Sponzorováno

Graviola a její účinky – plná antioxidantů, působí proti rakovině 4.82/5 (11)

  • Graviola je ovocem pocházejícím z tropických oblastí a používá se tradičně v některých kulturách pro léčebné účely.
  • Tomuto ovoci bzlz připisovány různé pozitivní účinky na zdraví, nicméně většina těchto tvrzení není podložena dostatečnými vědeckými důkazy.
  • Mezi údajné výhody gravioly patří snížení krevního tlaku, zmírnění úzkosti a deprese, boj proti některým druhům rakoviny, podpora imunitního systému a zlepšení trávení. Některé studie také naznačují, že graviola může mít antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Takto nějak vypadá graviola

Takto nějak vypadá graviola

Graviola je jihoamerické ovoce, které je chutné i výživné. Domorodí lidé ji po staletí používali jako potravinu a lék.

Asi před 140 lety se graviola začala dostávat do Severní Ameriky a nyní se stává populární i v zemích mimo svůj rodný region. Někteří ji dokonce nazývají jako „super ovoce“, protože je plné živin.

Zde je více informací o tomto jedinečném ovoci, včetně hlavních výhod samotného ovoce a jeho listů.

Představme si graviolu

Graviola (Annona muricata) má mnoho jmen: soursop, guanabana, pudinkové jablko a brazilská tlapka. Roste na stromech, které pocházejí z určitých oblastí Jižní Ameriky a Karibiku.

Vzhledově vypadá graviola jako takové avokádo s hroty. Má tvrdou, zelenou vnější slupku s ostny a bílou dužninou, která obsahuje velká černá semena.

Chuť gravioly je často popisována jako kombinace ananasu a jahod s tóny manga nebo citrusů. Textura je hustá, krémová a připomíná banán.

Zatímco plody gravioly se často užívají čerstvé jako jídlo, listy se tradičně používají k léčebným účelům. Mohou být vyrobeny do čaje nebo připraveny jako místní aplikace pro různé problémy.

Zdravotní výhody gravioly

1. Graviola je plná živin a antioxidantů

Stejně jako jiné tropické ovoce, je i graviola naplněna řadou živin a antioxidantů.

Nejpozoruhodnější je, že pouze jeden plod gravioly obsahuje asi 215 % denní hodnoty vitamínu C! Ovoce také obsahuje dobré množství draslíku, hořčíku, železa a některých vitamínů skupiny B, plus velké množství vlákniny, která vám pomůže udržet si pravidelnost stolice.

Kromě toho plody a listy gravioly obsahují silné antioxidanty, jako je kvercetin, luteolin a epikatechin galát, které mohou pomoci předcházet některým chorobám a chránit DNA před poškozením. Ukazují to studie.

2. Podpora pro imunitu

Posílení imunitního systému pomocí bylinek a určitých potravin je dobrou praxí, zejména v období nachlazení a chřipek.

Graviola může poskytnout velkou podporu imunitnímu systému jednoduše díky velkému množství vitamínu C, které obsahuje. Vitamin C je základní živinou pro imunitní funkci jako celek a může dokonce pomoci zkrátit dobu trvání infekcí dýchacích cest.

List graviolz může být také přínosem pro posílení imunity, protože některé výzkumy ukázaly, že extrakt z listů může zvýšit aktivitu imunitního systému.

3. Bojuje proti zánětu

Chronický zánět nízké úrovně se nyní považuje za přispěvatel k mnoha vážným onemocněním, včetně rakoviny a autoimunitních poruch.

Antioxidanty, jako ty, které se nacházejí v graviole, jsou některé z nejúčinnějších sloučenin, které známe, pro zklidnění přetrvávajícího zánětu a doufáme, že snižují riziko vzniku souvisejícího zdravotního problému.

Listy gravioly se tradičně používají k úlevě od bolesti a také ke snížení zánětu. Tento přínos zatím není potvrzen výzkumem, ale některé studie probíhají.

4. Graviola má antibakteriální vlastnosti

Další z výhod listu gravioly je schopnost bojovat s různými kmeny bakterií. Byla zvláště studována proti orálním patogenům, které mohou způsobit zánět dásní a zubní kaz, a bylo zjištěno, že je účinná proti všem kmenům kromě jednoho.

Sponzorováno

Další výzkumy ukazují, že extrakt z gravioly může být účinný proti Candida albicans (kvasinkám stojícím za většinou kvasinkových infekcí) a také proti bakteriím zodpovědným za stafylokokové infekce a choleru.

5. Graviola může pomáhat vyrovnat hladiny cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi je problémem mnoha lidí. Zatímco žádná bylina nebo jídlo nemůže dostat hladinu cukru v krvi pod kontrolu sama o sobě, některé byliny, které poskytují podporu při cukrovce, mohou být užitečné v kombinaci se změnami životního stylu.

Některé předběžné studie naznačují, že graviola by mohla být jednou z těchto potravin / bylin.

Extrakt se ukázal jako slibný pro snížení hladiny cukru v krvi o velmi významné množství, ale ještě musí být testován na lidských pacientech. Přesto to naznačuje, že graviola může být celkově velmi zdravým doplňkem vaší stravy.

6. Graviola může bojovat s rakovinou

Není žádným tajemstvím, že rostliny, zvláště ty s vysokým obsahem antioxidantů, jsou klíčové v jakémkoli typu diety pro prevenci rakoviny.

Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že i ta nejzdravější strava zabrání rakovině, ale účinné látky nalezené ve všech typech rostlin ve studiích trvale vykazují protirakovinnou aktivitu.

Graviola se v tomto neliší a výzkumníci v laboratorních studiích zjistili, že extrakty gravioly mohou snížit velikost nádoru a zabíjet buňky rakoviny prsu. Extrakt také prokázal schopnost zastavit růst a tvorbu leukemických rakovinných buněk.

Graviola obsahuje některé látky, které se ukazují jako slibné v boji proti některým druhům rakoviny. Například některé studie ukazují, že extrakt z gravioly může zpomalovat růst nádorů a snižovat jejich šíření v těle.

Uvidíme, zda se tyto výsledky promítnou do lidského těla, ale nikdy není příliš brzy na to, abyste své tělo začali obohacovat potravinami bohatými na antioxidanty.

7. A další výhody gravioly

Tradičně se list gravioly používal pro léčebné účely více, než ovoce.

Listy lze použít k přípravě uklidňujícího, uklidňujícího čaje, který tradiční lékaři také používají k úlevě od bolesti. Míza z listů se používá jako lék na hojení ran a na zánětlivé kožní problémy.

Ovoce a listy lze také kombinovat do jediného léku, který se v průběhu let používal při bolestech, parazitech, horečkách a dýchacích problémech.

Jak konzumovat graviolu

Ovoce graviola je chutné a snadno se konzumuje syrové. Ne vždy ho najdete v normálním obchodě s potravinami, ale specializované obchody ho mají.

Chcete-li toto ovoce jíst, jednoduše ho rozřízněte a vydlabejte dužinu. Jezte ho tak, jak je, nebo zmrazte a přidejte do smoothies.

Před konzumací se ujistěte, že jste z ovoce odstranili semena, protože obsahují toxické sloučeniny.

Listy sorsopu lze nalézt sušené nebo jako extrakt. Sušené listy můžete použít k přípravě bylinkového čaje nebo i vlastní tinktury, přičemž extrakt je třeba užívat podle návodu uvedeného na lahvičce.

Užívání vysoce koncentrovaného množství extraktu z gravioly (nebo konzumace semen) může způsobit negativní vedlejší účinky, které jsou podobné jako u Parkinsonovy choroby. Ujistěte se, že neužíváte více než doporučené množství a v případě potřeby se poraďte s kvalifikovaným bylinkářem.

Dobrou zprávou je, že konzumace ovoce graviola není spojena s žádnými škodlivými účinky, takže si ho užijte, až ho najdete!

Možné vedlejší účinky

Pamatujte, že graviola může mít i vedlejší účinky a je třeba být opatrný s jejím užíváním. Některé látky v graviole mohou mít toxické účinky na nervový systém, zejména při dlouhodobém užívání. Dále může graviola interagovat s některými léky, zejména s těmi, které jsou předepsány pro srdeční problémy.

Sponzorováno

Vzhledem k nedostatku vědeckých důkazů, by měla být konzumace gravioly prováděna s opatrností a pouze po konzultaci s lékařem. Je třeba poznamenat, že většina údajných výhod gravioly nebyla dostatečně prozkoumána a potvrzena vědeckými studiemi.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva