Obsah článku
Jenže příliš mnoho cukru ve stravě našich dětí je často příčinou různých problémů. Může totiž vést k rozvoji obezity, podpořit vznik zubního kazu, vzbuzovat hyperaktivitu, navíc také konzumace sladkého zvyšuje touhu po dalších sladkostech a mnoho jiného.
Rozdíl je však v tom, jaké sladidlo použijeme k oslazení nápojů nebo pokrmů našich ratolestí. Jaké jsou tedy možnosti?
Bílý rafinovaný cukr
Tento druh cukru je u nás používán asi nejčastěji. Nepatří však ke zdravým sladidlům, protože organizmus z něj dostává jen „prázdné“ kalorie, tedy kromě energie nám tento cukr nepřinese žádné cenné látky a vitamíny.
Používání bílého cukru je určitě dobré co nejvíce omezit a v dětské stravě se ho raději snažit nahradit jinými druhy sladidel. Pozor i na skrytý cukr – možná svému děťátku nedáváte příliš cukru do čaje nebo usilujete používat minimum bílého cukru při vaření a přípravě jídel, ale velké množství bílého cukru se nachází ve sladkostech, sladkém pečivu, slazených nápojích a džusech, které naše děti tak milují a podobně.
Přírodní třtinový cukr
Přírodní třtinový cukr je o něco zdravější než rafinovaný bílý. Je to proto, že kromě energie dodává tělu i důležité stopové prvky a vitaminy, protože jeho součástí je i melasa.
Existuje několik druhů třtinového cukru a při výběru je mimo jiné dobré všímat si, zda daný výrobek pochází z ekologického zemědělství – tedy, pokud možno, vybírejte si kvalitní třtinový cukr v bio kvalitě. Dá se používat i při vaření nebo pečení.
Melasa
Melasa je také zdravější alternativou oproti klasickému bílému cukru. Je to vlastně vedlejší produkt vznikající při výrobě třtinového cukru z třtiny.
Melasa má podobu tmavého sirupu a kromě toho, že ji lze použít jako sladidlo, může dokonce pomoci při léčbě některých onemocnění díky obsahu mnoha cenných látek. Za zmínku stojí obsah železa, kyseliny listové a dalších vitamínů skupiny B, což pomáhá při anémii a podporuje i obranyschopnost organismu. Odborníci na výživu a dětští lékaři však nedoporučují melasu pro děti mladší než jeden rok.
Chuť třtinové melasy „nesedne“ každému, je třeba si na ni zvyknout. Pokud ji vaše dítě bude odmítat jako sladidlo čaje či pokrmů, můžete ji stále využít i na vaření či pečení.
Čtěte: Používejte přírodní sladila
Med
Med patří u nás k častým sladidlům. U některých dětí by mohl med vyvolat alergickou reakci. Zejména u dětí s predispozicí k alergické onemocnění je dobré konzumaci medu odložit až po třetím roce života.
Jinak patří med k cenným sladidlům a díky obsahu mnoha látek a vitamínů i k přírodním „lékům“. Ani s jeho konzumací to však není potřeba přehánět. Jedna až dvě čajové lžičky medu denně by měly bohatě stačit. Medem lze sladit nejen čaj, ale i dětské obilné kaše, jogurty či cereálie.
Nejlepší je domácí med od ověřených včelařů, kde je obsah účinných látek nejvyšší. Med byste však neměli přidávat do příliš horkého čaje, protože takto se zničí většina cenných vitamínů a minerálů.
Sponzorováno
Glukóza
Glukóza, známá také jako hroznový cukr, je vhodným sladidlem zejména pro sportovce nebo lidi v rekonvalescenci. Pomáhá rychle doplnit energii a využívá se i při nechutenství. Je však zdrojem „prázdných“ kalorií.
Glukózu byste tedy svému dítěti měli podávat, pouze pokud je to opodstatněné.
Javorový sirup
Výborným sladidlem, které kromě energie poskytne organismu i některé cenné látky a vitamíny je javorový sirup. Lze jej použít ke slazení různých pokrmů, výborně dochutí jogurty, cereálie, ale využijete ho i při pečení.
Umělá sladidla
Jak již z názvu vyplývá, umělá sladidla jsou jednoduše umělá. Nedodají tělu žádnou energii ani prospěšné látky a ve větších množstvích mohou být nebezpečné pro náš organismus.
V dětské stravě by umělá sladidla neměli mít vůbec místo. Dávejte si proto pozor i na různé slazené nápoje nebo sirupy, protože i do těchto výrobků se umělá sladidla často přidávají.
Stévie
Stévie (stevia rebaudiana) je světlomilná rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí.
Její listy jsou až 300x sladší než cukr a neobsahují žádné kalorie. Tradičně je jako sladidlo používána v Japonsku a Jižní Americe.
Názor na stévii
Stévie je vhodná pro děti, těhotné ženy, staré lidi i diabetiky. Není v ní nic špatného, co by ublížilo a předávkovat se nemůže protože vě větších dávkách je až odporně sladká. Na přednášce o výživě / jsem výživový terapeut / bylo řečeno, že je mnohem zdravější a vhodnější než třtinový cukr a ostatní cukr. Tento se neukládá v těle v podobě tuku, neprospívá artróze a na rozdíl od syntetických sladidel není karcinogenní. Proto je mnohem zdravější než třtinový, klasický řepný, rafinovaný cukr.
Sladit s mírou – to je základ!
Přesto, že některé sladidla jsou zdravější než ostatní, neznamená to, že byste je měli svým dětem dopřát v hojné míře. Zdrojem cukru pro děti by mělo být zejména čerstvé ovoce a zelenina, případně šťávy z nich. A pokud už sladit „musíte“, raději volte to nejmenší zlo z dostupných sladidel. Tedy javorový sirup, melasa, stévie.
Shrnutí – čím zdravě sladit dětem
Existuje mnoho přírodních sladidel, která lze použít k zdravému slazení dětské stravy. Některé z těchto přírodních sladidel jsou:
Med – Med je přírodní sladidlo, které obsahuje mnoho vitamínů a minerálů a je bohatý na antioxidanty. Med lze přidat do čaje, jogurtu nebo ovesné kaše pro sladkou chuť.
Stevie – Stevie je sladidlo z rostliny Stevia rebaudiana, která je mnohem sladší než cukr a neobsahuje kalorie. Stevie může být použita k slazení nápojů, dezertů a různých jídel.
Ovocné pyré – Ovocné pyré může být použito k přidání přírodní sladkosti do nápojů, koktejlů nebo dezertů. Ovoce obsahuje fruktózu, přirozený cukr, který dodává sladkou chuť.
Banány – Banány jsou přirozeně sladké a mohou být použity k přidání sladkosti do ovesné kaše, jogurtu nebo smoothie.
Datle – Datle jsou bohaté na vlákninu a antioxidanty a jsou přirozeně sladké. Mohou být použity k přidání sladkosti do dezertů a různých jídel.
Sponzorováno
Je důležité si uvědomit, že při používání jakéhokoli sladidla, včetně přírodních sladidel, by měl být dodržován mírný přístup. A to hlavně u dětí. Nadměrná konzumace sladkých potravin může vést k obezitě, zubnímu kazu a dalším zdravotním problémům.
Studie a zdroje článku
- Artificial sweetener use among children: epidemiology, recommendations, metabolic outcomes, and future directions Autoři: Allison Sylvetsky, Kristina I. Rother, MD, MHSc
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, více o hroznovém cukru se dá najít tady: http://www.glukopur.cz
Hroznový cukr v prášku se dá u nás jednoduše koupit v každém obchodě pod názvem Glukopur. Z něj se dají připravovat různé nápoje nebo případně přidávt i do jídla místo řepného cukru.