Obsah článku
Jak kromě vody samotné doplnit v těle i minerály a důležité látky? Třeba prostřednictvím iontových nápojů. Víte, že iontové nápoje nejsou jen pro vrcholové sportovce? Jak je známo – nedostatek tekutin vede k dehydrataci, ale víme také, že během fyzického výkonu musíme po určité době doplňovat i úměrné množství minerálních látek, o které přicházíme. Pokud bude sportovní výkon trvat déle než 0,5 hodiny, je žádoucí doplnit minerální látky, které ztrácíme. Pro tento účel nám slouží tzv. iontové a energetické nápoje, které, bohužel, i v dnešní době používají spíše sportovci než běžná populace.
Komu jsou iontové nápoje vlastně určeny?
Prostě všem, co je potřebují. Zatím stále nemáme v mysli zakódované, že fyzický výkon nemusí mít pouze sportovní charakter, že i nesportovec vykonávající namáhavou činnost v déletrvajícím časovém úseku (přibližně více než 90 min, např. sekání dřeva apod.) by měl věnovat pozornost iontovým a energetickým nápojům. A pokud má někdo zaměstnání, jehož předmětem je převážně dlouhotrvající fyzická práce, může ji s jistotou považovat za sportovní výkon, který si žádá doplnění minerálních látek. U těchto lidí má proto užívání iontových nápojů svůj nepopiratelný důvod.
„Ionťáky“ i pro děti a mládež
Pokud hovoříme o tom, komu jsou iontové nápoje určeny, neměli bychom zapomínat ani na mládež. Přesto, že ve vztahu k ní je používání speciálních nápojů choulostivým tématem, praktické zkušenosti vykazují ve výsledcích spíše pozitivní než negativní účinky na zdraví těchto jedinců. Důležité však je, aby nápoje specifického charakteru byly mládeži indikovány v určeném mnozstvi, čase a za aktuálních podmínek.
Tato kritéria by měl zajistit metodický a trenérský personál, který disponuje v dané oblasti potřebným vzděláním a jistými zkušenostmi. V současnosti už nabízí své služby i mnoho výživových poradců, kteří by měli být garantem účinné a zdraví neškodné indikace speciálních sportovních nápojů. Vždyť ke ztrátě tekutin a minerálních látek v nich obsažených nedochází pouze u dospělých jedinců, ale i u mládeže. A pokud se podíváme na sportovní výkony a zátěže v dorostenecké či juniorské kategorii, uvidíme, že jejich výkony nejsou mnohdy o nic horší ve srovnání s úrovní kategorie dospělých. Tak proč jim nenabídnout neškodný a kvalitní pitný rezim?
Jak vybírat iontové nápoje?
Pravdou je, že úroveň a kvalitu výrobků, které trh nabízí, bychom měli pečlivě zkoumat. Nejde ani tak o hledisko zdravotní (z tohoto pohledu si uz jednotliví výrobci kvalitu stráží), jako spíše o proklamované účinky nabízených nápojů. Mnohokrát se setkáváme s tím, že efekt nabízeného produktu je spíše psychologický (tzn. placebo neublíží, ale ani nepomohou). A to jsou pak zbytečně vynaloženou investicí.
V současnosti se už v České republice prodávají nápoje, které mají vysokou kvalitu jak z pohledu jejich složení, tak i z hlediska zdravotní nezávadnosti. Xpower např. nabízí výrobky, jejichž kvalita není garantována pouze normami a legislativou, ale je zde i zpětná vazba ze zkušeností lidí a sportovců, kteří je používají a jsou součástí Xpower Profi Teamu (např. česká biatlonová profi jezdkyně mezi ženami Veronika Vítková, nejlepší česká triatlonistka Vendula Frintová, mistr republiky ve sjezdu na horských kolech Peter Třešňák a další).
Sponzorováno
Druhy iontových nápojů
Základem pro rozdělení iontových nápojů je tzv. osmolalita – tedy látkové množství osmoticky aktivních látek rozpuštěných v 1 kg vody. V krvi jsou nejdůležitějšími draslík (K), sodík (Na) a chloridy, především chlorid sodný (NaCl). Osmolalita se udává v miliosmolech na 1 kg. Pokud přivádíme do organismu vodu a minerální látky, tak by měly být v rovnováze, kterou určuje právě osmolalita. Pokud chceme rozdělit iontové nápoje podle jejich druhu, musíme vědět, že jejich osmolalitu ovlivňují všechny látky v nich rozpuštěné.
Podle výšky osmolality dělíme pak iontové nápoje na:
- Izotonické – které mají stejnou osmolalitu jak krev, ty jsou vhodné spíše na doplnění tekutin po zátěži v regeneračních fázi, protože v průběhu zátěže by díky shodné osmolalitě s krví mohlo dojít k vyššímu příjmu elektrolytů a tak k narušení osmotické rovnováhy;
- Hypotonické – mají nižší osmolalitu než krev a proto jsou vhodné v průběhu fyzické zátěže;
- Hypertonické – které mají vyšší osmolalitu než krev a tedy se doporučují zásadně jen během regenerační fáze po náročném sportovním výkonu, nikdy je nepoužívejte v průběhu sportovního výkonu.
A co energetické nápoje?
Ve sportovní výživě se kromě iontových nápojů pouzívají i tzv. energetické nápoje. Ty jsou vhodné pro pouzití při dlouhotrvající zátěži nebo v regeneračních fázi po sportovním výkonu. Látky v nich obsažené jsou kombinací urcité směsi sacharidů, minerálních látek a vitamínů. Pokud chcete používat pro svou sportovní činnost specificky připravené nápoje, měli byste se při jejich koupi poradit aspoň s prodejcem. Vybrat si renomovaného a seriózního výrobce a řídit se jeho doporučeným dávkováním. Vzdy se vám však vyplatí navštívit odborného poradce v oblasti výživy a konzultovat s ním váš pitný rezim a uzívání jednotlivých druhů sportovních nápojů. Tak se určite dopracujete k vytčenému cíli a navíc podpoříte i své zdraví.
Regulace iontů je v těle nesmírně důležitá, proto jsou vyvinuty mechanismy, kterými si tělo reguluje akutní nedostatek i nadbytek. Sporný je tedy význam iontových nápojů, protože lidé málokdy znají míru a mohou si ublížit. Ledviny a jiné orgány nadměrný příjem soli zatěžuje, proto je třeba si rozmyslet, zda je pro vás přínosem pití „ionťáků“. Poraďte se proto předem s trenérem či poradcem v oblasti sportovní výživy.
Kdy se po iontovém nápoji vyplatí sáhnout?
Iontové nápoje mají své opodstatnění. Jejich používání a zejména výběr třeba pečlivě zvážit, protože je třeba brát v úvahu typ a intenzitu sportovní aktivity. „Iontový nápoj je vhodný, pokud je předpokládaná doba výkonu delší než 60 minut. Zejména při trénincích s vysokou intenzitou nebo při sportech vytrvalostního charakteru (cyklistika, běh, běžkování, fotbal …),“ upřesňuje fitness trenérka Monika Korbová.
Iontové nápoje při hubnutí a posilování
Jaká pravidla užívání „ionťáky“ platí pro silový trénink? A co redukce hmotnosti? „Při posilování z fyziologického hlediska nemá jeho používání opodstatnění. Dochází sice k pocení, ne však v takové míře, aby došlo k radikální ztrátě minerálních látek,“ říká odbornice.
Dodává, že iontový nápoj může být velmi užitečný během horkých dnů, když se člověk velmi potí nebo jej lze použít jako prostředek doplnění energie během výkonu. Dále upozorňuje, že: „Při trénincích zaměřených na redukci hmotnosti, je doplňování tekutin sladkými iontovými nápoji kontraproduktivní!“
Sponzorováno
Vy pijete iontové nápoje? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články