Sponzorováno

Co můžete jíst před spaním? Které potraviny si můžete dát? A které naopak nikdy nejíst? 4.76/5 (41)

Dejte si večer mléko s medem...

Dejte si večer mléko s medem…

Možná jste si i vy všimli, že když vás s blížícím se spánkem zachvátí hlad a vy otevřete ledničku, pro vaše usínání jde o špatnou zprávu. Ne všechny potraviny jsou totiž vhodné jako večerní menu. V prvé řadě by mělo jít jen o maličkosti, ne těžká jídla plné kalorií. To však není vše. Pokud chcete usínat bez problémů a těžkého břicha, vsaďte na tyto pochoutky.

Co jíst před spaním?

Plátek šunky a sýra

Na chléb zapomeňte, vezměte si jen plátek kvalitní šunky a sýra, srolujte do rolky a večerní drobnost máte hotovou. Její velikost akorát utiší váš hlad a zároveň uspokojí i chuťové pohárky. Kromě toho má ještě jednu výhodu – sýr jako dobrota plná proteinů má 30 minut před spánkem podle studie zveřejněné v British Journal of Nutrition pozitivní vliv na práci vašeho metabolismu celý následující den.

Hrst ořechů

Ideálně vlašských ořechů. Právě ty mají schopnost zvýšit ve vaší krvi hodnoty melatoninu, který podmiňuje denní (cirkadiánní) rytmus člověka. Právě tento hormon je pro dobrý spánek nezbytný.

Mléčná rýže

Vyberte si takovou, která neobsahuje množství cukru, případně si připravte vlastní. Lidé, kteří pravidelně jedí rýži mají menší problémy se spánkem v porovnání s těmi, kteří jedí chléb či těstoviny – ty dokonce šanci na dobrý spánek snižují, říká studie.

Malá miska polévky

Horká polévka pomáhá tělu i psychice. Ideální je ta zeleninová nebo kuřecí či slepičí vývar. Vyhnout se třeba smetanovým polévkám těžkým na žaludek, jakož i těm, které jsou bohaté na klobásu či jiné kalorické dobroty.

Sponzorováno

Mléko s medem

Dobrota našich babiček má mnohé zastánce i dnes. Tento horký nápoj zaplní žaludek a zároveň navodit pocit pohody. Udělejte si z jeho pití tradici, vaše tělo si zvykne a už jen rituál pití vás připraví na spánek.

Kiwi

Vědci v Taipei Medical University zjistili, že kiwi dokáže zlepšit usínání i kvalitu spánku. Pozitivní účinky se projevily, když účastníci jedli dva kusy tohoto ovoce hodinu před spánkem. Roli zřejmě hraje, že zvyšuje hladinu serotoninu v krvi. Pokud tedy míváte problémy v této oblasti, vsaďte na kiwi.

Batáty

Dnes už dostanete tyto, na naše poměry trochu exotické plody, běžně v obchodech. Batáty jsou bohaté na draslík, který pozitivně ovlivňuje uvolnění svalů. Také obsahuje mix karbohydrátů ideálních pro spánek. Dopřejte si malou porci kaše z nich nebo je upečte na plechu.

Co naopak před spaním nejíst?

Těstoviny

Těstoviny před spaním nejezte! Právě chutné těstoviny jsou bohatým zdrojem uhlohydrátů, které se s ulehnutím promění v tuk.

Různé sladkosti

Sladké nejezte před spánkem! Množství cukru v krvi před usnutím vám způsobí neklidný spánek a noční můry. Dejte si místo bonbonů nebo čokolády raději oříšky nebo mléko s medem.

Červené maso

Krásný a šťavnatý steak vám může zabránit v osvěžujícím a relaxačním spánku.

Slané tyčinky a chipsy

Pozor, tyto pochutiny obsahují vysoké množství glutamátu sodného, který často souvisí s poruchami spánku. Takže tento druh potravin před spánkem vynechejte.

Pizza

Je velmi mastná a její přísady jsou často velmi kořeněné. Konzumace takového jídla zvyšuje riziko infarktu.

Zelenina (některé druhy)

Sponzorováno

Zelenina je zdravá, o tom žádná. Dávejte si ale pozor na zeleninu s velkým obsahem vlákniny, jako je třeba brokolice, protože s tou bude mít vaše tělo přes noc problém.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva