Obsah článku
Hlavní věc je, že obsahuje řadu cenných a užitečných látek, jako například karoten (provitamin A), vitaminy C a B, draslík, vápník, železo, hořčík, fosfor, měď, křemík, kobalt a velmi vzácný vitamín T, odpovědný za srážení krve, tvorbu krevních destiček a zrychlení metabolických procesů.
Kvůli tomuto bohatému přírodnímu „vitamíno-minerálnímu“ komplexu je dýně používána již od starověku i pro lékařské účely. Dýně se doporučuje při odtučňovací kůře, pro léčbu kašle i na bolesti na hrudi. A například směs dýňového džusu s růžovým olejem uklidňuje bolest v uších a v krku.
Hojivé vlastnosti dýně, používané v lidové medicíně
A při jakých problémech se dýně uplatňuje?
Obsahuje hodně vitamínů, zejména vitamínu A
Dýně má opravdu působivý nutriční profil. Jeden šálek vařené dýně (cca 245 gramů) obsahuje:
- Kalorie: 49
- Tuk: 0,2 gramů
- Protein: 2 gramy
- Sacharidy: 12 gramů
- Vláknina: 3 gramy
- Vitamin A: až 245% doporučeného denního příjmu (DDD)
- Vitamin C: 19% DDD
- Draslík: 16% DDD
- Měď: 11% DDD
- Mangan: 11% DDD
- Vitamin B2: 11% DDD
- Vitamin E: 10% DDD
- Železo: 8% DDD
- Malé množství hořčíku, fosforu, zinku, folátu a několika vitamínů B.
Kromě toho, že je nabitá vitamíny a minerály, má též poměrně málo kalorií, neboť je to z 94% voda. Dýně obsahuje také mnoho beta-karotenu, karotenoidu, který vaše tělo změní na vitamin A.
I dýňová semena jsou navíc jedlá, výživná a spojená s mnoha zdravotními přínosy. Ale o tom později.
Vysoký obsah antioxidantů může snížit riziko vzniku chronických onemocnění
Volné radikály jsou molekuly produkované metabolickým procesem vašeho těla. Přestože jsou vysoce nestabilní, mají užitečné role, jako je likvidace škodlivých bakterií. Nicméně nadměrné množství volných radikálů ve vašem těle vytváří stav nazvaný jako oxidační stres, který byl spojen s chronickými nemocemi, včetně onemocnění srdce a rakoviny (zde je na to studie).
Dýně obsahují antioxidanty, jako je alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Ty mohou neutralizovat volné radikály a zastavit je před poškozením buněk (odkaz na studii). Studie ve zkumavkách a studie na zvířatech ukázaly, že tyto antioxidanty chrání pokožku před poškozením sluncem a snižují riziko rakoviny, očních onemocnění a dalších stavů. Je však zapotřebí více výzkumu na lidech.
Při kterých zdravotních problémech je dýně dobrou volbou?
Ateroskleróza
Pektiny v dýni váží přebytek cholesterolu, což přispívá k léčbě a prevenci aterosklerózy. Proto by měly být dýně vždy součástí jídelníčku, zejména u starších osob.
Nespavost, úzkostný spánek
Dýně je používána také pro své uklidňující vlastnosti. Na nespavost na noc vypijte sklenici dýňového vývaru s medem.
Zubní kaz
Vysoký obsah fluoridu v buničině dýně pomáhá předcházet zubnímu kazu. Potřebnou denní dávku 1 mg lze získat pojídáním 500-600 g dýně.
Anémie
Dužnina obsahuje hodně železa, takže doporučujeme jíst 20-150 gramů vařené dýně 4 krát denně.
Popáleniny, rány
Pokud máte popáleniny, tak se k rychlejšímu uzdravení zranění používá kaše z čerstvé dýně.
Edém u pacientů se srdečním a ledvinovým onemocněním
Dýně posiluje produkci moči v důsledku přítomnosti velkého množství draselných a vodních solí a velmi malého množství sodíku. Léčba – stačí jíst vařenou dýni ve formě kaše dvakrát denně.
Prostatitida, ledvinové kamen a kameny v močovém měchýři
Dýňová šťáva se používá k urychlení procesu rozpouštění kamenů v ledvinách a močovém měchýři. Džus se pije 200 ml 3-4 krát denně.
Čištění těla
Pektin z dýně funguje jako absorpční činidlo, váže a odstraňuje z těla bakterie a jejich toxiny, mnoho škodlivých látek, včetně těžkých kovů – rtuť, olovo, radioaktivních prvků a dalších toxinů. Proto je pročištění dýní velmi užitečné při problémech s ukládáním solí – u osteochondrózy, dny, revmatoidní artritidy, doporučuje se obecně pro ledviny a játra.
Žaludeční nebo duodenální vřed
2 týdny po akutním onemocněním můžete zařadit do jídelníčku pacienta vařenou dýni ve formě kaše.
Vitamín A, lutein a Zeaxanthin mohou chránit vaše zrak
Je zcela běžné, že se zrak se s věkem zhoršuje. Naštěstí konzumace správných potravin a živin může snížit riziko horšího zraku. A právě dýně je bohatá na živiny, které jsou spojeny se silným zrakem.
Sponzorováno
Například obsah beta-karotenu dýni poskytuje tělu potřebný vitamín A. Výzkum ukazuje, že nedostatek vitaminu A je velmi častou příčinou slepoty. V analýze 22 studií vědci zjistili, že lidé s vyšším příjmem beta-karotenu mají významně nižší riziko katarakty, což je společná příčina slepoty.
Dýně je také jedním z nejlepších zdrojů luteinu a zeaxantinu, dvou sloučenin, které jsou spojené s nižším rizikem makulární degenerace a katarakty spojené s věkem. Dále obsahuje dobré množství vitamínů C a E, které fungují jako antioxidanty a mohou zabránit poškození očních buněk volnými radikály. Takže finální slovo? Dýně je dobrá pro vaše oči. Moc dobrá.
A co dýňová semínka?
Dýňová semena obsahují až 40% mastných olejů, fytosteroly – kukurbitol (přírodní hormonálně účinné látky), pryskyřičné a bílkovinné látky, karotenoidy, cukry, vitamín C, zinek, kyselinu salicylovou, fytin, jiné sloučeniny.
Už od starověku se používají tykvové semena k vylučování parazitických červů. Kromě anthelmintických vlastností (působící proti parazitickým červům) mají také diuretický, protizánětlivý a mírně laxativní účinek.
Pro vylučování parazitických červů
Nachystejte si toto množství semínek (podle pacienta):
- děti do 5 let – 100-150 gr.,
- 5-7 let – 200 gr.,
- 10 let – 300 gr.,
- dospělí – 500 gr.
Toto množství namelte v mlýnku a výslednou hmotu zalijte dvojnásobným množstvím vody. Pak se směs nalije do vodní lázně a 2 hodiny se odpařuje na mírném ohni. Dávejte pozor, abyste směs nevařili. Pak je vše je filtrováno přes gázu. Je užíváno na prázdný žaludek. 2 hodiny po užití odvaru se užívá projímadlo.
Prostatitida
Dýňová semena obsahují hodně zinku. Proto je dýně pro muže velmi užitečná, dokáže zabránit prostatitidě a zlepšit práci celého genitourinárního systému (močopohlavní soustavy). Dýňová semena navíc posilují svalstvo močového měchýře.
Recept 1: Jezte alespoň 20 kusů syrových dýňových semínek 2-3 krát denně na lačný žaludek ráno, odpoledne a večer.
Recept 2: Vsaďte na klíčky z dýňových semen. Klíčení trvá až 8 dní. Klíčky mají hořkou chuť, ale jsou velmi užitečné a zdravé.
Dýně a kontraindikace
Dýně má silný alkalizační účinek. Není vhodná pro nemocné s gastritidou s nízkou kyselostí, s cukrovkou a při exacerbacích (zhoršení nebo nové vzplanutí nemoci) vředů žaludku a dvanáctníku.
Dýně je také považována za mírné diuretikum, což znamená, že pokud sníte hodně dýně, může vyvolat zvýšené vylučování moči. Ač se to může zdát nepodstatné, tento účinek může poškodit osoby užívající určité léky, jako je třeba lithium. Diuretika mohou oslabit schopnost těla odstraňovat lithium, což pak může způsobit važné vedlejší účinky.
Skladování dýně
Před prvními mrazy se sbírá dýně spolu se stopkou. Pro dlouhodobé skladování jsou vhodné jen dýně bez nějakého poškození. Uchovávejte při teplotě +1 až +25 °C s relativní vlhkostí 70-75%. Existují odrůdy, které vydrží v suchých prostorách i dva nebo tři roky, ale v podmínkách vysoké vlhkosti (více než 85%) – pouze do 2-3 měsíců.
Zajímavost: při skladování je škrob v dýni přeměněn na cukr, který zlepšuje její chuť.
Co uvařit z dýně
Dýně se mohou smažit, zavařovat, připravovat jako příloha k rýži, přidává se k nim zakysaná smetana, těstoviny, rozinky, vejce nebo se zapéká se sýrem, dobré jsou i dýňové placky. Dobré jsou saláty z dýně a jablek, s citrónovou kůrou, medem a i dýňové ovocné šťávy. Stačí jen popustit uzdu své fantazii.
Salát z dýně
Vezměte si 100g dýně a jablka, jemně nasekáme nebo nastrouháme, přidáme lžičku medu, lžičku kyselé ovocné šťávy nebo citrónovou šťávu, posypeme mletými ořechy. Pak podáváme.
Polévka z dýně
Vezměte 1 střední dýni Hokajdó a nakrájejte ji na plech (semena a vnitřek odstraňte). Pak pokapejte olivovým olejem. Nyní dejte péct spolu se stroužky česneku na 1 hodinu do trouby. Pak vytáhněte, dejte upečenou dýni do hrnce a přidejte vývar. Pak dýni ve vývaru rozmixujte. Hustotu polévky si můžete řídit dle množství přidaného vývaru. Pak přidejte sůl a pepř podle chuti. Doporučujeme podávat trochou chilli.
A ještě upozorníme na jednu věc, na kterou si dávejte ve spojitosti s dýní pozor. Ačkoli dýně je hodně zdravá, existuje dost nezdravých potravin – jako jsou různá sladká dýňová latté, cukrovinky a koláče – ty se pyšní dýní, ale v reálu jsou nabité přidaným cukrem. Tyto potraviny rozhodně neposkytují stejné zdravotní výhody jako konzumace dýně.
A co vy? Jaké dobroty z dýně děláte vy? A máte ji rádi?
Co si o dýni ještě přečíst?
- Další informace o zdravotních benefitech dýně
- Tykvový (dýňový) olej zlepšuje metabolismus tuků a posiluje imunitu
- Zkuste také super dýňovou polévku
VIDEO: Dýně – pěstování, odrůdy, semínka
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články