Sponzorováno

Káva a cholesterol – jak pití kávy ovlivňuje hladinu cholesterolu? 4.35/5 (17)

  • Vliv pití kávy na hladinu cholesterolu není úplně jednoznačný a může být ovlivněn mnoha faktory - závisí hodně na způsobu přípravy kávy a individuálních genetických predispozic.
  • Některé studie naznačují, že konzumace kávy může mít mírně příznivý vliv na hladinu cholesterolu, zejména na hladinu "dobrého" HDL cholesterolu. To je pravděpodobně způsobeno obsahem antioxidantů ve kávě.
  • Nicméně, u některých jedinců může konzumace kávy také zvýšit hladinu cholesterolu. To může být způsobeno například přidáváním tučného mléka nebo cukru do kávy, které mohou obsahovat nasycené mastné kyseliny a přispět k zvýšení hladiny "špatného" LDL cholesterolu.
  • Vliv pití kávy na hladinu cholesterolu může být dost individuální a závisí na celkovém životním stylu a i na jiných stravovacích návycích dané osoby.
  • Doporučuje se spíše sledovat celkový jídelníček a životní styl dané osoby, včetně konzumace kávy, a případně konzultovat s lékařem, pokud máte obavy ohledně vaší hladiny cholesterolu.

Zvyšuje káva cholesterol, nebo ho snižuje?

Zvyšuje káva cholesterol, nebo ho snižuje?

Pití kávy může ovlivnit hladinu cholesterolu, i když to hodně může záviset na způsobu přípravy kávy. Nefiltrovaná káva (neboli turek) a french press káva může zvýšit hladinu cholesterolu, zatímco instantní a filtrovaná káva ovlivní hladinu cholesterolu o něco méně.

A riziko zvýšené hladiny cholesterolu závisí také na tom, kolik kávy člověk denně vypije a jak je citlivý na kofein. Těch aspektů, které se s pitím kávy a hladinou cholesterolu pojí, je prostě mnoho. Proto nelze úplně jednoznačně říct, jaký vliv bude mít káva na hladinu cholesterolu konkrétně u nějakého člověka.

V tomto články se zamyslím na tím, jak mohou některé oleje v kávě ovlivnit hladinu cholesterolu v séru (v krvi), o rizicích a výhodách spojených s pitím kávy a o tipech na kontrolu hladiny cholesterolu.

Zvyšuje káva hladinu cholesterolu?

Hladinu cholesterolu může ovlivnit mnoho faktorů. Studie z roku 2023 u běžné populace naznačuje souvislost mezi vyšší spotřebou kávy a vyššími hladinami cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL). Toto je typ cholesterolu, který odborníci na zdraví mohou nazývat „špatný cholesterol“. Stejná studie však naznačuje, že neexistuje žádný přímý vztah mezi konzumací kávy a zdravím srdce.

S ohledem na hladinu cholesterolu je důležité zvážit typ a způsob přípravy kávy. Je to proto, že některé metody přípravy kávy mohou odfiltrovat přirozeně se vyskytující oleje v kávových zrnech. Tyto oleje jsou známé jako diterpeny a jsou to cafestol a kahweol. Studie uvádí, že právě diterpeny jsou zodpovědné za zvýšení LDL cholesterolu (toho „špatného“) u lidí.

Množství diterpenů v kávě se liší podle způsobu přípravy. Pokud si člověk například připravuje kávu pomocí papírových filtrů, většina diterpenů zůstává ve filtru. U nefiltrované kávy však většina diterpenů projde do kávy.

Kromě toho se diterpeny mohou lišit podle typu kávy. Například, protože lidé obecně pijí menší porce espressa, tento typ kávy by měl obsahovat méně diterpenů než nefiltrovaná káva, které pijeme co do množství více (hrnek).

Rizika pití kávy

Kromě potenciálního zvýšení hladiny cholesterolu u člověka může káva nést i některá další zdravotní rizika. Například káva obsahuje kofein, který může způsobit nežádoucí účinky a může interagovat s léky člověka.

Obecně studie uvádí, že 400 miligramů kofeinu denně neboli 4–5 šálků kávy je pro zdraví obvykle bezpečné, kofein může mít různé klinicky významné interakce s mnoha léky.

Rizika lékových interakcí

Studie z roku 2020 zjistila, že káva může interagovat s mnoha léky kvůli obsahu kofeinu. Pacient, který nějaké léky pravidelně užívá, by se měl poradit se svým lékařem, aby zjistil, zda některý z jeho léků patří právě do této kategorie.

Mnoho odborníků navíc varuje před mícháním kofeinového nápoje, jako je káva, s alkoholem. Tato kombinace může vést k tomu, že člověk vypije více alkoholu, než si uvědomuje, a pocítí tak více jeho škodlivých účinků.

Rizika kofeinu samotného

Jak jsem uvedla výše, množství kofeinu, které se považuje za bezpečné, odpovídá 4 nebo 5 šálkům kávy (400mg kofeinu). Někteří jedinci jsou však na účinek kofeinu citlivější a mohou zaznamenat některé z následujících příznaků:

  • nespavost
  • rychlý srdeční tep
  • bolesti hlavy
  • úzkost
  • nervozita
  • nevolnost

Jiné zdroje kofeinu? Mezi další nápoje obsahující kofein patří čaj, limonády a energetické nápoje. Čaj a limonády mají obecně méně kofeinu než káva, i když některé energetické nápoje mohou mít i 2–3krát tolik kofeinu, jak káva. Tak na to pozor.

Výhody pití kávy

Nebojte. Obecně má káva i několik výhod, jako třeba:

  • dle studií káva snižuje riziko Parkinsonovy choroby, diabetu 2. typu a Alzheimerovy choroby
  • pomáhá chránit buňky před poškozením díky vysokému obsahu antioxidantů
  • snižuje riziko předčasné smrti
  • snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění u žen

Kromě toho kofein může:

  • zvýšit energii
  • pomoci při hubnutí
  • zlepšit duševní soustředění
  • pozvednout náladu
  • zlepšit výkon při cvičení

Ačkoli cafestol a kahweol mohou mít negativní vliv na cholesterol, mohou také poskytnout určité zdravotní výhody. Výzkum naznačuje, že mohou mít protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti.

Sponzorováno

Co je to vlastně cholesterol?

Cholesterol je látka podobná tuku, která hraje v těle mnoho zásadních rolí (pokud je v těle na zdravé úrovni). Když jsou hladiny LDL cholesterolu příliš vysoké, v tepnách se hromadí plak. Pokud se plak nahromadí natolik, že brání průtoku krve, stává se nebezpečným, protože může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mrtvice.

Cholesterol prochází krevním řečištěm jako součást molekul zvaných lipoproteiny. V krvi jsou dva hlavní typy lipoproteinů: LDL a lipoprotein s vysokou hustotou (tj. HDL cholesterol). Někteří lidé nazývají HDL „dobrý“ cholesterol. Pomáhá totiž odstraňovat cholesterol z těla.

I když káva neobsahuje cholesterol, může ovlivnit hladinu cholesterolu. Diterpeny v kávě potlačují produkci látek, které se podílejí na rozkladu cholesterolu v těle, což ve finále způsobuje jeho zvýšení. Konkrétně kávové diterpeny mohou způsobit zvýšení hladiny celkového cholesterolu a LDL cholesterolu.

Tipy, jak na cholesterol

Zdravé změny životního stylu, které děláme kvůli srdci, mohou pomoci také kontrolovat hladinu cholesterolu. Obecně se v tomto směru doporučuje následující:

  • Jezte zdravou stravu & dbejte na zdravý jídelníček: Takový jídelníček obsahuje hodně ovoce, dále zeleninu a celozrnné výrobky spolu s ořechy, olivovým olejem a rybami obsahujícími omega-3 mastné kyseliny. Jde v něm také o omezení příjmu potravin s vysokým obsahem nasycených a trans-tuků, jako jsou tučné maso a zpracované potraviny.
  • Pravidelně cvičte: Studie ukazují, že pravidelné cvičení zvyšuje HDL a snižuje LDL.
  • Pokuste se přestat kouřit, pokud je to možné: Tento zvyk je hlavním rizikovým faktorem srdečních chorob.
  • Snažte se udržovat rozumnou váhu: Pokud má člověk vysokou tělesnou hmotnost nebo obezitu, pak ztráta 3–5 % celkové hmotnosti může zvýšit jeho HDL a snížit jeho LDL.
  • Pokuste se zvládat stres: Výzkum naznačuje, že stres má škodlivý vliv na cholesterol.

Lidé s vysokým cholesterolem by se měli poradit se svým lékařem, aby zjistili, zda nepotřebují léky, protože různé léky mohou hladinu cholesterolu snížit.

Často kladené otázky

Některé časté dotazy týkající se kávy a cholesterolu:

Mohu pít kávu, když mám vysoký cholesterol?

Člověk s vysokým cholesterolem může v pití kávy pokračovat. Je však ideální zvážit způsob její vaření – ideálně konzumovat kávu, která obsahuje méně diterpenů. Možná také stojí za to probrat možnosti s lékařem nebo dietologem.

Když kávu vysadím, sníží se mi cholesterol?

I když káva může zvýšit hladinu cholesterolu, je nepravděpodobné, že by její vysazení výrazně snížilo hladinu cholesterolu. Místo toho spíše zvažte konzumaci méně nasycených tuků, pravidelné cvičení, nekuřte a omezte příjem alkoholu.

Kolik kávy je příliš mnoho na vysoký cholesterol?

To bude záviset na mnoha faktorech, jako je typ kávy a zbytek stravovacího režimu člověka. Obecně platí, že lidé mohou bezpečně vypít kolem 4 šálků kávy denně. Více než toto množství už je pravděpodobně příliš.

Ovlivní káva test cholesterolu?

Vypití šálku kávy před vyšetřením cholesterolu by nemělo výrazně ovlivnit výsledky vyšetření. Nejlepší je však dodržovat pokyny lékaře. Pokud doporučují půst před testem cholesterolu, pak by se měl člověk před testem postit a nekonzumovat kávu.

Proč na přípravě kávy záleží

Kávové oleje jsou nejúčinnější v kávách, kde má sedlina během vaření nejdelší kontakt s vodou. Bylo prokázáno, že French press má vyšší koncentrace cafestolu. Naproti tomu vaření v konvici na kávu s filtrem v americkém stylu má relativně nízké hladiny, protože nápoj projde sedlinou pouze jednou. Většina cafestolu zůstane ve filtru.

Studie z roku 2007 zjistila, že nejvyšší množství diterpenů měla vařená káva tureckého typu (tedy turek). Instantní káva a překapávaná káva měly „zanedbatelné“ množství a espresso mělo střední množství diterpenů.

Výzkum ukázal, že pití 5 šálků kávy denně po dobu 4 týdnů z french pressu může zvýšit hladinu cholesterolu v krvi o 6 až 8 procent. To je už celkem dost.

Takže ano, na přípravě kávy z hlediska cholesterolu opravdu záleží.

Shrnu to

Káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. I když existuje důvod k obavám z toho, že káva zvyšuje cholesterol, není třeba panikařit.

Vztah mezi kávou a cholesterolem může záviset na tom, jak člověk kávu připravuje. Některé výzkumy také naznačují, že káva může ovlivnit hladinu cholesterolu u lidí různě v závislosti na jejich pohlaví. Filtrovaná káva může pomoci minimalizovat množství přírodních olejů v kávě a výsledkem je kávový nápoj s menším účinkem na cholesterol.

Lidé, kteří mají vysoký cholesterol, by mohli pít filtrovanou kávu častěji než kávu nefiltrovanou.

Sponzorováno

Určitě byste si měli promluvit s lékařem, pokud máte obavy o svoji hladinu cholesterolu.

A dále si o kofeinu či kávě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Jana Kolínková (více o nás)

 

Jana Kolínková je specialistkou na téma kolem fyzioterapie a rehabilitace. Aktivně sportuje a její práce je i její zálibou. Spolehněte se na ni v oblasti tejpingu a ve všem kolem fyzioterapie. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva