Obsah článku
Právě o to v dnešním článku půjde. Řekneme si 7 nejlepších rad a technik toho, jak se fakt nepřejídat.
1. Jezte potraviny, které dělají dobře vašemu tělu
Možná to zní jako klišé, ale základním pravidlem je konzumovat to, co je pro vaše zdraví vhodné a zároveň vám to i chutná. Existuje opravdu mnoho zdravých jídel, která vyživují vaše tělo a zároveň jsou i chutná.
Existuje několik otázek, na jejichž základě zjistíte, že daná potravina splňuje tato kritéria:
- Podporuje toto jídlo mé záměry, které mám se svým tělem? (Pokud ano, jděte do něj)
- Budu se cítit později provinile, že jsem snědl toto jídlo? (Pokud je vaše odpověď ano, odložte ho)
Klíčovou zásadou zde je, abyste ve správnou chvíli dokázali říci NE a pomyslně odsunout od sebe jídlo, o kterém víte, že pro vás není správné. To je klíč k úspěchu.
2. Dodržujte „pravidlo prvního zakousnutí“
Ten první doušek lahodného bílého vína, který vás přinutí po dopití vyslovit slastné „Ahhh“. To první sousto chutného čokoládového koláče, po kterém uděláte lahodné „Mmmm lahoda“. Jídlo byste si měli užívat a vychutnávat, ale dokážete si každé další kousnutí vychutnat stejně jako to první? Vyzkoušejte to a rychle si uvědomíte, že ten první doušek vína a první sousto koláče je nenahraditelné a výjimečné. A další už jsou v tomto směru o dost horší – prostě ten pocit už takový není. Tak t čemu pak pokračovat? Jen ze zvyku? Určitě ne.
Když si začnete tuto skutečnost intenzivně uvědomovat při každém pojídání a pití, zjistíte, že nemusíte dopít celou láhev vína či sníst celý plech koláče. Je to nejpřirozenější a nejefektivnější způsob, jak zabránit přejídání a následným výčitkám svědomí.
3. Jezte fakt pomalu. Já vím, je to těžké, ale zkuste to
Vědci si nejsou úplně jisti proč, ale zdá se, že lidé, kteří jedí pomalu, mají nižší index tělesné hmotnosti (BMI) a obecně jedí menší jídla.
Pomalé jedení může dát mozku více času na to, aby si uvědomil, že žaludek je plný, a pošle signál, aby přestal jíst. To je častá teorie. Věnování více času jídlu může podpořit větší pocit sytosti a způsobit, že lidé budou mít pocit, že jedli více, než jedli.
Ve studii z roku 2015 dospělí, kteří pomalu snědli 400 mililitrů rajčatové polévky, uvedli, že se po jídle cítili plnější než lidé, kteří stejnou porci snědli rychle. Po 3hodinovém intervalu si ti, kteří jedli pomalu, také pamatovali, že porce byla vydatnější než ti ve druhé skupině.
Chcete-li začít jíst pomalu, zkuste odložit na 20 vteřin mezi sousty příbor nebo se zkuste mezi jednotlivými sousty několikrát zhluboka nadechnout. Někomu také pomáhá nastavit si minutník, aby si lépe uvědomovali, jak rychle jí.
Sponzorováno
Mezi sousty se usmívejte. Ne vážně. Tato krátká pauza vám dá jen chvíli, abyste se zeptali sami sebe, jestli opravdu chcete další sousto, nebo jestli byste se už měli zastavit. Úsměv také spouští uvolňování neurotransmiterů pro dobrý pocit, což pomáhá snížit emoční přejídání.
4. Jezte vědomě
Lidé, kteří praktikují vědomé stravování, se snaží soustředit na své momentální zážitky, emoce a myšlenky na jídlo.
Je zapotřebí více průkazných důkazů, ale zdá se, že vědomé stravování může pomoci předejít přejídání.
Chcete-li cvičit vědomé stravování, zaměřte se na pocity, které jídlo vyvolává na jazyku, jak voní, jeho strukturu a jakékoli další vlastnosti, které může mít. I odkud pochází. Představte si bazalku, kterou jíte, jak rostla. Přitom pozorujte myšlenky a emoce, které jídlo způsobuje.
5. Pijte hodně čisté vody
Dbát na dobrou hydrataci organizmu je důležitý způsob, jak zabránit přejídání. Studie z roku 2016 zjistila, že existuje významný vztah mezi dehydratací a zvýšeným BMI nebo obezitou.
Vědci se stále snaží zjistit souvislost mezi dehydratací a přejídáním. Jednou z možností je, že lidé mohou někdy jíst, i když vlastně mají ve skutečnosti mají žízeň (už moje maminka říkala: „Hlad je převlečná žízeň“.)
Dejte si vodu. Je lepší než jiné nápoje, pomůže zabránit přejídání, a voda neobsahuje kalorie. Lidé si nemusí být vědomi kalorií, sacharidů a tuku v jiných nápojích, jako jsou limonády, džusy, smoothies a káva. Tam jich jsou tuny! Ve vodě ne. Pijte vodu.
TIP: Před každým jídlem vypijte jednu velkou sklenici vody. To také pomůže, aby jste se nepřejídali.
6. Jezte z malého talířku, ne z velkého
Vnímání může být velkým přispěvatelem k přejídání.
Studie na Cornell University tvrdila, že snížení velikosti talíře na polovinu vede k 30% snížení množství zkonzumovaného jídla v průměru, což se může sčítat, pokud jde o množství kalorií ušetřených s každým jídlem pouhým zmenšením jídla.
Obecně se doporučuje jíst zdravá jídla na větších talířích, aby se podpořila jejich konzumace, ale jíst méně zdravá jídla na menších talířích, abychom se přiměli cítit spokojeně i s menším objemem jídla.
7. Dostaňte svůj stres pod kontrolu
Zdá se, že nás neustále něco stresuje, ať už jde třeba o pracovní schůzku nebo rodinné záležitosti. Tento stres, a to nejen fyzicky, způsobuje zmatek ve vašem těle, způsobuje vše od chronického vysokého krevního tlaku a průjmu až po bolesti hlavy, bolesti na hrudi a další problémy. A také způsobuje přejídání.
Při stresu vaše tělo uvolňuje hormon kortizol, který také zvyšuje chuť k jídlu. V mnoha případech pak skončíte tím, že budete jíst potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru, což přejídání ještě zhorší. Takže pozor na přejídání ze stresu.
Sponzorováno
A co vy? Jaké máte tipy vy? Jak zvládáte nepřejídat se?
O přejídání a nepřejídání si dále přečtěte
- Jak zastavit neustálé přejídání? Tento speciální trik vám hodně pomůže!
- Jak skoncovat s přejídáním?
- Jak na přejídání a přejezení?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články