Sponzorováno

Čajový slovník: Víte, co znamená dust, fluff nebo pekoe? 4.86/5 (7)

Čajový slovníkPodzim není jen obdobím hojnosti a pestrých barev, je to i čas na šálek teplého čaje. Vyberte si ten svůj! Podívejte se na pár zajímavostí z oblasti čaje.

Bílý čaj

Zlepšuje dýchání, uvolňuje, má homeopatické účinky. Zalévá se 90 – stupňovou vodou. Pochází z Číny. Na rozdíl od populárního zeleného čaje si svoji pozici bílý čaj v západních civilizacích teprve získává. Bílý čaj je charakteristický svou jemnou vůní a nasládlou chutí. Pro své jedinečně antioxidační složky je užitečný pro zdraví a také jako lék na hubnutí. Je vhodný také jako doplňek pro komplexní detoxikační kúru. Bílý čaj se také hojně využívá v kosmetice.

Druhy bílého čaje

Mezi nejznámější druhy bílého čaje patří Bai Mu Tan – což znamená bílá pivoňka a má sytou sladkou vůni, Shou Mei – základní třída bílého čaje, Son Jiang – tradiční kvalitní druh, Darjeeling – spadá do kategorie nejdražších čajů na světě a má prvotřídní kvalitu, Bai Hao Yin Zhen – tzv. stříbrné jehličky – údajně jeden z nejchutnějších bílých čajů, Pai Mu Tan King – má jemnou a plnou chuť s možností až 10 louhování.

Čaj GYUKORO

Někdy se také nazývá nefritová rosa. Upravuje vysoký krevní tlak, odbourává cholesterol z krve a oddaluje stárnutí. Jde o zelený čaj z Japonska, který se pokládá za jeden z nejdražších čajů světa. Za 1 kilogram zaplatíte i 6 tisíc eur.

Černý čaj

Upravuje krevní oběh. Dárdžilling, Cejlon a Assam jsou druhy černého čaje. Zalévá se vařící vodou a luhuje 3 až 5 minut. Pochází z východní Asie, Afriky a Indie. Černý čaj si tehdy oblíbili hlavně Angličané, v době opiových válek jej však přestali nakupovat v Číně a hledali jiná místa pro dovoz černého čaje. Tehdy se začal černý čaj vyrábět také v Indii – v oblastech Assam a Darjeeling.

Cejlonský černý čaj můžeme pít také jen díky náhodě – na Cejlonu se vždy pěstovala hlavně káva, po epidemii však pěstitelé přešli na odolnější čajovník.

Sponzorováno

Jak se dělá černý čaj?

Po sklizni se čajové lístky nechají zavadnout, poté se svinují – tak dojde k porušení buněčných stěn listu a uvolnění aromatických látek. Následuje proces fermentace – to znamená postupnou oxidaci „šťávy“ z lístků na vzduchu. Lístky mění svou barvu a díky enzymatickým reakcím také chuť a vůni. Po dosažení žádané barvy a vůně se fermentace přeruší rychlým zahřátím lístků. Horkem se lístky také usuší – tím se zvýší trvanlivost čaje i koncentrace vonných látek.

Čaj Oolong

Pomáhá odbourávat tuk a upravuje trávení. Oolong se pěstuje zejména v Číně a Taiwanu.

Čaj ROOIBOS

Uvolňuje a pomáhá usnout. Dá se z něj připravit chai latte, což je vlastně bezkofeinová verze kávového latte. Rooibos pochází z Jižní Afriky.

Zelený čaj

Snižuje hladinu cukru v krvi, ale i riziko rakoviny. Nikdy ho nezalévejte vroucí vodou, stačí 80 stupňů. Pěstuje se zejména v Číně a Japonsku. Víte, že pití zeleného čaje zpomalí příznaky stárnutí?

Malý čajový lexikon

Blend – směs různých druhů čaje.

Dust – pylový čaj, jehož lístky jsou obzvláště jemně prosévané.

First Flush – první sklizeň po zimní pauze, většinou se začíná od 15. března.

Second Flush – druhý sběr nebo letní žeň, začíná se od 20. května.

Fluff – světlehnědý čajový pyl, který vzniká při lámání lístků rostliny čajovníku.

Stupeň – vyjadřuje velikost čajových lístků a získává se různým prosévání.

Pekoe – označení jednoho stupně lístku , popisuje zcela nebo jen částečně polámané čajové lístky.

Gunpowder – zelený čaj získaný po letním sklizni, jeho lístky jsou stočené do kuliček.

Instantní čaj – rozpustný čaj, často se používá na ledový čaj.

Plain – velmi jednoduchý, cenově výhodný čaj.

Tein – v lístcích zachycena látka, má stejný účinek jako kofein.

VIDEO: Dokument o čaji a jeho přípravě

VIDEO: Povídáme si o čaji

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva