Obsah článku
Chřest bílý je v tomto období oblíbenou zeleninou, neboť pěstitelé sbírají úrodu a dodávají ji na trh čerstvou. Na rozdíl od zeleného chřestu, který se do ČR většinou dováží z celého světa a během celého roku, ten bílý momentálně pochází z domácí produkce. Výživové hodnoty obou typů jsou srovnatelné, bílému chybí přírodní barvivo, protože roste pod zemí. Fialový chřest obsahuje větší množství cukru.
Ideálně čerstvý chřest
Při nákupu chřestu se doporučuje zaměřit se na jeho čerstvost. „Chřest by měl být pružný, pevně tuhý a nesmí se snadno ohýbat. Pokud se ho snažíte sehnat, měli byste mít pocit, že vám spíše v ruce praskne, jak se sehne,“ radí šéfkuchař Tomáš Sika. Doporučuje se také podívat dolů na jeho řez, protože někdy může chřest plesnivět, zejména pokud byla déle skladován. „Ochutnejte ze slupky, neměla by být až příliš hořká,“ doplnil šéfkuchař.
Hořkosti se chřest zbaví při vaření. „Připravte jednoduchou koupel v osolené vodě, do které přidáte trochu cukru a několik plátků citronu. Ten nejen potlačí jeho hořkost, ale pozvedne a zvýrazní jeho chuť. Případně přidejte do vody kousek chlebové kůrky,“ přiblížil Sika.
Využití chřestu v kuchyni
Chřest lze v kuchyni využít úplně celý. Že bílý chřest je dřevnatější, vždy je třeba ho oloupat. Šéfkuchař doporučuje zakrojit ho na spodku, po uvaření je tak výrazně vidět, kde končí jeho dřevnatost. Zelený chřest stačí umýt a očistit, zelený baby chřest se dá chroupat i syrový, případně ho můžete položit přímo na gril bez předvaření.
„Slupky a spodek z bílého chřestu si nechte například na vývar, který můžete použít do polévky nebo polít jím rizoto, či těstoviny. Střední část použijte přímo v jídle a špičku – květinku využijete při dekoraci na talíři,“ dodal Sika.
Chřest a zdraví
Ze zdravotního hlediska má chřest hned několik pozitiv. Při problémech s močovými cestami a ledvinami je jednou z hlavních volně dostupných potravin, která dokáže korigovat nepříznivý stav. Rovněž je důležitý v prevenci před nádorovými onemocněními. „Sto gramů chřestu bez přísad v každé podobě má pouze 20 – 23 kcal a současně odvodňuje – může být tedy součástí všech jarních „zeštíhlujících“ diet. A to bez obav! Chřest má vysoký obsah vlákniny, vitamínů, kyseliny listové, železa, draslíku, stopových prvků. Nemusíte tak při hubnutí hlídat důležité látky,“ říká MUDr. Jana Kapustová ze soukromé kliniky BENEVITA, která se zaměřuje na naturální medicínu. Doktorka upozorňuje, že při chřestové kúře se může na krátký čas změnit pach moči.
Sponzorováno
Pročišťuje krev, je močopudný, podporuje činnost ledvin a vylučování škodlivých látek. No a při redukčních dietách si nemůžete vybrat lepší jídlo. V Kámasútře se můžete dočíst, že chřest kromě svých zázračných léčivých účinků podporuje sexuální apetit, a působí jako zaručené afrodiziakum tak pro muže i ženy. Zázračný chřest odvádí mnoho balastních látek, coz pozitivně ovlivňuje trávení, a díky její pravidelným užíváním lze snížit riziko rakoviny jater. Navíc obsahuje probiotický cukr inulin, který dlouhodobě zvyšuje počet užitečných bakterií v játrech. Pořádná porce chřestu a jeho častá konzumace takové pomáhá ženám předcházet rizikům v těhotenství. Jelikož je bohatý na kyselinu listovou, železo a vápník, pro budoucí maminky je ideální zeleninou, která by určitě neměla chybět na jejich jídelní lístku.
TIP: Mrkněte na další protirakovinné superpotraviny
Chřestová kúra
Jelikož chřest má močopudný účinek, díky kterému se z těla odbourávají škodlivé látky, odborníci doporučují týdenní chřestovou kúru. Během ní byste měli mít k obědu jako hlavní chod chřest a vypít během dne dva šálky vývaru z chřestu. Ten získáte ze slupek a konců, které obvykle putuje do koše. Při kůře však musíte zapomenout na kávu a alkohol. Kromě toho, že očistíte své tělo, chřest vám přinese tu správnou letní náladu.
Regeneruje a posiluje organismus
Podle odborníků patří chřest – s ohledem na vysoký obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků a jejich vzájemnou kombinaci – k těm druhům zeleniny, kterým se říká elixír zdraví a mládí. Chřest pomáhá udržovat zdravý cévní systém a srdce, stimuluje krvetvorbu, zlepšuje zásobení mozku a dalších orgánů kyslíkem, podporuje činnost střev a přispívá k očistě od toxických látek. Do svého jídelníčku by ji měli zařadit například lidé trpící problémy spojujícími se s látkovou přeměnou – diabetici, lidé s ekzémy a jinými kožními problémy, jakož i ti, kteří chtějí zlepšit kvalitu svých vlasů a nehtů. Chřest je přínosem i při chorobách ledvin, močového měchýře, jater a žlučníku. Doporučuje se jako součást šetřících diet. Tuto zeleninu však není vhodné konzumovat při nemocech, které se spojují s překyselením organismu, protože má vyšší obsah purinu – látky zvyšující v těle hladinu kyseliny močové.
Chřest a dieta
Chřest je podle názoru dietologů výjimečně přínosnou zeleninou, protože představuje zdroj velmi cenných látek. Je lehká, lahodná, velmi dobře stravitelná a na organismus působí regeneračně až léčivo. Obsahuje hodně vody, vlákninu, bílkoviny, málo tuků a sacharidů (100 gramů chřestu má jen 22 kalorií), velké množství betakarotenu, vitamínu E a C, jakož i vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, pyridoxin, niacin, biotin, kyselinu pantotenovou a kyselinu listovou). Stejně nezanedbatelný je v chřestu obsah draslíku, zinku, fosforu, jódu, železa, vápníku, hořčíku, manganu, síry, mědi a selenu.
Náš tip: Také zde si přečtěte o dalších zdravotních benefitech chřestu
VIDEO: Slavnosti chřestu 2012: Recept Romana Pauluse
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rakovina, Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články