Obsah článku
Mrazení je jedním z nejoblíbenějších způsobů uchovávání masa, ovoce, zeleniny a bylinek, protože je rychlé a zdravé. Než si něco povíme o zmrazování potravin, podíváme se do minulosti, kdy ještě neexistovaly ledničky a mrazničky. Chlad při uskladnění potravin se využívá od dob, kdy lidé používali sníh a led na úschovu masa, které ulovili. Říká se, že Sir Francis Bacon onemocněl zápalem plic, když se pokoušel mrazit kuřata tak, že je plnil sněhem. Komerčně se mražení potravin začalo využívat až po objevení metody rychlého zmrazování, v 30. letech minulého století.
Mražené potraviny jsou bezpečnější
Mražení prodlužuje trvanlivost potravin, brání růstu mikroorganismů, a zpomaluje aktivitu enzymů, které zapříčiňují zkázu potravin. Voda v potravině se mění na ledové krystalky, a tak není vystavena mikroorganismům, které ji potřebují pro svůj růst. Většina mikroorganismů (s výjimkou parazitů) však zůstává stále naživu – i proto s potravinami před zmrazením a po rozmrazení zacházejte obezřetně.
TIP: Chcete jíst zdravě? Nekupujte cizí potraviny z obchodních řetězců
U ovoce neztrácejte čas
Pokud jde o ovoce je nejlépe ho ihned zamrazit po sklizni resp. hned, jak s ním přijdete z obchodu. Každou minutu v něm probíhají kvasné procesy, které ho znehodnocují. Doporučujeme ovoce nařezat na malé kousky a zamrazit na porce, které po rozmražení sníte. Jednou rozmražené ovoce již více nezamrazujte!
Hlavní menu na dva způsoby
Nemusíte se bát, koupit rodinné balení masa, byť jste na něj jen dva či tři. Ideální je, jídlo před zmrazením dávkovat tak, abyste vždy mohli rozmrazit jen tolik, kolik sníte. Velmi důležité je, mražené potraviny označit – názvem, množstvím a datem. Zbytek zamrazte ještě v syrovém stavu. Syrové potraviny se lépe, a zejména rychleji zmrazují, pokud je opřete o zeď v mrazničce, a pak je můžete přesunout. Stejně si však můžete uvařit celé rodinné balení, a zamrazit si ho až potom. V tomto případě použijte vhodné nádobky. Pokud jde o přílohu, tu raději nezmrazujte. Ne že by se rýže, nebo těstoviny nemohly mrazit, ale jejich forma zahříváním dost utrpí. A protože vaření příloh nezabere tolik času, uvařte si je vždy čerstvé.
Moučník do půlhodinky
Švestkové knedlíky, nebo i celý štrúdl, lze také odložit do mrazničky. V tomto případě je lepší, mrazit je nevařené a nepečené. Zato čokoládové zákusky se smějí mrazit i hotové. Stejně rychlá první pomoc existuje i při nečekaných návštěvách – zamrazte si krém. Pak už stačí, pokud máte doma pouze nějaké oplatky nebo piškoty, a rychlý dezert bude za pár minut hotový.
Jak dlouho lze nechat polotovary nebo hotová jídla v mrazničce?
Při zmrazování je podstatná otázka, jak dlouho lze nechat polotovary nebo hotová jídla v mrazničce. Nejdéle, a to až 12 měsíců, při optimálních -18 stupních, je možné zamrazovat některé druhy ovoce a zeleniny. Patří sem všechny bobuloviny, žluté melouny, půlky broskví a švestky. Ze zeleniny je to mrkev, kapusta, špenát a luštěniny. Stejně dlouho můžeme skladovat i oddělené žloutky a bílky. Kratší čas, kolem 6-8 měsíců, skladujeme maso hovězí i vepřové, drůbež a králíka. Hotová jídla neskladujeme déle než 3 měsíce. Pečivo a moučníky spotřebujeme nejpozději do 2 měsíců. Rovněž ryby. Nejkratší čas skladujeme zmrzliny – ne déle, než měsíc.
Co všechno hospodyňky mrazí?
Chléb
Chlebíček z mrazáku je téměř k nerozeznání od čerstvého.
Víno
Když vám zůstane po večerním terasovém popíjení s manželem ještě polovička láhve červeného, tak ho nalijte do nádobek na led a zamrazte. Zmrazené víno skvěle upotřebíte při vaření, nemusíte otevírat novou láhev.
Dřeně
Dřeně si zamrazujte v menších nádobkách. Dřeň z velké dózy se špatně vybírá, a když už je zkondenzovaná natolik, že se dá naložit do misek, tak je z ní už jen kaše.
Mateřské mléko
Nevyrovná se to samozřejmě čerstvému mateřskému mléku s ideální teplotou, ale zase lepší než práškové mléko z krabice.
Kukuřice
Zmrazování čerstvých kukuřičných klasů je jednoduché. Oloupeme celé klasy, vcelku vložíme do mikrotenových sáčků, zamrazíme. Po vytažení z mrazničky rovnou do hrnce s vodou a uvařit. Je křupavá, sladká a hlavně domácí.
Sponzorováno
Sušené ovoce a ořechy
Pokud nechcete, aby vám napadli ořechy moly, šup s nimi do mrazáku, tam je rozhodně nenajdou, mrazí se celé vyloupané plody. Ze stejného důvodu mrazíme i sušené ovoce.
Ovocné a zeleninové šťávy
Ze zahrady nic nevyhazujte! Příkladně z ředkvičkových listů si můžete udělat vynikající šťávu. Zmrazit lze i červenou řepu a salátové listy. Nezapomeňte ani na šťávu z ovoce – jablka, pomeranče, citrony … < href="https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/melounova-stava-je-skvely-lek-na-namozene-svaly/">Šťávu z melounu nebo rybízu si můžete dát do nádobek na výrobu ledu – pak už stačí dát kostku do sklenice vody nebo čaje. Podobné je to i při výrobě domácích sirupů – zázvorového, meduňkového, mátového a jiných bylinkových sirupů.
Houby
Vůni sušených hub se nic nevyrovná stejně jako chuti mražených. Houby očistíme, nakrájíme, vložíme do mikrotenového sáčku a zamrazíme.
Cuketa
Očistíme cuketu od slupky, překrojíme na polovinu a vybereme jadérka. V takovém stavu zamrazíme tyto dva velké kusy. Použití? Pokud nejíte maso a tedy ani vodu, v níž se maso vařilo (hovězí slepičí polévka), tak díky cuketě učiníte tu nejlepší a nejchutnější a nejekonomičtější náhražku takové polévky.
Zeleninový vývar
Ti, co pěstují vlastní zeleninu, dobře vědí, že uskladnění na zimu bývá někdy komplikované a ne vždy zelenina vydrží, ve formě vývaru však určitě. Do velkého hrnce dáme všechnu kořenovou zeleninu a bylinky jako při vaření slepičí polévky. Vaříme minimálně 2 hodiny, odstavíme, vychladíme, nalijeme do nádobek, dobře uzavřeme a dáme zamrazit.
Bobulové ovoce
Bobulové ovoce (jahody, maliny, rybíz, ostružiny, borůvky …) dobře umyjeme, ještě lépe usušíme, aby se plody neobalovaly do ledu a zamrazíme. Naštěstí jsou pryč časy, kdy se doporučovalo ovoce přesypat krupicovým cukrem, aby se nepokazilo. Nemusíte ani složitě mrazit jednotlivé bobulky do jednotlivých vrstev a po zmrazení je přesypávat do nádobek.
Zelenina
Ze zeleniny se nejlépe zmrazuje špenát – natrhaný pěkně na kousky, uložíme jednotlivé lístky na sebe do velké mělké nádoby a v zimě si z něj můžeme udělat čerstvý salát. Stejně tak se mrazí medvědí česnek, loupaný hrášek, vyloupané fazole, na kostičky nakrájená mrkev, očištěný celer a nakrájený na čtvrtky.
Bylinky
Mrazí se větvičky kopru, petrželové a celerové natě, libeček, vše v nádobkách. Nejlepší ze všeho jsou bazalkové listy, ty neztratí ani gram ze své chuti a vůně, pak je už stačí nakrájet na jemno, přidat do olivového oleje spolu s nakrájeným česnekem, cherry rajčátka a podávat na topince. Kousky bylinek (meduňka, máta, lichořeřišnice) si můžeme zamrazit do vody do nádobek na led.
TIP: 10 potravin, o kterých si myslíte, že jsou zdravé, ale ve skutečnosti NEJSOU
Co do mrazáku rozhodně nedoporučujeme dávat?
- mléčné výrobky, tvrdé sýry, natvrdo vařená vejce, vařené brambory, pudinky – změní konzistenci
- salátové okurky – pustí hodně vody, ztrácí tak šťavnatost a křehkost
- výrazně kořeněná jídla, majonéza, saláty, párky … změní chuť a strukturu
- šumivé nápoje, mohou explodovat
- tuk, mrazením žlukne
- šunka, uzené a konzervované maso, obsahují soli, které nesnášejí mráz, a pustí vodu
Pravidla při mražení potravin
- zamrazujeme jen čerstvé potraviny
- vše, co vkládáme do mrazáku, má mít maximálně pokojovou teplotu
- potraviny s výraznou vůní balíme do několika vrstev igelitu
- mleté maso zamrazujeme po porcích
- houby raději před zmrazením povařte ve slané vodě, osušte a dejte do dvojitého obalu
- mražené potraviny po rozmrazení již nezmrazujeme
- mrazíme rychle, rozmrazujeme pomalu (teplotní šok může ubrat na chuti, rozmrazujeme nejlépe v chladničce v dostatečném předstihu před konzumací)
- při mražení si zaveďte barevné mikrotenové sáčky, abyste nemuseli psát na všechno popisky. A pak budete vědět, že v hnědých jsou hřiby, v žlutých jablka, v zelených hrách. Nebo si zaveďte nádobky, které jsou dobře skladné, a hlavně si označte šuplíky – ve spodním bylinky, ve vrchním ovoce atd.
Sponzorováno
TIP: Mražení, sušení, odšťavňování – kdy vydrží vitamíny nejdéle?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Zde jedna rada – Houby očistíme, nakrájíme, vložíme do mikrotenového sáčku a zamrazíme.
Další rada – houby raději před zmrazením povařte ve slané vodě, osušte a dejte do dvojitého obalu
Tato druhá rada odporuje zásadě – již jednou tepelně zpracované houby znovu neohříváme!
O ohřívání hub jsem se dočetla toto – Dokonce i v houbařské literatuře se často dočtete, že jednou připravená smaženice z hub se nemá podruhé ohřívat, protože by mohlo dojít k otravě. Není to pravda, smaženici klidně dejte do lednice a zacházejte s ní jako s masem. Ohřátí nemá na vaše zdraví žádný negativní vliv. Tato pověra pravděpodobně vznikla tak, že do čerstvé smaženice se omylem dostala jedovatá muchomůrka zelená, u které dlouho trvá, než se její zákeřné účinky přihlásí o slovo. Otrava se tak projevila až po několika hodinách nebo druhý den, když lidé snědli ohřáté zbytky smaženice.
Houby mrazím ji několik let a to vždy tak, že je svařím a uvařené, osolené a s kouskem másla je porcuji do rychlozavíracích zip sáčků, vždy vhodná porce i pod maso, nikdy by mě nenapadlo, že dělám něco špatně a že ze znovu ohřátých hub by měl nastat otrava, osobně by jsme museli být již několikrát na pohotovosti. Za mě je to mýtus.