva k vašemu dennímu příjmu vody?

Když pijete kávu, konzumujete v kávě dostatek vody spolu s kofeinem a dalšími látkami. Ve většině případů spotřeba vody vylučuje diuretický účinek kofeinu, zejména u pravidelných pijáků kávy.

Sice naznačuje jedna studie, že je pravděpodobné, že čím vyšší je obsah kofeinu v jednom šálku kávy, tím silnější je výsledný diuretický efekt. Ale to byste museli vypít mnoho a mnoho káv, aby to mělo nějaký citelný efekt. Obecně výzkum však naznačuje, že obsah kofeinu v kávě neovlivňuje rovnováhu hydratace u lidí, kteří pijí kávu každý den.

Celkově lze říci, že veškeré provedené výzkumy v této oblasti naznačují, že váš každodenní šálek kávy můžete s klidným svědomím započítat do přijmu tekutin do kolonky plus. Pokud jste se někdy obávali, že vás váš oblíbený ranní nápoj dehydratuje, můžete tyto starosti v klidu pustit z hlavy.

I tak pijte vodu. A pokud vám ji přinesou v kavárně k šálku kávy, vypijte ji. I přes vyvrácení zažitého mýtu, že káva dehydratuje, však zůstává fakt, že voda je stále tou nejlepší volbou pro správnou hydrataci našeho organismu a neměla by být ve velké míře nahrazována kávou.

Sponzorováno

Kávu pijte s rozumem a budete s hydratací v pohodě.

A co si ještě o kávě můžete přečíst?

Zdroje článku a studie o kávě

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva