Sponzorováno

Jak se zbavit záchvatů žravosti? 4.67/5 (9)

Jak se zbavit záchvatů žravosti?Neodbytný hlad je přímo nemožné ignorovat. Když vám kručí v břiše, je těžké soustředit se na něco jiného a je vám úplně jedno, jestli jste jen před hodinou obědvali nebo zda je půlnoc a už byste neměli jíst. A co se stane, když si vaše tělo ptá jíst a vy ho odmítáte nakrmit? V konečném důsledku s největší pravděpodobností zamíříte do ledničky a sníte mnohem více, než byste měli. Ne, rozhodně byste neměli uspokojit všechny své choutky, ale umlčet hlad už v začátcích zdravým a efektivním způsobem se vyplatí. Poradíme vám , které potraviny v tom pomohou.

 

Co jíst při žravosti?

MANDLE

Jsou sice vysokokalorické, trik je však v tom, že je stačí málo. Jen jedna hrst mandlí – to je množství antioxidantů, vitaminu E a hořčíku, a také díky mandlím umlčíte žaludek požadující jídlo. U oříšků je však opravdu třeba pamatovat na to, že hrst za den stačí.

ZÁZVOR

Síla zázvoru, který znáte i jako zázvor, spočívá v látkách podporujících trávení. Můžete jej přidat do sladkých i slaných jídel a on kromě lahodné chutě potěší i tím, že vám dodá energii a zároveň zajistí efektivní trávení. Proto vyhládne až tehdy, když vaše tělo opravdu potřebuje jídlo.

AVOKÁDO

Najdete v něm velké množství vlákniny a zdravé mononenasycené mastné kyseliny. Vyzkoušejte avokádo a uvidíte – tyto kyseliny totiž mozku vysílají signál, že žaludek už má dost. Samozřejmě, vláknina je při pocitu zasycení také nesmírně důležitá.

VEJCE

Jedno obyčejné malé vejce v jakékoliv formě, které sníte na snídaně, vás zasytí na mnohem delší dobu jako například chléb či koláče. Ve vejci totiž najdete množství bílkovin, zatímco ostatní jmenované obsahují množství sacharidů, které brzy způsobí hlad.

Dokázal to i výzkum – jedno či dvě vejce k snídani pomohly lidem k většímu pocitu sytosti během celého dne jako tím, co snědli housku se stejným množstvím kalorií. Jedlíci vajec zároveň během dne zkonzumovali o 330 méně kilokalorií než ti, co si dali housku.

ZELENINOVÁ POLÉVKA

Co se týče polévek, není to žádná věda – jednoduše zaplní žaludek ještě předtím, než se pustíte do hlavního jídla a v konečném důsledku sníte méně. Jen si dejte pozor na krémové či moc slané polévky.

Nejlepší volbou je zeleninový vývar, který má minimum kalorií. A pokud někdy sníte pořádnou porci polévky a hlavní jídlo vynecháte, určitě vám to pomůže při boji s nadbytečnými kilogramy. Když se vám nechce vařit, zkuste zeleninový džus, funguje to podobně.

TMAVÁ ČOKOLÁDA

Hned na začátku si třeba pamatovat, že byste určitě neměli sníst celou tabulku. Proto na to jděte pomalu, a užívejte si kostku či dvě čokolády s nejméně 70 – procentním obsahem kakaa co nejdéle. Trik je v trpké chuti, která vyšle tělu signál, aby uklidnilo svůj apetit, a pomocníkem je i kyselina stearová. Ta zpomaluje trávení a člověk se déle cítí sytý.

Sponzorováno

TOFU

Pokud vnímáte tofu jako chuťově nevýraznou „útěchu“ pro vegetarián , je čas změnit svůj pohled. Ano, tofu samo o sobě není velmi lákavé, ale například uzené už chutná zcela jinak.Zároveň má schopnost absorbovat chutě i vůně ostatních potravin či koření, s nimiž ho připravujete. Oblíbit si tofu se vyplatí, obsahuje totiž mimo jiné genistein potlačující apetit.

WASABI

Tento mimořádně ostrý japonský zelený křen se k sushi podává například i proto, aby vás i pár kousků zasytilo. Díky wasabi se prostě budete cítit plnější, přičemž také působí protizánětlivě.

SKOŘICE

Přidejte špetku do ranních cereálií, ovesné kaše, ovoci či kávě. Skořice stejně jako některé další koření pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, což je klíčové při ovládání chuti na jídlo.

LOSOS A RYBY

Nejen ten, všechny ryby, které obsahují množství omega – 3 mastných kyselin. Jejich zásluhou se v těle zvyšuje hladinu hormonu leptinu, který potlačuje hlad.

OVESNÁ KAŠE

Toto typické ranní jídlo patří do tohoto seznamu navzdory vysokému obsahu sacharidů. Ovesné vločky totiž tělo tráví pomalu, takže hlad se neozve ještě několik hodin po snídani. Třeba si však dávat pozor na přílišné slazení!

Zatočte se žravostí

Jezte pravidelně

Dopřejte si každý den snídani, oběd i večeři – PRAVIDELNĚ. Mezi tím máte dovoleno sníst i malé občerstvení jako ovoce, zeleninu nebo přírodní jogurt.

Jezte méně a častěji!

Navykněte svůj žaludek na menší dávky, je to nejen zdravější, ale předcházíte tím i návalu hladu.

Nevynechávejte polévky

Polévky studené či teplé zasytí, aniž byste zatížili svůj organismus. Zaženou i ten největší hlad, a jako bonus obsahují málo kalorií.

Syrovou zeleninou nic nezkazíte

Pokud se přihlásí hlad, sáhněte po syrové zelenině. Nedivte se, že v Hollywoodu jsou všichni štíhlí a krásní. Všichni totiž jedí ve velkém množství čerstvou zeleninu, která zasytí. Navíc obsahuje množství vitamínů a také mnoho mnoho látek známých jako zpomalovače stárnutí.

Kartáček v pozoru

Když nechcete jen tak lehce podlehnout sladkému pokušení, vyčistěte si zuby. Mentolová chuť vám zažene všechny choutky na jakékoliv jídlo.

Chuť na sladké? Zkustě šalvěj

Když dostanete chuť na sladké, sežvýkejte pár lístků šalvěje. Utlumíte ji.

Záchvatové přejídání jako nemoc

Nemoc postihuje obě pohlaví a může se rozvinout od dospívání v podstatě v jakémkoliv věku. Častou příčinou bývá nevyvážené stravování, které může být způsobeno také různými redukčními dietami. Častým důsledkem pak bývá přibírání na váze, deprese, nespokojenost se sebou.

Sponzorováno

Porucha se vyznačuje následujícími body:
1. Nevyvážené stravování – značné omezování se v jídle (i hladovění) či jednostranný jídelníček se střídá s neodolatelnou, nutkavou touhou se přejíst. takové stavy nejsou výjimečné, naopak se s jistou pravidelností opakují.
2. Po „záchvatu“ konzumace potravy přichází fyzicky nepříjemné pocity z přejedení, obvykle ale nedochází ke zvracení.
3. S nárůstem hmotnosti roste i nespokojenost se sebou a snaha se nejrůznějším způsobem omezovat v jídle.
4. Porucha se častěji rozvíjí jako reakce na stres, citové strádání či depresivní nálady.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva