Obsah článku
Broskve samozřejmě všichni dobře známe. Jedná se o malé ovoce s „trošku chlupatou“ slupkou a sladkou bílou nebo žlutou dužninou.
Předpokládá se, že broskve pochází z Číny, kde se objevily před více než 8 000 lety. Broskve jsou příbuzné švestek, meruněk, třešní a mandlí. Jsou považovány za peckovice (peckovité ovoce), protože jejich dužina obklopuje skořápku, která obsahuje jedlé semeno.
Broskve můžeme jíst samotné nebo je přidávat do různých jídel. A co víc, broskve jsou hodně výživné a mohou nabídnout řadu zdravotních výhod, včetně lepšího trávení, hladší pokožky a dokonce mohou nabídnout i úlevu od alergií.
V tomto článku se podíváme 10 (možná překvapivých) zdravotních výhod a využití broskví.
1. Broskve obsahují hodně živin a antioxidantů
Broskve jsou hodně bohaté na mnoho vitamínů, minerálních látek a prospěšných rostlinných sloučenin.
Jedna středně velká broskev (o váze cca 150 gramů) nám nabízí tyto živiny:
- Kalorie: 58
- Bílkoviny: 1 gram
- Tuk: méně než 1 gram
- Sacharidy: 14 gramů
- Vláknina: 2 gramy
- Vitamín C: 17 % doporučené denní hodnoty (DDD)
- Vitamín A: 10 % DDD
- Draslík: 8 % DDD
- Niacin: 6 % DDD
- Vitamín E: 5 % DDD
- Vitamín K: 5 % DDD
- Měď: 5 % DDD
- Mangan: 5 % DDD
Broskve také nabízejí menší množství hořčíku, fosforu, železa a některých vitamínů B. Navíc jsou plné antioxidantů – prospěšných rostlinných sloučenin, které bojují proti oxidačnímu poškození a pomáhají chránit vaše tělo před stárnutím a nemocemi. Čím čerstvější a zralejší ovoce, tím více antioxidantů obsahuje (opravdu, jsou na to studie).
V jedné studii prokázala šťáva z čerstvých broskví antioxidační účinky u zdravých mužů do 30 minut po konzumaci.
Zdá se, že čerstvé a konzervované broskve mají podobné množství vitamínů a minerálů – pokud jsou konzervované broskve neloupané. Pozor ale na to, v čem jsou konzervované broskve naloženy. Často to bývá tekutina plná cukru, což je špatně.
Čerstvé broskve však mají vyšší hladiny antioxidantů a zdá se, že jsou účinnější při ochraně před oxidačním poškozením než ty konzervované. Studie na toto téma je zde.
2. Broskve mohou napomáhat trávení
Broskve mohou přispět ke zdravému trávení. Jeden středně velký plod poskytuje asi 2 gramy vlákniny – z toho polovinu tvoří rozpustná vláknina, zatímco druhá polovina je nerozpustná. Nerozpustná vláknina zvyšuje objem vaší stolice a pomáhá při pohybu potravy ve střevech, čímž snižuje pravděpodobnost zácpy. A rozpustná vláknina poskytuje potravu pro prospěšné bakterie ve vašich střevech. Tyto bakterie zase produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem – jako je acetát, propionát a butyrát – které vyživují buňky vašeho střeva.
Mastné kyseliny s krátkým řetězcem ve střevech mohou také pomoci snížit zánět a zlepšit příznaky poruch trávení, jako je Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku a ulcerózní kolitida.
Květy broskvoně jsou další částí ovoce, která může prospívat trávení. V tradiční čínské medicíně se běžně používají k léčbě poruch trávení. Výzkum na zvířatech ukazuje, že sloučeniny nalezené v květech mohou účinně zvýšit sílu a frekvenci střevních kontrakcí, což pomáhá udržovat správný rytmus, aby se jídlo hladce posouvalo.
3. Broskve mohou zlepšit zdraví srdce
Pravidelná konzumace ovoce – včetně broskví – může podpořit zdraví srdce. Dle studií broskve mohou snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a hladina cholesterolu.
A co víc, studie ve zkumavkách ukazují, že broskve se mohou vázat na žlučové kyseliny – sloučeniny produkované vašimi játry z cholesterolu. Vázané žlučové kyseliny – spolu s cholesterolem, který obsahují – jsou nakonec vylučovány stolicí, což může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi.
Další studie na zvířatech zjistily, že broskve mohou snížit hladinu celkového a „špatného“ LDL cholesterolu, stejně jako krevní tlak a hladinu triglyceridů.
Výzkum na obézních potkanech dále uvedl, že broskvová šťáva může snížit hladiny hormonu angiotensinu II, který zvyšuje krevní tlak.
I když se tyto účinky zdají slibné, je zapotřebí více studií k jejich potvrzení u lidí.
4. Mohou chránit vaši pokožku
Broskve mohou mít ochranné účinky, které pomáhají udržovat vaši pokožku zdravou. Studie naznačují, že sloučeniny nalezené v broskvích mohou zlepšit schopnost vaší pokožky zadržovat vlhkost – a tím zlepšit texturu pokožky.
Další studie ukazují, že výtažky z květů broskvoně nebo dužiny aplikované přímo na pokožku mohou pomoci zabránit poškození UV zářením.
Sponzorováno
Bylo také zjištěno, že extrakty z broskvoňových květů zpomalují vývoj kožních nádorů u myší.
Než však bude možné vyvodit závěry, je i zde třeba provést další výzkum na lidech.
5. Broskve mohou předcházet určitým typům rakoviny
Jako většina ovoce, i broskve poskytují prospěšné rostlinné sloučeniny, které mohou nabídnout určitou ochranu proti různým druhům rakoviny.
Konkrétně broskvová slupka a dužina jsou bohaté na karotenoidy a kyselinu kávovou – dva typy antioxidantů, které mají protirakovinné vlastnosti.
Výzkum také ukázal, že sloučeniny v semenech broskve mohou omezit růst nerakovinných kožních nádorů a zabránit jejich přeměně na rakovinové.
Nemluvě o tom, že broskve jsou plné polyfenolů – kategorie antioxidantů, o kterých se ve studiích prokázalo, že snižují růst a omezují šíření rakovinných buněk.
Broskvové polyfenoly mohou mít schopnost zabíjet i rakovinné buňky, aniž by poškodily ty zdravé. V jedné studii na zvířatech byly tyto polyfenoly zvláště účinné při prevenci růstu a šíření specifického typu rakoviny prsu. Výzkumníci uvedli, že člověk by potřeboval sníst asi dvě až tři broskve denně, aby zkonzumoval takové množství polyfenolů, jaké bylo použito ve studii.
V jiné studii měly ženy po menopauze, které každý den konzumovaly alespoň 2 broskve nebo nektarinky, o 41 % nižší riziko rakoviny prsu během 24 let.
Na lidech však bylo provedeno jen málo studií, takže je zapotřebí více výzkumů.
6. Mohou snížit příznaky alergie
Broskve mohou dokonce snížit příznaky alergie. Když je vaše tělo vystaveno alergenu, uvolňuje histaminy, chemikálie vytvořené vaším imunitním systémem, které pomáhají zbavit vaše tělo alergenu.
Histaminy jsou součástí obranného systému vašeho těla a spouštějí příznaky alergie, jako je kýchání, svědění nebo kašel.
Výzkum ukazuje, že broskve mohou pomoci snížit příznaky alergie tím, že zabrání uvolňování histaminů v krvi.
K určení síly těchto účinků u lidí s alergiemi je však zapotřebí dalšího výzkumu. Ale potenciál tam je.
7. Broskve mohou posílit naši imunitu
Jak jsme již ve článku uvedli, broskve jsou bohaté na živiny posilující imunitu a i na antioxidanty. Studie dokonce uvádí, že mohou také bojovat s určitými typy bakterií.
8. Mohou tělo chránit před určitými toxiny
V jedné studii, broskvové extrakty podávané kuřákům zvýšily odstraňování nikotinu z těla močí. Zajímavé, že?
9. Mohou snížit hladinu cukru v krvi
Studie ukazují, že sloučeniny nalezené v broskvích mohou pomoci zabránit vysoké hladině cukru v krvi a inzulínové rezistenci u obézních potkanů.
10. Broskve jsou u nás v pohodě dostupné a snadno je přidáte do vašeho jídelníčku
I to je velký benefit. Broskve jsou snadno ke koupi a lze je přidat do vašeho jídelníčku mnoha způsoby. Mohou se jíst syrové, pečené, grilované nebo i restované a lze je snadno začlenit do teplých i studených pokrmů.
Například čerstvé broskve jsou skvělou svačinkou bohatou na živiny a lze je jíst buď samotné, nebo přelité jogurtem a hrstí ořechů.
Broskve lze přidat do salátů nebo zamíchat do vydatného kari z cizrny. A znáte kuřecí s broskví? Zdeněk Pohlreich tento recept moc nemusí, ale i tak si můžete broskev do jídelníčku přidat.
Nakonec lze broskve rozmixovat i do ovocného smoothie nebo je jemně rozmačkat do vody, aby se přidala chuť do vaší vody, kterou pijete.
Jak vybírat a skladovat broskve
Broskve se vyskytují v široké škále odrůd – některé bílé, jiné žluté. Bílé broskve jsou sladší, zatímco žluté bývají kyselejší.
Při výběru broskví obvykle platí, že čím sladší vůně, tím zralejší budou. Snažte se vyhnout nahnědlým, otlačeným nebo vrásčitým plodům, které jsou buď poškozené nebo přezrálé. Raději hledejte broskve s tvrdou nebo jen lehce měkkou dužinou.
Broskev poznáte, že je zralá a připravená ke konzumaci, když na její dužinu zatlačíte a ucítíte, jak se lehce povoluje.
Broskve po utržení dále dozrávají. Pokud jsou tedy vaše broskve příliš tuhé, zkuste je položit doma do misky na jeden až tři dny. Zralé broskve vydrží při pokojové teplotě asi jeden týden. Pokud je neplánujete sníst v tomto časovém rámci, je nejlepší je skladovat v lednici, aby nedocházelo k přezrávání.
Zralé broskve lze také zmrazit, ale je nejlepší je nejprve nakrájet a pokapat jejich dužinu trochou citrónové šťávy, aby nezhnědly.
Broskve lze zakoupit také konzervované nebo mražené. Mějte na paměti, že konzervované broskve mají tendenci obsahovat méně antioxidantů než čerstvé nebo mražené broskve, zdravější volba je, že konzervované broskve jsou místo sirupu naloženy ve vodě. I tak pozor na cukr ve vodě (v nálevu). Takto zdravost broskví jen zabijete. A to nechcete.
Sponzorováno
A co vy? Milujete broskve? Napište nám do komentářů pod článkem. Budu ráda.
A dále si přečtěte
Zdroj a studie
- Health benefits of peach, nectarine and plums Autor: David H. Byrne
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články