Obsah článku
Jak funguje dieta podle barev?
Tento druh stravování je založen na přesvědčení, že podobně zbarvené potraviny obsahují stejné látky a jejich konzumace podpoří naše trávení. Pokud je tedy v jídelníčku budeme vhodně střídat, zajistíme si adekvátní příjem veškerých potřebných živin, vitamínů, minerálů i stopových prvků. Příznivci této stravy bývají uchváceni zejména její hravostí, barevností a v neposlední řadě tím, že zde pro ně nejsou žádná omezení, nejsou stanoveny potraviny, které by měli ze stravy vynechat. Jediným vodítkem výběru je barva. Je pravdou, že zařazením většího množství zeleniny může dojít k úbytku váhy, ale i k dalším pozitivním efektům – zlepšení stavu pleti, zmírnění únavy, posílení imunity.
Chromatická dieta vás neomezuje
Dieta dle barev vám však nestanovuje, kolik máte kterého pokrmu sníst, je tedy třeba nad skladbou jídelníčku více přemýšlet, aby byla zajištěna jeho vyváženost. Záleží zde však na každém individuálně, jak dietu pojme. Někdo ji chápe tak, že každý den jí pouze potraviny určité barvy (bílé pondělí, červené úterý atd.), jiný upřednostňuje, pokud jsou naopak každý den konzumována adekvátní množství jídel od všech barev.
Nemusíte se touto dietou řídit stále, ale zkuste se někdy třeba jen podívat na složení vaší běžné stravy, zda vám tam některá barva nepřebývá nebo naopak nechybí.
Barvy a jednotlivé potraviny
Pojďte si tedy říci, jaké potraviny si můžete představit pod jednotlivými barvami.
Sponzorováno
Bílá
Úlohou těchto potravin je zajistit našemu tělu pročištění, dodat mu potřebné antioxidanty. Je nutné vyhnout se v kombinaci s nimi konzumaci soli, která by narušila jejich močopudné působení. Patří sem rýže, mléko, květák, cibule, kuřecí maso, vejce, tvaroh.
Žlutá
Úkolem potravin žluté barvy je zejména odstranit psychické vyčerpání, posílit nervový systém. Je tedy možné konzumovat citrony, limety, ananas, těstoviny, žlutou papriku, kukuřici, jablka.
Oranžová
Tyto potraviny vynikají obsahem beta-karotenu a vitaminů skupiny B. Jsou prospěšné naší pleti a vlasům. Díky vysokému obsahu vitamínů podporují správné fungování imunitního systému. Dopřát si můžete pomeranče, mandarinky, mrkev, meruňky nebo mango.
Červená
Této barvě jsou přisuzovány pozitivní účinky na stav trávení. Podporuje též celkovou výkonnost a odolnost. Jako červené potraviny lze uvést rajčata, červenou papriku, červenou řepu, třešně, jahody, maliny. Dopřát si můžete třeba i chilli, červené maso nebo sklenku červeného vína.
TIP: Proč jíst pomalu a dobře žvýkat?
Modrá
Modrých potravin obvykle v našem jídelníčku nenacházíme tolik. Mají však vysoký obsah vitamínů, podporují správné fungování kardiovaskulárního systému. Jako příklad lze uvést švestky, borůvky, ostružiny, lilek, zelí nebo tmavé hroznové víno.
Zelená
Zelené potraviny mají blahodárný vliv na lidské zdraví – působí protizánětlivě, mírní žaludeční obtíže, zlepšují náladu, dodávají nám chlorofyl i železo. Můžete si představit kiwi, listové saláty, špenát, brokolici, bylinky, zelené hroznové víno, chřest, cuketu.
Zkuste se tedy někdy na skladbu svého jídelníčku zadívat optikou této diety. Pravdou zůstává, že barevné jídlo je pro nás přitažlivější a ke konzumaci je lákavější. Pokud budete mít pocit, že potraviny některé barvy konzumujete méně často, zkuste si je dopřávat více. Můžete si tak zajistit přísun různobarevných druhů ovoce i zeleniny v průběhu celého dne a týdne.
Sponzorováno
TIP: Podívejte se, jaký účinek mají barvy na náš organismus
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články