Obsah článku
Pravidlo první: Nejezte očima!
Jedna dobrota vedle druhé a máme pocit, že dokud z každé neochutnáme, nebudeme mít klidu. Jen mějte na paměti, že méně bývá více. Nakládejte si střídmě a nezapomínejte dobře žvýkat. Jezte pomalu, trávení tak dáte dostatek času, aby dobroty zpracovalo.
Pravidlo druhé: Pijte před jídlem
Pokud chcete svůj apetit udržet na uzdě, pijte už před jídlem. Ale ne těsně před ním! Hodinku či půlhodinku před „zátahem“ na návštěvě si dopřejte alespoň půl litru vody a zaručeně sníte méně. Nebude vás pokoušet ani babiččin pověstný štrúdl, neboť vám na něj prostě nezůstane místo. Pokud si váhu hlídat nemusíte, postačí vám půlhodinu před jídlem vypít sklenici vody a po jídle se napít podle potřeby. Každopádně na pitný režim není radno zapomínat. Nenahradí ho ani polévky a dostatek tekutin je pro správné trávení klíčový.
Pravidlo třetí: Pohyb nemá dovolenou
Nemusíte být profi sportovec, běžec, fotbalista nebo lyžař, ale 20 minutová procházka by si měla najít ve vašem denním programu stabilní místo. Pravidelný pohyb startuje naše trávení a pomáhá mu být výkonnějším.
TIP: Smažená jídla jezte minimálně!
Sponzorováno
Pravidlo čtvrté: Jezte pomalu!
Rychlost jedení má s pocitem přejedení se také souvislost. Čím budete jíst pomaleji, tím je menší pravděpodobnost, že to s jídlem přeženete. Snažte se vychutnat si každé sousto a pořádně přežvykovat, nové sousto si chystejte na vidličku až po spolknutí předchozího a v průběhu jedení občas odložte příbor a napijte se. Jestliže Vám rychlé jedení dělá potíže, trénujte. Před začátkem jídla se podívejte na hodinky a předem si naplánujte, jak dlouho Vám bude jedení trvat. Pokud po dvou minutách zjistíte, že je polovina porce pryč, je to jasným signálem pro zpomalení.
Když už jste se přejedli…
Pokud jste to již s jedením přehnali, poradíme vám několik triků, jak se zbavit pocitu těžkého žaludku:
- Nejosvědčenější pomoc je z lékárny. Lékárník vám doporučí kapky či kapsy s práškem, který se míchá s vodou. Určitě se vyplatí pro každý případ zásobit – je to jako s deštníkem v tašce, když ho v ní máte, neprší.
- Velmi populární je sklenice vody s jedlou sodou, která pomůže se vyprázdnit.
- Účinná může být i lžíce jablečného octa, kterou přidáte do sklenice s vlažnou vodou.
- Stejně vám může pomoci citronáda bez cukru – šťáva z poloviny citronu smíchaná s vodou.
- Trávení pomáhají i některé druhy ovoce – vyzkoušet můžete jablko nebo grapefruit.
Zde také najdete další rady, jak na přejídání.
Nezapomeňte, že pokud se vám hostina vymkne z rukou, zkuste následující den být ke svému trávení ohleduplnější. Vybíjet klín klínem nemusí být vždy ten nejlepší nápad! Na jaká je nejlepší rada? „Jez do polosyta a pij do polopita“.
Sponzorováno
Ke čtení: Bylinky vhodné na trávení
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Se vším souhlasím… chce to trochu myslet dopředu a dávat si raději menší porce.. Ovšem zrovna na Vánoční svátky mě také někdy bolí žaludek, protože maminka naloží v dobré vůli plný talíř… Na bolení žaludku mi nejlíp pomáhá Pangrol – doplní trávicí enzymy a pomůže lépe strávit jídlo a zklidní žaludek.