Obsah článku
Naši čeští předkové ji znali také – usušený čekankový kořen se zalil, případně smísil s jinými kávovinami a nápoj dostal název „cikorka“. Někteří nad ní ohrnovali nosem, každopádně ve srovnání s tradiční kávou (které byla náhradou), byla zdravější, protože upravovala trávení. Naši prarodiče znali čekanku také pod názvem „koření svatého Petra“.
Čekanka – opředena pověstmi
Je opředená několika pověstmi. Například pokud v dávné minulosti dívka chtěla, aby k ní přišel milý, musela na Velký pátek vykopat čekanku ze země. Avšak kořene se nesměle dotknout rukama, musela si pomoci například šátkem.
Jako zelenina je však u nás stále poměrně neznámá. Nepochopitelné je to z důvodu, že je snadno dostupná (dá se koupit v obchodě) a obsahuje mnoho vzácných vitamínů. Nicméně, pravdou je, že se nezískává jednoduše. Potřebuje tmu, písek a rašelinu. Nejdůvěrněji ji znají Belgičané, Holanďané a Angličané. Jim chutná nejvíce ve studených salátech – ovocných i zeleninových.
Mnoha od jejího koupě odrazuje právě její nahořklá chuť. Ta je však jen mírná. A pokud stále vadí, dá se připravit na mnoho způsobů, aby se jí hořkost potlačila – například, pokud se zkombinuje se sladkým ovocem (hruška, banán, pomeranč, kiwi), uvaří se nebo zapeče s masem.
Jak vůbec vypadá?
Čekanka je 30 až 150 cm vysoká bylina kvetoucí modrým květem. Plodem jsou nažky vejčitého tvaru připomínající pekingské zelí.
Je zdraví prospěšná
O tom, že je zdraví prospěšná, svědčí řada vitamínů a minerálů, které obsahuje. V poupatech se nachází vitamin C, karoten, fosfor, vápník, hořčík a železo. Obsahuje také inulín a proto je velmi vhodná pro diabetiky. Čekanka podporuje správnou funkci jater, žlučníku, slinivky a střev.
Inulin je polysacharid patřící do skupiny fruktanů, který u rostlin z čeledi hvězdnicovitých a zvonkovitých nahrazuje škrob jako zásobní látku. Jde o jemný bílý prášek, chuťově působí sladce, ale neštěpí se amylázou, takže živočišný organismus ho neumí využít. Ve střevě se tedy chová jako rozpustná vláknina.
Sponzorováno
Bílé čekankové puky obsahují hodně vlákniny. Jejich konzumací se upraví trávení, čekanka chrání před rakovinou tlustého střeva (detoxikuje ho) a před srdečním infarktem, snižuje také cholesterol, vysoký krevní tlak a upravuje stolici. V minulosti se používala jako lék při onemocněních ledvin a jater a šťávou z kořene se z těla vyháněly škrkavky. Jak už jsme řekli, čekanka je bohatá především na vlákninu a minerální látky – draslík, fosfor, hořčík, železo, vápník. Obsahuje také inulín a proto je velmi vhodná pro diabetiky.
* Čekanka podporuje správnou funkci jater, žlučníku, slinivky a střev
* Stimuluje krevní oběh
* Chrání cévy, snižuje krevní tlak a cholesterol
* Čistí krev a detoxikuje střeva
Čekanka má blahodárný vliv na poruchy trávení a střevní problémy. Detoxikuje trávicí trakt, podporuje regeneraci střevní sliznice, udržuje v optimálním stavu střevní flóru, předchází poruchám trávení, upravuje stolici a chrání před rakovinou tlustého střeva. Rovněž snižuje hladinu cholesterolu a tuků v krvi a tím zmírňuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečního infarktu, arteriosklerózy či mrtvice. Detoxikační účinky čekanky vám pomohou i v tom případě, že jste to trochu přehnali s alkoholem.
Salátová čekanka a hubnutí?
Salátová čekanka je vhodnou potravinou při různých dietách a dobrým pomocníkem při hubnutí. Podporuje zažívání a váže na sebe vodu i tuky. Pomáhá také při zvýšené hladině cholesterolu.
Věděli jste, že: Z kořenů čekanky se vyrábí náhražka kávy. Při pražení se inulín částečně mění na karamel, proto je výsledkem pražení sytě hnědý prášek. Nápoje z čekanky silně podporují trávení.
Které části z čekanky použít?
Kořen se používá na problémy s játry, žlučníkem a ledvinovými a močovými kameny. List čekanky je bohatý na vápník, měď a železo. Čaje z listů lze použít k léčbě žloutenky, nemocí sleziny a jater, stejně pročišťují trávicí ústrojí, močové cesty a používají se k léčbě kožních onemocnění a ekzémů.
Co si dále o čekance přečíst?
VIDEO: Melta s čekankou a zdraví
Sponzorováno
Zdroj obrázku: „Endive p1160063“. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články