Sponzorováno

Jak dodat energii unavenému tělu? 4.73/5 (33)

Jak dodat energii unavenému těluCítíte se unaveni? Pamatujte, že je to dost pravděpodobně problém především vaší životosprávy. Špatná strava, nedostatek spánku, ale i nepravidelné jídlo může být důvodem, proč se cítíte unaveni. Pokud kvůli tomu nezvládáte své běžné povinnosti, podívejte se, jak energii vašemu tělu opět dodat.

Sacharidy jsou základ

I když držíte dietu, není správné sacharidy z vašeho jídelníčku vylučovat. Na rozdíl od jednoduchých a nezdravých cukrů jsou důležitým zdrojem energie, kterou můžeme využívat celý den. Je mnoho cest, jak je našemu lidskému tělu dodat. Může se jednat o řadu příloh, jako jsou:

  • Těstoviny
  • Rýže
  • Brambory

My se zaměříme na něco mnohem jednoduššího, s čímž můžete začít den. Jsou to ovesné vločky. Buď ve formě kaše, nebo ve formě čerstvého müsli třeba s ovocem, nebo s oříšky. Kromě pořádné porce sacharidů dáte vašemu tělu i vápník, draslík, hořčík, ale i vitamíny a vlákninu, čímž bojujete jak s únavou, tak i se stresem. Zvláště potom bohatý obsah draslíku pomůže proti únavě, kterou můžeme už označit jako chronickou.

Nezapomeňte na zeleninu

Zelenina je naším tělem většinou velmi dobře trávena, což znamená, že vám nebude ubírána poslední energie, která vám zůstala. I přes nízkou kalorickou hodnotu zeleniny to neznamená, že nemůže pomoci vám energii dodat. Důležité je zvolit správně. Naším ideálním tipem je brokolice. Ta obsahuje vlákninu, vápník, kyselinu listovou, ale třeba i vitamin C. Tím hlavním důvodem její konzumace je ale takzvaný koenzym Q10. Jde o unikátní látku, která hraje velmi důležitou roli při produkci energie. Při jejím nedostatku se můžeme cítit nejenom unavení, ale máme i minimální výkonnost. Pravidelná konzumace této zeleniny zajistí neustálý přísun této látky. Variant, jak brokolici konzumovat, je více než dost.

Sponzorováno

Pomohou také luštěniny

Ty jsou dobrým zdrojem železa. I když v minulosti byl vyzdvihován špenát, ukázalo se, že skutečné množství této látky je v dané zelenině poměrně malé. Proto přicházejí do popředí luštěniny, konkrétně potom čočka. Z ní čerpané železo zajistí, že jednotlivé buňky našeho těla budou moci přijímat dostatek kyslíku a tím bude v těle vše fungovat tak, jak má. Právě případný nedostatek je spojován jak s únavou, tak i stresem. Navíc železo není to jediné, co z čočky získáme. Nezapomínejme také na další látky, jako je:

  • Vláknina
  • Bílkoviny
  • Draslík

Zkuste také semínka

I když jde o jedny z nejdrobnějších potravin v našem jídelníčku, rozhodně to neznamená, že jsou neúčinné. Je tomu právě naopak. Vydat se lze celkem dvěma cestami.

1. Naklíčená semínka

První z nich jsou různá naklíčená semínka, která se dají označit za velmi silné životabudiče, které jsou doslova energetickou bombou z hlediska dodání dlouhodobé energie pro běžný den. Ideální je volit naklíčenou cizrnu, klíčky fazolí mungo, ale i hrách, nebo výše zmíněnou čočku.

TIP: Podívejte se na TOP 20 přírodních stimulantů

2. Klasická semínka

Druhá cesta je spojena s klasickými semínky. Ideální je zaměřit se na ta sezamová, nebo slunečnicová. Jsou běžně k dostání v jakémkoliv supermarketu. I když mnohé ženy si stěžují, že chutnají spíše fádně, jejich hlavním pozitivem je určitě potřebné dodání energie. Navíc jsou velmi doporučována během různých redukčních programů, jelikož dokážou nejenom dobře zasytit, ale zaženou také chuť na sladké.

Exotické ovoce

Co by mělo splňovat? Mělo by být dobře stravitelné, mělo by nabídnout dostatek vitamínů, minerálů a dalších látek a dále nesmíme zapomenout na bohatý obsah sacharidů, které dodají jak okamžitou, tak dlouhodobou energii.

Jaké ovoce všechno toto splní? Je to banán, který je doporučován jak ženám v běžném denním zápřahu, tak samozřejmě i těm, které se věnují sportovní aktivitě. Zde určitě potěší obsah draslíku, který výrazně přispívá k bezproblémové funkci svalstva, podporuje okysličování krve, a samozřejmě také pomáhá k tomu, aby byla odstraněna běžná, tedy každodenní, ale i po-sportovní únava.

Co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Vím, co jím – sacharidy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva