Sponzorováno

Dalgona, oblíbená cukrovinka ze seriálu Hra na oliheň – recept 4.93/5 (28)

Dalgona, oblíbená cukrovinka ze seriálu Hra na oliheň Pokud zrovna nežijete v jeskyni, popřípadě někde v zapadlé horské chatě bez přístupu k televizi a internetu, tak jste zřejmě už alespoň zaslechli něco o hitu posledních dní – o seriálu Hra na oliheň. Seriál, ze kterého se během pár dnů stal virální fenomén, jaký nemá obdoby, je známější spíše pod svým originálním názvem Squid game.

Co, kde a jak

Kouzlo celého seriálu spočívá ve zcela jednoduché zápletce. Skupina lidí se společným jmenovatelem, kterým jsou především obrovské dluhy a finanční tíseň, dostane od neznámého muže v metru šanci na únik z bezútěšné situace. Stačí, když budou hrát banální hry, které znají ze svého dětství a ten, kdo je všechny vyhraje, získá zároveň hlavní cenu, což je zhruba 46 miliard wonů (v přepočtu asi 850 milionů korun).

Co účastníci hry zpočátku netuší je skutečnost, že v každém kole ti, co neuspějí, přijdou o život. Prosté a efektivní. A tak se po prvním zahřívacím kole a strachu ze setkání se smrtí, tváří v tvář, směle pouštějí do dalších a dalších úkolů.

Dalgona – cukrovinka, které patří svět

Nebo Korea minimálně. A proč? Jedním z úkolů, který se tváří snadně, je vykrojení neporušeného obrazce z korejské dětské cukrovinky – dalgony. Dalgona nebo také ppopgi patří mezi oblíbené dětské cukrovinky právě v Koreji.

S aktuálně probíhajícím šílenstvím, které panuje kolem populárního seriálu, také druhotně stoupá popularita všech propriet, které se v seriálu objeví. Například jednoduché bílé nazouvací boty značky Vans zaznamenaly nárůst prodejů skoro až o 8000 %. V Koreji se zase stojí předlouhé fronty před obchody, kde prodávají právě onu oblíbenou dětskou cukrovinku dalgona. Zejména teď, po celosvětovém, nebývalém úspěchu seriálu Squid Game.

Slovo dalgona pochází z neformálního korejského slova „dalguna (달 구나)“, což znamená „je to sladké“. Říká se jí také ppopgi (뽑기), což znamená vybírat (podle druhu tohoto cukroví nabízeného prodejci, ze kterého si zákazníci mohli vybrat). Podobně jako jiné karamelové cukrovinky, i dalgona se v zásadě vyrábí tavením cukru s přimícháním trošky jedlé sody. Cukrová směs se pak zpění a promění v něco, co vypadá jako šlehačka světlé karamelové barvy. V této části pak směs připomíná šlehanou kávu. Z takto připravené hmoty se odlévají nejrůznější obrazce, do kterých se po zchladnutí můžete hned pustit.

Zábava začíná

Jezení této cukrovinky patří v Koreji dokonce až k soutěžním aktivitám. Nejen, že s ní uspokojíte chuť na sladké, ale mezi dětmi dokonce probíhají soutěže o to, kdo sní cukrovinku co nejopatrněji kolem vyznačeného vzoru tak, aby jej neporušil. Pro děti v Koreji se jednalo vždy o poměrně intenzivní soutěžní aktivitu.

Sponzorováno

Při získávání vyznačeného tvaru si pomáhaly nejrůznějšími špendlíky nebo párátky, popřípadě se snažily pomocí slin upravit okraje. Získání neporušeného tvaru v co nejkratším čase se rovnalo vítězství. Někteří prodejci pak vítěze odměnili buď další cukrovinkou nebo jinou drobnou odměnou, například malou hračkou. V našich končinách se však tato sladká zábava prozatím nedá nikde zakoupit. Proto, pokud si chcete zpříjemnit pochmurné odpoledne touto netradiční soutěžní aktivitou s přáteli, nezbyde vám než si dalgonu doma připravit. Potěšíme vás – na její výrobu nepotřebujete žádné speciální nástroje, ale hravě si vystačíte s tím, co máte doma běžně v kuchyni.

RECEPT – Jak si doma připravíte vlastní dalgonu

Toto si připravte předem:

  • větší naběračka nebo menší pánev z nerezové oceli
  • hůlku na rozmíchání cukru
  • nepřilnavý plech nebo pekáč (případně pečící papír)
  • gumová špachtle – volitelně, ale určitě se bude hodit
  • sklenička se širším průměrem dna (tou pak budete sušenku zplošťovat, bude tedy sloužit jako improvizovaný lis)
  • vykrajovátko (y)
  • dřevěnou špachtli nebo tyčinku na lízátka

Suroviny: vystačíte si jen s cukrem a jedlou sodou. Pozor, jedlá soda je opravdu nezbytná, prášek do pečiva by vám stejnou službu neudělal.

Dalgona – jak na přípravu?

Proces přípravy je snadný, ale vyplatí se znát i pár vychytávek. Než začnete, shromážděte si všechny přísady a nástroje.

Cukr rozpustíme v naběračce (nebo malé pánvi) na středním nízkém až nízkém ohni. Snažte se cukr nepřevařit nebo nespálit. Neustále ho míchejte a kontrolujte konzistenci pohybem naběračky (nebo pánvičky) nahoru a dolů a sundáním z plotny.

Jakmile se přidá jedlá soda, směs okamžitě začne pěnit a může se začít připalovat. Proto před přidáváním a za stálého míchání jedlé sody držte pánev mimo dosah tepla. Na krátký okamžik můžete pánev se směsí nechat zase zahřát a trochu nabobtnat, ale ne však na příliš dlouho. Horká směs dalgony se může hodně lepit, proto jako podklad, na který budete cukrovinky odlévat, použijte nepřilnavý plech nebo pečící papír. Je také důležité nechat směs trochu vychladnout poté, co ji nalijete na předem zvolenou podložku, a to zhruba asi 15 až 20 sekund.

Někdo také připravený povrch nejprve posype cukrem, případně potře olejem tak, aby se pěnivá směs nelepila. V tomto směru se fantazii meze nekladou. Rozpuštěnou směs přelijete na předem připravený povrch a připravenou skleničkou hromádku nejprve několikrát jemně sklepejte, než ji přitlačíte na požadovanou tloušťku cukrovinky.

Je na vás, zda v tomto kroku přidáte také špejli nebo jinou tyčinku tak, aby vzniklo něco jako lízátko. Připraveným libovolným vykrajovátkem do cukrovinky vytisknete vybraný, vám sympatický tvar. A to jej celý zázrak, korejská cukrovinka je na světě. Samozřejmě, než se pustíte do olizování, je třeba počkat, až dalgona vychladne a zpevní. Takto připravené cukrovinky můžete v lednici ve vzduchotěsné krabici uchovat pár dní, v mrazáku i pár měsíců.

Sponzorováno

A až se rozhodnete uspořádat Squid game party pro přátele, budete připraveni.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva