Obsah článku
- Javorový sirup obsahuje více než 20 druhů antioxidantů, například kyselinu benzoovou, gallovou, nebo katechiny. Tyto látky pomáhají bojovat proti volným radikálům, které způsobují oxidační stres, a přispívají tak k ochraně buněk a snížení rizika chronických onemocnění.
- Antioxidanty v javorovém sirupu mohou pomoci snížit záněty v těle, což může být přínosné pro osoby s chronickými zánětlivými onemocněními, například artritidou.
- Javorový sirup má glykemický index přibližně 54 (oproti bílému cukru s GI kolem 65), což znamená, že způsobuje menší výkyvy hladiny cukru v krvi. Je tedy vhodnější pro stabilnější energii.
- Na rozdíl od rafinovaného cukru a umělých sladidel je javorový sirup přírodní produkt, který neprochází chemickou úpravou.
Možná znáte javorový sirup pouze z amerických filmů, kde nikdy nechybí na stole, když se jedí lívance. Hnědé lepkavé sladidlo se však již poměrně slušně rozmohlo i v našich obchodech a i když za něj zaplatíte mnohem více než za cukr nebo za med, stojí za to do něj investovat. Patří totiž mezi super potraviny, které jsou pro lidi velmi prospěšné.
Čím je javorový sirup člověku prospěšný? Obsahuje množství draslík, vápníku, manganu a zinku, poslední dva minerály jsou důležité pro naši imunitu. Zinek působí preventivně i proti ateroskleróze, protože ochraňuje cévy před poškozením LDL cholesterolem. Stejně se v javorovém sirupu nachází železo, fosfor, vitamin B a riboflavin. To však není vše. Teprve nedávno v něm vědci z Quebecu identifikovali 54 prospěšných sloučenin, přičemž pět z nich dosud v přírodě nikdo neviděl. Některé z nich mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které působí proti rakovině, cukrovce a bakteriálním onemocněním. Tytéž vlastnosti mají i borůvky, zelený čaj a jiné takzvané super potraviny.
Jak se javorový sirup vyrábí?
Javorový sirup je jedním z mnoha divů světa. Tato nahnědlá tekutina se svou charakteristickou, zemitě sladkou chutí se vyrábí ze šťávy tzv. cukrového javoru. Podle všeho to vypadá tak, že si javor na ochranu před zmrznutím vyrábí škrob, který uskladňuje ve svých kořenech aby zabránil jejich zamrznutí. Na jaře kořeny nasají vodu z rozmrzlé půdy. Voda se smíchá se škrobem, který enzymy změnily na cukry a následně tato nasládlá tekutina začne kapilárami postupovat do stromu. Výrobci na jaře v určenou dobu napichují strom, z něhož pak vytéká šťáva ven. Sklizená, čirá tekutina, která je skoro bez chuti, obsahuje pouze 3 % až 5 % pevných částeček, organických kyselin, minerálů a vitamínů.
Pomalým vařením se pak zbavuje vody. Teplota vaření se musí důsledně regulovat, aby byl sirup co nejlepší. Výsledkem procesu je koncentrát, sirup s charakteristickou barvou a vůní as více než 60% obsahem cukrů.
Mezi hlavní producenty javorového sirupu patří provincie Quebec a oblast Maritimes v Kanadě a státy Wisconsin and Minnesota v USA.
Sponzorováno
Javorový sirup je super také při detoxikaci těla. Zkuste ho.
Co obsahuje javorový sirup?
Javorový sirup je bohatý na draslík a vápník, ale je i vynikajícím zdrojem manganu a zinku. Obsahuje také fosfor, železo, riboflavin a vitamíny B. Je to i výborný antioxidant.
Zinek a mangan jsou potřebnými spojenci našeho imunitního systému. Zinek pomáhá při tvorbě bílých krvinek. Mangan obsažený v javorovém sirupu je prospěšný pro množství enzymů, které jsou důležité v ochraně proti volným radikálům a při tvorbě energie. Dvě lžíce sirupu denně obsahují 22 % denní dávky tohoto stopového prvku.
Javorovým sirupem můžeme díky obsahu zinku pomoci i našemu srdci. Ten vedle toho, že se chová jako anitoxidant, působí preventivně i proti ateroskleróze. Ochraňuje cévy před poškozením LDL cholesterolem.
Javorový sirup a jeho použití
Pokud porovnáme javorový sirup s ostatními sladidly, zjistíme, že obsahuje méně kalorií než med, více kalorií než cukr, zároveň však nad nimi vyhrává svou nutriční hodnotou (což na druhé straně u bílého cukru není těžké, protože jeho nutriční hodnota je nulová, je prostě jen sladký). Nesmíme zapomínat, že, i když zdravé, stále je to jen sladidlo a není třeba to s ním přehánět.
Pro získání jednoho litru javorového sirupu, je zapotřebí 40 litrů javorové šťávy, proto je jeho výroba drahá. Na trhu se často objevuje mnoho imitací, které jsou vyrobeny z levných náhrad. Cena pravého javorového sirupu je ale vyvážena bohatou chutí. Vyrábí se ve variantách A a C, kde C – varianta je nejtmavší. V zásadě platí, čím tmavší sirup, tím intenzivnější chuť. Jiní zas preferují variantu A, protože jeho chuť je jemnější a vyváženější.
Javorový sirup můžeme použít jako zdravé sladidlo, všude, kde se jen dá. Dodává studeným i teplým pokrmům zajímavou chuť. Někteří si ho dávají do čaje, nebo do kávy. Klidně jím nahradíme cukr v koláčích, či pečivu. Obzvláště dobře se hodí do koláčů ve kterých jsou vlašské, či jiné ořechy. Použití má i při výrobě dezertů. Zkuste například špaldové palačinky s banánovou náplní, nebo banány v domácí čokoládě. Dá se použít i při přípravě marinád nebo jako glazura při pečení masa. Pokud si jej chcete vychutnat i při snídani, udělejte si toast, pokapejte si ho javorovým sirupem, rychle rozetřete a šup s ním do úst.
Ale jak už jsme uvedli, je to sladidlo, takže vše s mírou.
TIP: Zkuste si udělat banánové lívance s borůvkami a javorovým sirupem
VIDEO: Jak se vyrábí javorový sirup
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Nutritional, pharmacological, and sensory properties of maple syrup: A comprehensive review Autor: Faez Mohammed
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] tedy vyrážky a akné. Rafinované cukry, zejména ten bílý, hnědý, sirup z agáve, melasa, javorový sirup a med způsobují problémy s pletí. Portál allwomenwstalk.com radí raději si dopřát sladké […]
[…] sacharózy s mléčným cukrem – laktózou, tj. Mlékem nebo mléčným výrobkům), med, javorový sirup, ovocný cukr mají podobný účinek jako rafinovaný cukr, ale v menší […]
Zdravím,
javorový sirup taky používám, ale myslím si, že je dobé používat také maltitol – sladidlo ze škrobu. Obsahuje méně kalorií, má nízký glykemický index a jiné dobré vlastnosti. Mrkněte sem http://www.maltitol.cz
Prosím dotaz, zda mohou v menší míře sldit javorovým sirupem diabetici ? Děkuji
Javorový sirup sice obsahuje množství rozličných živin, jako vitamíny B, vápník, železo a stopové množství dalších minerálních látek, ale jeho GI je prakticky stejný jako v případě bílého cukru. Proto pro diabetiky není vhodný.
90 procent javorového sirupu tvoří sacharóza a 10 procent hexóza, fruktóza a glukóza. Je tam dost sacharosy, která se metabolismem přemění na glukozu a další látky. Cukr se rychle vstřebává a proto zvyšuje hladinu krevního cukru. Lze ho doporučit v malém množství a to pouze v případě k vyrovnání hladiny cukru v krvi.