Sponzorováno

Jak poznat kvalitní med? 4.79/5 (33)

Jak poznat kvalitní med?Časopis dTest v roce 2012 provedl velký test českých medů, který pro výrobce nedopadl příliš dobře: třetina testovaných medů byla šizená, nastavovaná sirupy a barvivy nebo nepřirozeně doslazovaná cukrem. Jak se takovým produktům vyhnout a koupit si skutečně kvalitní med?

Na barvě nesejde

Laická veřejnost mívá tendenci hodnotit kvalitu medu podle jeho barvy. S jednoduchým tvrzením, že čím je med tmavší, tím lépe. Tak jednoduché to ale není.

2 základní typy medů

Med v zásadě rozdělujeme na dva typy: květový a medovicový.

Med květový pochází převážně z nektarů květů, je velmi světlý a lehce stravitelný. Obsahuje hodně pylu a jednoduchých cukrů (zejména glukózy), takže vcelku rychle krystalizuje. Výjimkou je med akátový, který naopak krystalizuje velmi pomalu.

Med medovicový pochází z mízy stromů a keřů (proto se někdy označuje jako lesní), je tmavší a obsahuje více složitých cukrů. Potěší i vysokým množstvím minerálních látek a stopových prvků, má výraznou chuť a aroma, pomaleji krystalizuje.

Nelze s jistotou říct, který med je lepší a který horší. Oba mají něco do sebe a nejlepší rada zní – střídejte je. Jednou si dejte med květový, podruhé medovicový.

Napoví konzistence

Co už o kvalitě medu mnohé napoví, to je jeho konzistence. Med nesmí být příliš řídký – pokud se ve sklenici přelévá jak voda, není to správně. Měl by se spíše pomalu táhnout.

Pokud už máte med doma, zkuste si ho nabrat na lžíci a nalít do vody. Pravý med se ve vodě nerozpustí a jako chuchvalec klesne na dno, šizený med se už po cestě začne rozpouštět.

V souvislosti s konzistencí upozorňujeme na známý nešvar – krystalizace medu není na závadu, právě naopak. Pravý med vždy začne po čase krystalizovat, je to záruka, že není šizený. Jak jsme již uvedli – květové medy krystalizují rychleji (po několika týdnech), medovicové pomaleji (po několika měsících). Do roka vám však zkrystalizuje každý med.

Sponzorováno

Klíčový ukazatel: HMF

Jestliže si chcete kvalitu svého medu skutečně pohlídat, ptejte se na obsah hydroxymethylfurfuralu (HMF). Jedná se o indikátor teplotního zpracování nebo stáří medu. Čím více HMF v medu je, tím víc se med vařil (nebo je starší) a tím víc léčivých látek v něm bylo zničeno. Pravé přírodní medy mívají HMF kolem 0,5 g / kg, ty nekvalitní klidně až 100 g / kg.

Relativně spolehlivým indikátorem kvality je samozřejmě také cena. Příliš levné medy budou spíše šizené, než ty dražší. Cena kvalitního medu se v současné době pohybuje někde okolo hranice 200 Kč / kg – pokud narazíte na výrazně levnější, raději se mu vyhněte.

Dávejte si pozor také na to, kde med kupujete. V supermarketech zřídkakdy narazíte na dobrý med – je lepší si najít vlastního včelaře nebo nakupovat ve specializovaných prodejnách zdravé výživy.

Zde se podívejte na další finty, jak poznat pravý med od falešného.

Jak je to s kvalitou medu?

Jak je to s kvalitou medu?

Mohlo by vás zajímat k tématu:

VIDEO: Příběh medu, aneb jaká je cesta medu od včel do sklenice?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva