Sponzorováno

Kadmium v čokoládě a zdraví – může nám udělat neplechu v těle? Vše co potřebujete vědět 4.68/5 (22)

Jak moc je nebezpečné kadmium v čokoládě?

Jak moc je nebezpečné kadmium v čokoládě?

Milovníci čokolády ji považují za perfektní jídlo.

Čokoláda je bohatá na živiny, a je to docela nedávno, co byla osvobozena od špatné pověsti. Mluvíme samozřejmě o kvalitní čokoládě s vysokým obsahem kakaa. Ta nezpůsobuje akné ani nepřispívá k přibírání na váze. Ve skutečnosti v poslední době spíše slyšíme tak často o jejích přínosech pro zdraví, že se cítíme být povzbuzováni ji jíst více, aniž bychom měli jakýkoliv pocit viny.

Pokud se média v daném příspěvku shodnou na tom, že kvalitní čokoláda je zdravá (což je), jedinou negativní stránkou čokolády pak jsou sociálně-ekonomické záležitosti, jako je dětská práce a chudoba pěstitelů kakaa. Ale nyní se pomalu začíná rozbíhat další diskuse, která se týká rostoucího počtu milovníků kvalitní čokolády. Je to takový „kovový vetřelec“, který ohrožuje popularitu čokolády. Vetřelec jménem KADMIUM.

Co je to kadmium?

Kadmium je těžký kov považovaný za toxický pro lidské tělo. Při požití nebo vdechnutí není tělem vstřebán, takže se časem hromadí a může mít škodlivé účinky na ledviny, plíce a kosti. Proto je klasifikován jako lidský karcinogen a může potenciálně zvýšit riziko rakoviny.

Proč je kadmium nebezpečné?

Kadmium je toxické pro naše ledviny. Může také způsobit ztrátu minerálů v kostech a je spojeno s rakovinou ledvin, plic, močového měchýře a prsu. Tento kov má tendenci zůstávat v játrech a ledvinách (akumuluje se zde). V Evropě přibližně 90% expozice kadmia u nekuřáků pochází ze stravy, většinou z brambor, pečiva, pečiva, čokolády a listové zeleniny. A EU na to reaguje. Země v EU odebírají vzorky a analyzují produkty, aby ověřily, že koncentrace kadmia nepřesahují maximální limity stanovené v právních předpisech EU.

Kolik kadmia je už moc?

Evropská asociace pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje tolerovatelný týdenní příjem v hodnotě 2,5 μg / kg. V současné době je průměrná týdenní expozice u dospělých přibližně 2 μg / kg, u dětí pak přibližně 3,9 μg / kg a u batole 4,9 μg / kg. Limity se tak snižují, aby se omezila expozice.

Proč se kadmium nachází v čokoládě?

Ačkoli její konzumaci mohou obklopovat velké obavy, čokoláda nepatří mezi potraviny s nejvyšší kontaminací kadmia. Jak zdůrazňuje Evropská komise:

„Skupiny potravin, které nejvíce přispívají k expozici kadmia v potravě, jsou obiloviny a obilné výrobky, zelenina, ořechy a luštěniny, kořenová zelenina nebo brambory a maso a masné výrobky. Také kouření tabáku může přispívat k podobné expozici kadmia.“

Ale protože globální trh s čokoládou má hodnotu 100 miliard dolarů, stojí za to se podívat, jak moc kadmium končí v čokoládě a co lze udělat pro omezení jeho přítomnosti v této dobrotě.

Kadmium bohužel nelze jen tak „vyjmout“ z čokolády nebo se mu úplně vyhnout. Není to ale výsledek průmyslových procesů nebo pochybných výrobních rozhodnutí. Kvůli přítomnosti kadmia v čokoládě nelze na někoho v dodavatelském řetězci namířit prst. Protože ještě před jakýmkoli zemědělským postupem nebo výrobou čokolády, je kadmium již přítomno. Ne v kakaových bobech, ne uvnitř stromu, ale v půdě.

Kde se v půdě bere kadmium?

Kadmium se přirozeně vyskytuje v půdě v důsledku sopečné činnosti, lesních požárů a zvětrávání hornin. Ale není to jen „vina“ přírody. V půdě je kadmium i díky člověku – kvůli znečištění měst, těžbě a používání fosforečných hnojiv. Je pak přijato mnoha rostlinami, jako je i kakaovník. Množství těžkého kovu, který končí v kakaových bobech, závisí na mnoha faktorech. Mezi všemi proměnnými jsou nejdůležitější tyto dva faktory:

  1. geografické umístění
  2. kyselost půdy

Zdá se, že jiné faktory, jako je odrůda kakaa a podobně, mají v této záležitosti menší relevanci.

Kadmium je v půdě, a tak se vstřebává přes kořeny kakaových stromů, ze kterých putuje k listům a bobům této rostliny. Kakaovníky akumulují kadmium poměrně efektivně, takže hladiny v kakaových bobech mohou být relativně vysoké.

Sponzorováno

Přestože jsou kakaové boby z Latinské Ameriky považovány za hlavního dodavatele kakaa, jsou zvláště tyto ovlivněny kontaminací kadmiem. V důsledku vyšších sopečných aktivit jsou stopy kadmia výraznější v kakau z Latinské Ameriky než ze západní Afriky.

Studie jsou zajímavé

V říjnu 2016 tým ETH z Curychu zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu provedeného v Hondurasu a Bolívii, aby určil příčiny kontaminace kadmia v místě původu. Vědci zjistili, že značné množství kadmia v půdách a kakaových bobech v některých odlehlých kopcovitých oblastech je daleko od znečišťujícího průmyslu a intenzivního zemědělství. Většina plantáží byla obhospodařována pouze jako zemědělsko-lesnická usedlost s minimálním využitím umělých hnojiv nebo pesticidů, z nichž oba mohou být zdrojem znečištění kadmiem.

„Nemáme konkrétní důkaz, že tento problém je způsoben člověkem. Zdá se, že kadmium pochází téměř výhradně z podloží.“ potvrzuje dr. Gramlich z EHT.

Rovněž není jasné, zda odrůda kakaa má co do činění s hladinou kadmia v čokoládě. Přijímají specifické odrůdy kakaa kadmium do svých bobů snadněji než ostatní? Někteří vědci se domnívají, že produktivnější klony mohou přijímat více kadmia, ale to není jisté. Aktuálně probíhají na toto téma studie.

Zdá se, že jedinou jistotou je korelace mezi kadmiem a kyselostí půdy. Vyšší úroveň kyselosti v půdě obvykle odpovídá vyšší úrovni akumulace kadmia. To je důvod, proč jedním z řešení navrhovaných k vyřešení problému je přidání vápníku nebo zinku do půdy. Tyto přísady zvyšují pH a snižují kyselost.

Dalším preventivním opatřením navrženým týmem ETC v Curychu je kontrola obsahu kadmia v půdě ještě před vysazením kakaovníku. Pokud jsou úrovně příliš vysoké, mohla by se místo toho pěstovat jiná plodina, jako je třeba káva.

Ekologické zemědělství bohužel není uvedeno mezi řešeními, protože, jak se zdá, nijak nepomáhá problému s kadmiem.

Takže pěstitelé kakaa mohou podniknout určité kroky. Ale ve skutečnosti neexistuje nic, co by mohl podniknout výrobce čokolády pro snížení kadmia v kakaových bobech, které obdrží pro výrobu čokolády. Vše je na straně zemědělců.

Vysoké teploty dosažené během pražení nezbaví čokoládu kadmia. Jediným preventivním opatřením, které může výrobce čokolády přijmout, je zvýšit sledovatelnost jeho zdrojů a zajistit, aby jeho dodavatelé kakaa přijali opatření k řešení původního problému.

Někde mají výrobci čokolád a cukrovinek problémy. Ale ti, díky nákupu ve velkém objemu a z různých regionů, většinou dokáží udržet obsah kadmia ve svých výrobcích pod kontrolou. Přesto sem tam čelí právním problémům. Mars, Hershey a další výrobci čokolády obdrželi v roce 2015 právní oznámení od neziskové organizace As You Sow, která je obvinila z překročení bezpečnostních norem pro stát Kalifornie. Zdá se, že obvinění postrádají základní pochopení, že kadmium je přirozeně se vyskytujícím problémem.

Nejnovější zprávou je zavedení nových limitů množství kadmia v kakaových výrobcích Evropskou unií. Jsou vymáhány od 1. ledna 2019.

A co si z toho všeho vzít?

Je jasné, že se dá udělat jen málo pro to, aby se zabránilo kadmiu v čokoládě nebo aby se tento problém v krátké době úplně odstranil. Pro spotřebitele není příjemné vědět, že jedna z jejich oblíbených potravin může obsahovat těžké kovy. Kadmium v čokoládě by však nemělo představovat velký problém.

Jak bylo uvedeno výše, existují další potraviny konzumované denně a ve větším množství, které jsou více ovlivněny kontaminací kadmiem než čokoláda. Spotřeba čokolády, která je omezena na mírné množství, nepředstavuje nebezpečí pro lidské tělo. Vedlejší účinky kadmia lze také kontrastovat udržováním dostatečných hladin železa, vápníku a zinku.

Sponzorováno

Kvůli kadmiu se kvalitní hořké čokolády určitě nebojte.

Co si dále o čokoládě či kadmiu přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva