Sponzorováno

Dýně a zdraví – super při dietě i jako afrodiziakum 4.68/5 (19)

Dýně a zdraví - super při dietě i jako afrodiziakumDýni odpradávna využívali nejen jako pokrm, ale i na různé jiné účely. Tato, pro Indiány vzácná plodina, pronikla i do Evropy a stala se oblíbenou součástí jídel na našem stole. Věděli jste však například to, že její listům se připisují afrodiziakální účinky?

Dýně a její původ

Dýně pochází ze Střední a Jižní Ameriky a její pěstování bylo známé již 4500 let př. n. l. Tato plodina byla pro indiány velmi vzácná. Jedli nejen její plody, ale i listy tykve a jadérka, které mají diuretické účinky a byly považovány za afrodisiakum. Kromě toho ji využívali k výrobě nádobí (talíře, naběračky, hrnce na uskladnění jídla, …) či hudebních nástrojů. V 15. století se dýně dostaly do Asie, v Evropě se začaly objevovat až o sto let později. V Asii si je zamilovali natolik, že se stala hlavní oblastí pěstování a šlechtění dýní. Dodnes jsou jednou z hlavních složek orientální kuchyně.

Dýně – vzácný dar přírody

Dužina je bohatá na vodu, vitamín C a beta-karoten, který má schopnost přeměnit se v organismu na vitamin A. Beta-karoten je také antioxidant bránící poškození buněk volnými radikály. Takto poškozené buňky mohou být jednou z příčin vzniku rakoviny. Dalším významným antioxidantem obsaženým v dýní je vitamin E. Ze skupiny vitamínů B obsahuje kyselinu pantotenovou a kyselinu nikotinovou, nazývanou i niacin, která pozitivně působí na cévy a srdce, pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Nutnou součástí pro fungování organismu je thiamin (B1) ovlivňující nervovou soustavu. Vitamín B2 – riboflavin má za úkol štěpení tuků a cukrů, kromě toho je důležitý pro dobrý stav očí a pokožky.

Šetrné projímadlo

Má i vysoký obsah minerálů jako je měď, železo, hořčík a draslík. Draslík vyplavuje z těla přebytečné soli, čímž pomáhá zlepšovat revmatismus a dnu. Vysoký obsah vlákniny podporuje trávení, chrání sliznici žaludku. Dýně působí jako jemné projímadlo šetrné vůči střevům. Napomáhá regeneraci jater, proto by ji do jídelníčku měli zařadit lidé trpící onemocněními tohoto orgánu.

Zdravé jadérka – nevyhazujte je!

Před kuchyňskou úpravou tykve se obvykle jadérka vydlabává a vyhazují, což je nesmírná škoda. Dodávají tělu nenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro tvorbu vitamínu D, ale i hormonů a buněk. Obsah selenu pomáhá při onemocněních močových cest. Semena jsou výborným zdrojem železa a fosforu.

Jsou doporučovány při problémech se zvětšenou prostatou, pomáhají při žaludečních potížích i při srdečních onemocněních. Vhodné jsou pro diabetiky a lidi s vysokým cholesterolem. Ideální je konzumace syrových semínek, protože aminokyselina tryptofan, účinná látka proti depresím, je citlivá na tepelnou úpravu. Jadérka se v lidovém léčitelství využívají i proti střevním parazitům jako je tasemnice nebo škrkavky. V tomto případě se podávají s projímadly jako je například ricinový olej.

Náš tip:
Listy dýně se dají použít jako obklad na vyvrtnutý kotník nebo koleno.

Sponzorováno

Skvělý dýňový olej

Má široké spektrum využití. Ze semínek nabitých vitamíny a minerálními látkami se lisuje dýňový olej. Jeho barva je tmavozelená a má krásnou ořechovou vůni. Díky tomu, že se olej lisuje za studena, uchovávají se v něm všechny hodnotné látky. Je vhodný pro přípravu salátů, polévek, omáček i na dochucení jídel. Jeho konzumace povzbuzuje krevní oběh a napomáhá snižování cholesterolu v krvi. Při aplikaci na pokožku pomáhá při léčbě ekzémů, hydratuje pleť a dodává jí pružnost. Tento olej je pro uklidňující účinky vhodný i na masáže, a navíc na pokožce nezanechává pocit mastnoty. Ideální je i pro ošetření lámavých nehtů, zpevňuje je, podporuje růst i jejich pružnost. Vlasový zábal z oleje výrazně regeneruje poškozené vlasy a brání jejich vypadávání.

Přečtěte si více o tykvovém oleji.

Dýně má různé odrůdy, které se liší tvarem, chutí i barvou. Mezi její odrůdy patří například patison i cukety. Vyřezávané oranžové dýně se již standardně využívají jako dekorace na americký svátek Halloween. Menší ozdobné dýně můžete použít jako nápaditou dekoraci obydlí po celý rok.

Dýně při dietě a hubnutí

Lidé bojující s nadváhou by bez váhání měli sáhnout právě po této zelenině. Má totiž velmi nízkou nutriční hodnotu, jen 126 kJ, a proto je vhodná při redukci váhy. Můžete jí nahradit přílohy jako jsou knedlíky a brambory, nebo připravit jako zdravý hlavní chod.

Tuto nízkokalorickou potravinu můžete sterilizovat jako kompot, použít k vaření polévek, hlavního chodu, přílohy k hlavnímu chodu, případně grilovat, zapéct v troubě nebo smažit.

Pár dýňových receptů

Dýně jako příloha

Dýni oloupejte a očistěte od jadérek a měkkých vláken. Nakrájejte ji na přiměřeně velké plátky a poskládejte na plech vymazán olejem. Plátky osolte, posypte kmínem a dejte do předem vyhřáté trouby. Upečená je za chvilku. Servírujte k hlavnímu chodu jako přílohu.

Dýňová polévka

Očistěte středně velkou dýni, nastrouhejte a mírně osolte. Na oleji zpěňte nakrájenou cibuli, přidejte k ní mírně vyždímaný dýni a trochu ji opražte. Podlijte vodou, přidejte bujón a vařte do změknutí dýně. Do 500-750 ml mléka dejte 4 lžíce polohrubé mouky a důkladně rozmíchejte. Směs nalijte do uvařené dýně, promíchejte a nechte přejít varem. Polévku můžete ještě dochutit trochou kopru. Dobrou chuť.

A co si dále o dýni přečíst?

VIDEO: Dýně je plná živin

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva