Obsah článku
Péče o sebe, své zdraví a své tělo zahrnuje také správný výběr jídla. Věnujte proto pozornost plánování nákupního seznamu, abyste zaplnili mrazničku, chladničku a spíž převážně zdravými potravinami. Co máte v ledničce a spíži pak jíte. A chcete jíst zdravě, ne? Takže spíš i ledničku plňte hlavně zdravými potravinami.
Zaměřte se na důležité živiny, jako například vlákninu, hořčík, vitamín D, draslík a železo, jejichž příjem pravděpodobně bude ve stravě nutné navýšit a podle toho volte i potraviny.
Tipy jak skladovat potraviny
- Suché potraviny, jako jsou fazole, rýže nebo těstoviny, skladujte na chladném a suchém místě. Třeba ve velkých sklenicích, které mají skleněný uzávěr.
- Většina konzervovaných výrobků má datum spotřeby roky vzdálené, což znamená, že je můžete bezpečně skladovat ve spíži.
- Poznejte rozdíl mezi výrazy „minimální trvanlivost“ a „datum spotřeby“. Vejce mohou snadno zůstat čerstvá a bezpečná k jídlu po dobu 3 – 5 týdnů od jejich zakoupení, což je pravděpodobně ještě dlouho po datu jejich minimální trvanlivosti uvedené na obalu.
Tipy jak připravovat jídlo
- Mikrovlnná trouba neničí živiny. Ale i tak ji používejte co nejméně. A neohřívejte jídlo v plastu a plastových miskách.
- Zeleninu a ovoce vždy důkladně omyjte. Pokud je první, po čem saháte, vaše škrabka, zkuste to přehodnotit. Kůže a slupky z ovoce a zeleniny bývají dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny.
- Sledujte, čeho se zbavujete a co vyhazujete. V košťálech brokolice je více vitamínu C a vápníku než v jeho růžičkách, ve stopkách chřestu více výživných látek než v jejích špičkách. Tvrdá dužina ananasu v jeho středu má nejvyšší koncentraci bromelainu, přírodního enzymu, který pomáhá trávení. Takže pozor na to, co vyhazujete. Zkuste to spíš nějak využít.
- Už malé množství zdravého tuku pomáhá při vstřebávání karotenoidů, takže například jen několik plátků avokáda ve špenátovém salátu nebo trochu olivového oleje v rajčatové omáčce dokáže zvýšit jejich absorpci.
1. Nakupujte potraviny chytře, to je základ
Většina lidí má tendenci kupovat více potravin, než potřebují. Přestože nakupování ve velkém může být pohodlné, výzkum ukázal, že tento způsob nakupování vede k většímu plýtvání potravinami.
Abyste se vyhnuli nákupu více potravin, než potřebujete, choďte do obchodu s potravinami pravidelně každých pár dní, místo abyste nakupovali jednou týdně ve velkém. Dejte si záležet, abyste před nákupem dalších potravin spotřebovali všechno jídlo, které jste si zakoupili při poslední cestě na trh, nebo do obchodu.
Kromě toho si zkuste vytvořit seznam položek, které musíte koupit, a držte se tohoto seznamu. To vám pomůže omezit impulzivní nákupy a také omezit plýtvání potravinami.
2. Skladujte potraviny správně, aby se nekazily
Nesprávné skladování vede k obrovskému množství potravinového odpadu. Podle Natural Resource Defense Council jsou asi dvě třetiny odpadu z domácností ve Evropě způsobeny kažením potravin. Mnoho lidí si není jistých, jak skladovat ovoce a zeleninu, což může vést k předčasnému zrání a nakonec ke shnilým produktům.
Například brambory, rajčata, česnek, okurky a cibule by nikdy neměly být chlazeny. Tyto položky by měly být uchovávány při pokojové teplotě.
Oddělení potravin, které produkují více ethylenového plynu, od těch, které ho neprodukují, je dalším skvělým způsobem, jak snížit kažení potravin. Ethylen podporuje zrání v potravinách a mohl by vést ke zkažení.
Mezi potraviny, které při zrání produkují plyn ethylen, patří:
- banány
- avokádo
- rajčata
- Cantaloupes
- Broskve
- Hrušky
- jarní cibule
Udržujte tyto potraviny mimo produkty citlivé na etylen, jako jsou brambory, jablka, listová zelenina, bobule a papriky, abyste předešli předčasnému zkažení.
3. Naučte se konzervovat potraviny doma
I když si možná myslíte, že fermentace a nakládání jsou nové módní trendy, techniky konzervace potravin, jako jsou tyto, se používají po tisíce let. Moření, typ konzervační metody využívající solný roztok nebo ocet, mohlo být používáno již v roce 2400 před naším letopočtem. Moření může konzervovat trvanlivé potraviny po celé měsíce
Nakládání, sušení, zavařování, fermentace, zmrazování a konzervování jsou metody, které můžete použít k tomu, aby potraviny vydržely déle, a tím omezili plýtvání. Tyto metody nejen sníží vaši uhlíkovou stopu, ale také vám ušetří peníze. A co víc, většina konzervačních technik je jednoduchá a může být zábavná.
Například zavařování přebytečných zralých jablek a jejich přeměna na jablečné pyré nebo nakládání čerstvé mrkve z trhu vám zajistí lahodnou a dlouhotrvající pochoutku, kterou si užijí i děti.
4. Udržujte svou lednici bez nepořádku
Pravděpodobně jste slyšeli úsloví „sejde z očí, sejde z mysli“. To platí zejména, pokud jde o jídlo. Zatímco dobře zásobená lednice může být dobrá věc, až příliš naplněná lednice může být špatná, pokud jde o plýtvání potravinami.
Sponzorováno
Pomozte zabránit zkažení potravin tím, že budete mít v lednici pořádek, abyste potraviny jasně viděli a věděli, kdy byly zakoupeny. Ověřeným a dobrým způsobem, jak zásobit lednici, je použití metody FIFO (z anglického First In, First Out), což znamená „první dovnitř, první ven“.
Když si například koupíte nové balení bobulí, umístěte novější balení za staré. To pomáhá zajistit, že starší potraviny budou efektivně využity, nikoli plýtvány.
5. Uložte zbytky a využijte je
Přestože mnoho lidí šetří přebytečné jídlo, které jim zbyde, často je pak zapomeneme v lednici a poté je vyhodíme, když se pokazí.
Skladování zbytků v průhledné skleněné nádobě spíše než v neprůhledné nádobě pomáhá zajistit, že na jídlo nezapomenete.
Pokud vaříte hodně a pravidelně vám zbydou zbytky jídla, určete si den, kdy spotřebujete vše, co se nahromadilo v lednici. Je to skvělý způsob, jak se vyhnout vyhazování jídla. A co víc, šetří vám to navíc čas i peníze.
6. Využijte zbytky z ovoce a zeleniny
Smoothie, které je plné živin může být vynikajícím způsobem, jak omezit plýtvání jídlem. I když stonky, konce a slupky plodin nemusí být chutné v celé své podobě, jejich přidání do smoothie je způsob, jak využít jejich výhod.
Stonky zeleniny, jako je kapusta a mangold, jsou plné vlákniny a živin, což z nich dělá skvělý doplněk do smoothies. Části řepy, jahod a mrkve jsou také skvělými doplňky. Do výživné směsi lze vhodit i další věci, které by se jinak vyhodily, včetně slupek z ovoce a zeleniny, zvadlých bylinek, přezrálých banánů a nakrájených stonků brokolice.
7. Kompostujte, pokud můžete
Kompostování zbytků potravin je prospěšný způsob, jak znovu využít zbytky potravin a přeměnit potravinový odpad na energii pro rostliny.
I když ne každý má prostor pro venkovní kompostovací systém, existuje široká škála stolních kompostovacích systémů, díky kterým je tento postup snadný a dostupný pro každého, dokonce i pro ty, kteří mají omezený prostor. Ano, i pro ty, co bydlí v bytě ve městě.
Venkovní kompostér může dobře fungovat pro někoho s velkou zahradou, zatímco stolní kompostér je nejlepší pro obyvatele města s pokojovými rostlinami nebo malými bylinkovými zahrádkami. Zkuste to!
Tipy, jak si připravit zdravé jídlo z potravin, které máte doma
Když už máte spíž i mrazničku dobře zásobenou a potraviny jsou uskladněny správně a bezpečně, můžete se pustit do přípravy zdravých jídel.
1. Začněte s bílkovinami
Na výběr máte živočišné bílkoviny (sýr, vejce, tuňák v konzervě, losos či kuřecí maso) i rostlinné bílkoviny (fazole, hrášek či čočku, případně tofu nebo tempeh).
2. Přidejte zdravé sacharidy
Existuje mnoho vhodných zdrojů sacharidů, které poskytují dostatek vitamínů, minerálů, vlákniny a fytonutrientů. Zkuste přidat zeleninu, ovoce a obiloviny, jako hnědou rýži, quinou, celozrnné těstoviny, celozrnné pečivo nebo kukuřičné tortilly.
3. Přeměňte zbytky na nová jídla
Jídla, která vaříte, plánujte tak, aby měla dvojí využití. Například připravujete-li kuřecí maso ať už na grilu či na přírodně, klidně ho udělejte ho víc a co zbyde, můžete přidat do zítřejších těstovin. Nic nevyhazujte, ale použijte druhý den jinak.
4. Připravte si vyvážená jednoduchá jídla
Ať už jde o polévky nebo dušená jídla se zeleninou, nejlepší je, když obsahují všechno (bílkoviny i zeleninu) v jednom. Takto máte hlavní jídlo i s přílohou, aniž byste je museli připravovat samostatně.
5. Najděte využití potravinám, které již téměř vypadají, že to mají za sebou
Existuje několik způsobů, jak co nejlépe využít potraviny, které rychle podléhají zkáze, i když začnou vypadat jaksi „nedobře a smutně“.
Například když jsou rajčata příliš měkká na to, abyste si je nakrájeli do salátu, můžete je ještě bez problémů přeměnit na chutnou domácí rajčatovou omáčku.
6. Co s banány, když už jsou hnědé či flekaté?
Dopřejte jim více života tím, že je oloupete a dáte do mrazničky. Později je můžete použít jako přísadu do svého smoothie! Polévky, dušená jídla či saláty jsou vynikající jídla, která mohou obsahovat mnoho různých ingrediencí klidně i s kratší dobou spotřeby.
Co se zbytky?
Pokud jde o zbytky, existuje velmi jednoduché pravidlo nakládání s potravinami, které zní „2 hodiny, 2 palce, čtyři dny“. Čísla tak tvoří „pravidlo 2-2-4“.
2 hodiny – pravidlo dvou hodin znamená, jak dlouho zůstávají jídla bezpečná při pokojové teplotě po vytažení z trouby nebo z grilu – nebo v případě studených jídel, jak dlouho mohou bezpečně zůstat mimo chladničku. Po uplynutí časového limitu by měla být jídla vložena do chladničky, případně mrazničky.
2 palce – pravidlo dvou palců znamená, že zbytky jídla byste měli skladovat v mělčích nádobách – s výškou nejvýše dvou palců (čili přibližně 5 cm) – aby se jídlo v nich rovnoměrně a rychle chladilo. Jsou-li totiž nádoby příliš hluboké, vychladnutí jídla uprostřed nádoby trvá příliš dlouho.
4 dny – toto pravidlo říká, že chlazené zbytky jídel byste měli spotřebovat do čtyř dnů. Po uplynutí této doby byste je měli vyhodit.
Nyní je skvělý čas na to, abyste byli v kuchyni kreativní – může vás překvapit, jak chutná jídla umíte připravit z ingrediencí, které už máte ve spíži!
Sponzorováno
A jaké tipy na omezení plýtvání potravin máte vy? Napište mi do komentářů, budu ráda.
A dále si také přečtěte
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekologie, Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články