Obsah článku
Co je karob?
Karob, „svatojánský chléb“ nebo „chléb svatého Jana“ je tmavě hnědé ovoce stromu Ceratonia siliqua, česky je to Rohovník obecný. Plody tohoto stromu se podobají fazolovým luskům, které se vysušené semelou na prášek podobný kakau. Domovem karobu je až Blízký východ, ale i u nás je již dlouho (ne)známou pochoutkou.
Nejkvalitnější karob roste pěkně na Středním Východě a ve Středomoří, kde se pěstuje už téměř 4000 let. Kdysi byl vedle cukrové třtiny důležitým zdrojem cukru obyvatelstva těchto oblastí. Karob se v současnosti používá zejména jako náhrada kakaa či čokolády, která zbarví jídlo do tmavě hněda, ačkoliv nenahradí zcela typickou čokoládovou vůni. Karob má však svou zvláštní jemnou vůni, která se dobře hodí do sladkostí a pečiva. Barva karobového prášku závisí zejména na délce pražení.
Když „mlsat“, tak zdravě … účinky a výhody karobu
Karob je zdravější alternativou kakaa a to nejen díky barvě, ale i chuti. Přestože zcela nenahradí typickou čokoládovou vůni, hodí se do zmrzliny, na pečení, vaření apod. Například v pečivu ho od kakaa ani nerozeznáte. V porovnání s kakaem má však vyšší obsah vápníku, méně tuku a kalorií. A to už je pár vážných důvodů, proč si ho dát raději než čokoládu.
Zajímavost: V porovnání s kakaem má karob třikrát vyšší obsah vápníku, o třetinu méně kalorií a sedmnáctkrát méně tuku.
Sponzorováno
Dopřát si ho mohou i alergici na kakao (o alergii na karob se velmi nedočtete, protože je velmi málo pravděpodobná). Díky celkem slušnému obsahu vlákniny snižuje špatný cholesterol v krvi, čímž bojuje proti mnoha dalším civilizačním onemocněním s tím spojeným. Rovněž pomáhá při trávení a vylučování. Do karobových výrobků nemusí přidávat na zjemnění ani cukr, ani tuk. Karob je sám o sobě sladký a chutný. V kakau najdeme methylxantiny – zdraví škodlivé látky. V karobu nejsou, ale za to je tam plno vitamínů, minerálů a stopových prvků: vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, chrom a měď.
Karob místo kakaa? Ano!
Přidávejte karob všude namísto kakaa. Rádi pečete? Tak například vyzkoušejte kefírovou buchtu s karobem:
Do 0,5 l kefíru přidejte třtinový cukr, přimíchejte tři skleničky polohrubé mouky (můžete přidat celozrnnou, špaldovou a jiné dle Vaší chuti), trochu rostlinného oleje, 2 lžičky karobu, rozinky a oříšky podle chuti. Těsto nalijte na vymazaný a posypaný plech (k posypání plechu použití jemné ovesné vločky nebo kokos) a pečte 35-40 minut na 175 stupňů. Dobrota z karobu je na světě.
Zajímavosti o karobu
- ve srovnání s kakaem má 3x vyšší obsah vápníku, o 1/3 méně kalorií, 17x méně tuku;
- má velký podíl přirozeného cukru – je sladký, čímž se sníží obsah přidaného cukru;
- je bohatým zdrojem vlákniny pektinu, který pomáhá při trávení a vylučování, je užitečný k zastavení průjmu a při dávení;
- má pozitivní vliv na snižování hladiny cholesterolu;
- je vhodný jako náhrada čokolády zvlášť pro lidi alergické na složky čokolády.
A co si dále přečíst na toto téma?
VIDEO: Recept na domácí cookies s karobem
Sponzorováno
Zdroj obrázku: „Carobs“. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Čokoláda
Přečtěte si také naše další články