Obsah článku
Lidská výživa
Pod pojmem výživa si můžeme představit proces příjmu potravy a jejího zpracování trávicím ústrojím s cílem růstu a obnovy tkání v lidském těle. Díky výživě je zajištěn správný chod metabolismu a udržena stálost vnitřního prostředí, přičemž nároky lidského organismu jsou velmi variabilní.
Výživa poskytuje organismu stavební materiál, látky nutné pro činnost organismu jako celku a jeho jednotlivých orgánů a systémů, je stálým zdrojem energie nutné pro realizaci metabolických dějů, mechanické činnosti svalové soustavy a centrální nervové soustavy. V neposlední řadě je zdrojem tepla, pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zajišťovat konstantnost vnitřního prostředí. Nevyužitá potrava se pak ukládá ve formě rezerv pro pozdější mobilizaci v případě potřeby.
Základní živiny – makronutrienty:
- sacharidy (cukry),
- proteiny (bílkoviny) a jejich stavební kameny aminokyseliny (AMK),
- lipidy (tuky)
Sacharidy a lipidy poskytují tělu energii, proteiny jsou stavebním materiálem pro následnou syntézu a lipidy jsou zásobárnou energie. Obsah energie v tucích je 37,7 kJ/g, v sacharidech a v bílkovinách pak shodně 16,7 kJ/g.
Mezi živiny jsou řazeny i další látky – mikronutrienty:
- minerální látky (makroelementy) a stopové prvky (mikroelementy),
- vitamíny a jiné bioaktivní látky (např. hormony),
Za posledních 200 let došlo v potravinovém řetězci k významným změnám. Stále většího významu nabyly nové zdroje potravy, zejména přibylo živočišné stravy. Důležitou roli sehrávají i odlišné technologie přípravy, zpracování a skladování potravin.
Sponzorováno
Výběr stravy
Hlavním důvodem příjmu potravy je pocit nasycení. Konzumace potravy však nepřináší pouze energii, ale současně i další nutriční a fyziologické látky. Z tohoto hlediska je tedy výběr a skladba stravy zásadním faktorem ovlivňujícím lidské zdraví.
Dalšími faktory při výběru potravin jsou jejich senzorické vlastnosti – chuť, vůně a vzhled.
Češi se při výběru potravin chovají velmi podobně, jako obyvatelé původních členských zemí EU. Také u nás zejména ženy, vysokoškolsky vzdělaní lidé a osoby s vyššími příjmy více respektují moderní výživová doporučení. Na druhou stranu z výzkumu SZPI vyplývá, že více jak polovina spotřebitelů nevěnuje pozornost obalům potravin. Navíc klesá počet zákazníků, jež věří údajům na etiketách a obalech, považují je za klamavé, což je alarmující situace.
Velkou roli při plnění nákupního košíku hraje cena potravin.
A co si dále o živinách v našem jídelníčku přečíst?
- Potraviny, látky a živiny pro krásné nehty – jsou to tyto
- Jídlo a strava po operaci: 10 způsobů, jak do jídelníčku dodat kalorie a živin
- Jak se mění vaše výživové potřeby se stárnutím a postupujícím věkem?
VIDEO: Co jsou to živiny? – Vědecké kladivo
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články