Obsah článku
- Hráškové mléko obsahuje o 150 % více vápníku než kravské mléko (záleží na výrobci a metodě výroby) a ve srovnání s oblíbenými nemléčnými mléky, jako je mandlové mléko a ovesné mléko, má hrachové mléko výrazně více bílkovin, což může pomoci podpořit zdravé kosti a udržet pocit sytosti déle.
- Hrachové mléko je také skvělým zdrojem několika živin, jako je draslík, vitamín A a vitamín D, které mohou pomoci podpořit zdraví srdce, zdravý zrak a vstřebávání živin.
- Výběr hrachového mléka je také dobrou volbou pro ty, kteří se stravují s nízkým obsahem sacharidů nebo mají cukrovku, protože porce obsahuje méně než 1 gram sacharidů a nasycených tuků a má nízký obsah sodíku.
Hrachové mléko – kde, co, kdy, jak?
Že je dnes na trhu už pořádná škála rostlinných mlék, od sójového, přes ovesné, až po mandlové, to už ví snad každé malé dítě. A pokud ne dítě, náročnější kávový milovník určitě ano.
Každá „lepší“ kavárna by už dnes měla mít náhražku klasického mléka běžně v nabídce. Ale říkáte si, že o hrachovém mléku slyšíte poprvé? A cože to vlastně je?
Hrachové mléko je další nemléčná alternativa mléka vyrobená ze žlutého hrášku. Jeho vysoký obsah bílkovin a jemná chuť tak může oslovit ty, kteří hledají kvalitní alternativu kravského mléka.
A zde už jsou slibované důvody, proč mléko určitě stojí za vyzkoušení.
Zdravotní výhody hrachového mléka
1. Vynikající zdroj rostlinných bílkovin
Na rozdíl od mnoha rostlinných mlék – jako je mandlové a kokosové mléko – je hrachové mléko srovnatelné s kravským mlékem co do obsahu bílkovin. 1 šálek (240 ml) některých značek hrachového mléka může obsahovat až 8 gramů bílkovin (především hrachové mléko značky Ripple Foods, které u nás na trhu bohužel zatím není k dostání), což je přibližně stejné množství jako obsahuje kravské mléko.
Naproti tomu třeba 1 šálek mandlového mléka obvykle obsahuje pouze 1 gram bílkovin. Hrách je totiž jedním z nejvíce přehlížených zdrojů rostlinných bílkovin, přičemž poskytuje až 8 g bílkovin na 100 g s vysokým podílem aminokyselin. Někteří lidé navíc snáší hrách lépe než třeba nadýmavé fazole. V poslední době se tak proteinové prášky na bázi hrachu staly oblíbenými u všech, kteří si chtějí zvýšit příjem bílkovin.
Je dobré vědět, že… Pravidelná konzumace potravin bohatých na bílkoviny, jako je například hrachové mléko, může pomoci regulovat chuť k jídlu a udržet pocit spokojenosti mezi jídly, což může například podpořit hubnutí. Jídelníčky s vysokým obsahem bílkovin jsou spojeny s mnoha zdravotními přínosy, včetně nižší tělesné hmotnosti, nárůstu svalové hmoty a lepší kontroly krevního cukru.
Hrachový protein je také bohatý na aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA), což je skupina specializovaných aminokyselin, které mohou podporovat růst svalů a regulovat hladinu cukru v krvi. Hrachové mléko má tedy jednoznačně vyšší obsah bílkovin než jiné typy alternativ rostlinného mléka.
2. Dobrý zdroj důležitých živin
Kromě bílkovin obsahuje hrachové mléko mnoho dalších živin, jako je draslík, železo a vápník. Stejně jako tomu bývá i u jiných rostlinných mlék, tak i hrachové je při výrobě obohaceno o některé z těchto živin.
Například hrachové mléko Sproud je obohaceno o vitamíny D2, B2 a B12. A zvláště v případě, že vyznáváte vegan, případně vegetariánské stravování víte, že příjem těchto živin ve stravě je třeba si hlídat. Množství vápníku v hrachovém mléce pak bývá téměř srovnatelné s tím kravským.
Některé druhy hrachového mléka pokryjí až 45% denní dávky vápníku, což je minerál, který hraje pro zdraví našich kostí a funkce nervové soustavy zcela zásadní roli. Hrachové mléko také obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou zase nepostradatelné pro zdraví našeho srdce a důležité pro náš imunitní systém.
Sponzorováno
3. Je to hypoalergenní alternativa kravského a ořechového mléka bez obsahu mléka
Odhaduje se, že intolerance laktózy postihuje více než 68 % celosvětové populace. Osoby s intolerancí laktózy se tak musí vyhýbat mléčným výrobkům, včetně kravského mléka, pokud se nechtějí potýkat s nepříjemnými následky-nadýmání, plynatost nebo průjem. Ne každé rostlinné mléko pomůže tuto situaci obejít, protože často se objevuje také alergie na ořechová mléka (mandlové mléko), případně nesnášenlivost sóji (sójové mléko). V případě ovesného mléka se zase musí mít na pozoru především celiaci.
Ačkoliv samozřejmě existují bezlepkové verze tohoto oblíbeného rostlinného mléka, je nutné pohlídat si především zpracování ovesných vloček, protože může dojít ke kontaminaci s ostatními obilovinami, které lepek obsahují. V takovém případě je pak náhrada v podobě hrachového mléka příjemnou alternativou pro všechny osoby s potravinovou intolerancí či alergií.
4. Nízký obsah kalorií
Už bylo zmíněno, že hrachové mléko si vedle toho kravského co do počtu minerálů a živin stojí celkem obstojně. Má však ještě další ne zcela zanedbatelnou výhodu. Obsahuje totiž méně kalorií než kravské mléko, díky čemuž je pak vhodnějším nápojem při hubnutí. Jeden šálek má zhruba 314 kJ oproti běžným 360 kJ.
I přesto má však hrachové mléko často bohatší a krémovější strukturu než mnoho jiných rostlinných mlék. Také už existují přímo verze „Barista“, tedy kdo ví, jak obtížné je připravit bohatou mléčnou pěnu do domácího cappuccina, může jásat. S hrachovým mlékem se o požitek z oblíbeného cappuccina rozhodně nepřipravíte.
5. Nízký obsah sacharidů
Hrachové mléko má velmi nízký obsah kalorií a sacharidů, takže jej nemusíte vynechat ani při nízkosacharidové dietě. Když to opět převedeme na šálky, pak 1 šálek dvouprocentního kravského mléka obsahuje asi 12,3 gramů sacharidů a stejné množství cukru. Cukr i sacharidy pocházejí z laktózy, přírodního cukru, který se nachází v kravském mléce. Hrachové mléko naproti tomu obsahuje 1,8 g sacharidů (a z toho cukrů) na 100 g, což je mnohonásobně méně.
Pokud tedy držíte dietu, případně si musíte hlídat hladinu krevního cukru, určitě s hrachovým mlékem neváhejte. Pozor však na ochucené varianty! Pokud sáhnete po rostlinném mléku s nějakou příchutí (často vanilka nebo čokoláda), tady už je potřeba počítat s tím, že přidaný cukr bude určitě ve větším množství.
6. Je šetrnější k životnímu prostředí
A to určitě více, než kravské nebo mandlové mléko. Chování krav je obecně spojeno s vypouštěním obrovského množství metanu, tedy skleníkového plynu. K výrobě mléka je navíc potřeba velké množství vody a energie. Tato kombinace ve výsledku velmi negativně zatěžuje naše životní prostředí a přispívá ke změně už tak nestabilních klimatických podmínek. Přestože produkce mandlového mléka produkuje méně skleníkových plynů než kravské mléko, vyžaduje stále obrovské množství vody.
Výrobce hrachového mléka Ripple Foods pak tvrdí, že k výrobě hrachového mléka je potřeba o 86 % méně emisí skleníkových plynů a je také potřeba 25krát méně vody než na výrobu mléka kravského. Ukazuje se tedy, že pokud nám záleží nejen na našem zdraví, ale i na zdraví naší planety, je hrachové mléko dobrá volba.
Jak se hrachové mléko vyrábí?
Hrachové mléko se vyrábí ze žlutého – ne ze zeleného – polního hrachu, který se mele na mouku. Zatímco mnoho mléčných mlék se vyrábí namáčením, hrachové mléko se vyrábí smícháním purifikovaného proteinu (odděleného od vlákniny a škrobu v mouce) s vodou a dalšími přísadami, jako třeba slunečnicový olej a vitamíny jako B12.
Výsledek? Mléčná alternativa s podobnou chutí, konzistencí a barvou jako kravské mléko. Neslazené hráškové mléko můžete pít tak, jak je, nebo jej můžete použít jako jakékoli jiné mléko nebo nemléčné mléko do smoothies, cereálií, polévek a sladkého i slaného pečiva.
Věděli jste, že…
- Hrachové mléko má až 8x víc bílkovin než mléko mandlové nebo kokosové mléko? V souboji s kokosovým mlékem také vyhrává – má o 15% méně cukru, 2x více železa a dokonce 4x více vápníku. Je však třeba jako u všeho hlídat složení.
- U kvalitního rostlinného mléka ať už hrachového nebo jiného, by na prvním místě ve složení měla být především voda a pak daná surovina, ze které je mléko vyráběno. Bohužel se často stává, že na prvním místě stojí glukózový sirup. A s takovým mlékem velké věci opravdu nenaděláme. Takové nekupujte.
Sponzorováno
Zkoušeli jste už hrachové mléko? Napište mi vaše zkušenosti do komentářů. Budu moc ráda.
A dále si o mléku přečtěte
- Rýžové mléko a jeho zdravotní benefity – účinky + recept na přípravu
- Pistáciové mléko a jeho účinky a benefity pro vaše zdraví
- Ovesné mléko a zdraví – jaké má benefity + recept na výrobu doma
Studie a zdroje článku
- Examining the possibilities for application of pea milk in obtaining fermented probiotic foods Autor: Zapryana Denkova
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bílkoviny (proteiny), Rostlinná mléka, Zdravé luštěniny
Přečtěte si také naše další články