Obsah článku
Domácí sušené ovoce a zelenina jsou zdravější než ty kupované. Nasušíte je i bez sušičky. Jablka, hrušky, švestky nebo hrozny jsou na domácí sušení jako stvořené. Popadla vás náhle únava? Hrst sušeného ovoce vám rychle dodá energii. Sto gramů obsahuje čtyřikrát více cukru než čerstvé plody stejné hmotnosti. Což může být problém, pokud vyměníte čokoládu za sušené ovoce a doufáte, že zhubnete. I z ovocného cukru se tloustne. Podle výzkumů dokonce rychleji než z glukózy. Ale zase s vitamíny, minerály a vlákninou.
Vyhněte se alergii
Sušené ovoce využijete při snídani na zpestření cereálií, můžete je přidat do koláčů, čaje nebo do svařeného vína. Pokud si ho však neusušíte sami nebo si ho nekoupíte v biokvalitě, riskujete alergickou reakci na oxid siřičitý. Používá se jako konzervant, který má za úkol udržet barvu plodů. To, že si ovoce z obchodu před konzumací opláchnete, by mělo být samozřejmostí. Jinak vás může rozbolet hrdlo, zrudne a oteče. Nevinné rozinky nebo meruňky vám ani nenapadne podezírat. Možná zpozorníte při jiných příznacích, jako je svědění úst, kůže nebo průjem.
Sušená zelenina do polévky
Červená řepa: Před sušením ji musíte uvařit, podle tloušťky schne tři až deset hodin.
Brokolice a květák: Rozeberte je na růžičky a ty pokrájejte na přibližně stejné kousky, schnou čtyři až deset hodin. Pokud je budete sušit spolu, pamatujte, že květák schne déle než brokolice. Obsahuje totiž více vody.
Mrkev: Nakrájejte ji na kolečka, při tloušťce půl centimetru budou suché za šest až osm hodin.
Cibule: Překrojte ji nejprve na dvě poloviny. Ty nakrájejte na proužky tlusté půl centimetru, budou suché za šest hodin.
Rajčata: Pokud je budete sušit bez slupky, které odstraníte spařením vroucí vodou, nakrájejte je na kolečka. Pokud je budete sušit se slupkou, stačí, když rajče překrojíme na poloviny. Sušení trvá šest až dvanáct hodin.
Sponzorováno
Cuketa a lilek: Oloupejte je, zbavte semen a nakrájejte na centimetrové kusy. Suší se přibližně deset hodin.
Čtěte také: Jak odšťavnit ovoce a zeleninu?
Vitamíny se nevysuší
Sušením si ovoce a zelenina zachová až 85 procent vitamínů, nejvíce ubude vitamínu C. V plodech zůstane i hodně vlákniny, která pomůže při zácpě, podpoří peristaltiku střev a sníží riziko rakoviny tlustého střeva.
Sušené ovoce obsahuje stejné množství minerálů jako čerstvé. Když z plodů odstraníte vodu, vyhnete se plísním a bakteriím, které by mohly ovoce a zeleninu při jiném skladování napadnout. Pak plody stačí už jen vložit do vzduchotěsné nádoby, můžete využít i potravinovou fólii, do jejíž plody zabalíte a rukama vytlačíte vzduch.
Otestujte i zeleninu
Využijete ji při vaření, když ji po vysušení ponoříte do vody, zvětší objem téměř na původní velikost. Před sušením musíte každou zeleninu umýt, osušit a nakrájet. Velikost kousků záleží na vás. No čím tlustší kusy odkrojíte, tím bude sušení trvat déle. Nekrájejte zeleninu ani na velmi tenké kousky, měly by mít alespoň půl centimetru. Sušte je na plechu vyloženém pečícím papírem.
Testujte!
To, zda je zelenina suchá, zjistíte tak, že jeden kousek vezmete, necháte vychladnout a zabalíte ho do ubrousku. Stiskněte ho v dlani. Pokud se na ubrousku objeví mokrá skvrna, zelenina ještě není hotová. Stejný postup platí i pro ovoce.
V čem sušit
Nepotřebujete sušičku, pokud máte, použijte troubu. Nepřekračujte však teplotu 70 stupňů Celsia při ovoci a 50 stupňů při zelenině, abyste neztratili více vitamínů. Začněte na nižší teplotě, například na 35 stupních, ke které na závěr sušení vrátíte.
Pokud máte plynovou troubu, sušte vždy při otevřených dvířkách, aby pára mohla unikat. Elektrická trouba vám zaručí, že na stupeň přesně budete znát teplotu sušení, nezapomeňte však spustit ventilátor, aby vzduch mohl cirkulovat.
Sušit můžete i na slunci, ale potřebujete alespoň čtyři za sebou jdoucí dny, kdy teplota přes oběd neklesne pod 35 stupňů Celsia. Při takovém sušení však nejčastěji riskujete, že plody nebudou vyschlé pořádně.
TIP: Velmi zdravé ovoce jsou plody muchovníku
VIDEO: Jak na sušená rajčata
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina, Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Víte, jak správně sušit ovoce a zeleninu? […]
[…] Čtěte také: Jak sušit ovoce a zeleninu? […]
Též mám sušičku a to konkrétně Sedonu a je to opravdu skvělá sušička. Hodně sušíme zeleninu a ovoce z vlastní zahrádky.
Jo sušičku mám tuto: http://www.atranet.cz/susicka-na-ovoce-sedona-s-casovacem-9-tacu-cerna/d-70774
Je výtečná, mohu ji doporučit.
Suším dost často a snažím se sušit, co se dá. Proto jsem si pořídila také sedonu, která má digitální termostat – ono jde totiž o to, že každá potravina se suší na jinou teplotu. A pokud se koupí levnější sušička bez nastavení teploty, tak výsledné jídlo nebude tak dobré.
Sušičku sedonu využíváme hodně často a zatím se nenaskytl jediný problém.
přesně tuhle mám a je suprová.
V Sedoně se suší ovoce velice dobře. Máme ji druhým rokem a stále jsme moc spokojeni – za tu cenu se opravdu vyplatí.
V Sedoně často suším houby, jablíčka a jiné věci. Chci taky vyzkoušet sušené maso. Zatím jsem maximálně spokojená.
I my si pořídili sušičku Sedonu. Myslím, že byla zrovna v akci a vyšla dost výhodně. Nicméně i tak je to velice kvalitní sušička, kterou se vyplatí koupit. Velice spolehlivá.
Pořídili jsme sušičku Yden. Je výborná.
Sušičku také mám a suším v ní dost často. Kupovala jsem si sušičku Sedonu – výborná sušička.
Taktéž jsem maximálně spokojená a šťasná, že jsem se odhodlala investovat do sušičky. Ono se to totiž vyplatí investovat do kvalitnější sušičky – vrátí se vám to.
Na sušičku potravin nedám dopustit – vyrábíme tak zdravé dobroty, které chutnají i dětem. Máme tuhle http://www.hyperzbozi.cz/susicky-potravin/sencor-sfd-1205wh – nebyla drahá a slouží dobře.
Tak suším už nějakou dobu v Yden sušičce a pro mě nejlepší sušička vůbec. Měla jsem i kulatou, ale moc mi nevyhovovala proto, že špatně nerovnoměrně sušila.