Sponzorováno

Borůvky a jejich vliv na naše zdraví 4.8/5 (61)

Borůvky jsou superzdravé

Borůvky jsou superzdravé

Malá modrá borůvka kdysi v minulosti zaujala už i barvíře a vinaře. Ti první ní barvili látky a druzí víno. Jelikož toto drobné ovoce vypadá skutečně zajímavě, dostalo hned několik přezdívek. Jafura, Borovnica či černá jahoda – to vše jsou borůvky. Sušené borůvky se již odedávna používají pro děti jako lék na průjmy. Protože drží v těle vodu, působí protizánětlivě a zklidňují zvracení. Nemocné dítě je může klidně během nemoci žvýkat, navíc skvěle chutnají. Pokud nejsou po ruce, účinný je i borůvkový čaj.

Borůvky na vysoký krevní tlak

V 16. století objevili léčitelé další pozitivní účinky tohoto malého bobulového ovoce. Po jejich konzumaci se uleví žaludku i plicím. Mimořádně účinné jsou však i při léčení nádorů na intimních místech a při ranách. O nic méně vitamínů než sušené mají čerstvé borůvky. Jistý bylinkář jejich kdysi dávno dokonce začal předepisovat proti hlístům. Za to, že jsou tak zdravé, vděčí svému modrému barvivu zvanému myrtilin. Toto barvivo zachycuje volné radikály, čímž snižuje riziko srdečně-cévních chorob. Borůvky pomáhají i na vysoký krevní tlak a šťáva z nich je vhodným doplňkem při dietě.

Borůvky jsou super na zrak

To, co se traduje o mrkvi, neví se o borůvkách. I ty totiž zlepšují zrak. Pravidelně by je měl konzumovat každý, kdo dlouho pracuje na počítači – oči se s borůvkami unaví později. Toto vzácné ovoce by mělo zpomalovat stárnutí mozkových buněk a celkový proces stárnutí organismu a snižovat riziko rakoviny.
Vysoce účinné biolátky v borůvkách regenerují oční barvivo a dokáží podstatně zlepšit vidění především při špatných světelných podmínkách. Také uklidňují nervy, lesní zvěř vyhledává borůvky při silném stresu, například v době říje.

Zabiják bakterií

Kromě pomoci při léčbě respiračních onemocnění, chřipky, angíny a zánětlivých onemocněních sliznic působí příznivě na trávicí a močové ústrojí, mají dobrý vliv nejen na snížení hladiny cholesterolu v krvi, ale jsou i jemným prostředkem proti rakovině prostaty pro jejich močopudný účinek.

Sponzorováno

Borůvky jsou plné vitamínů

Borůvky obsahují velké množství vitaminu C a množství antioxidantů, jsou zvlášť bohaté na karoten chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály, obsahují prospěšné třísloviny, jako je tanin a zároveň se mohou pochlubit vysokým obsahem železa.

Borůvky v číslech
110 gramů borůvek působí dvakrát tak efektivně ve vychytávání volných radikálů než jahody a třikrát účinnější než švestky.

Zkuste odvar z borůvkových listů

Listy borůvek mají velmi podobné účinky jako ovoce. Sbíráme je začátkem léta a usušíme. V případě potřeby není žádná věda připravit léčivý odvar. Stačí 2 čajové lžičky sušených listů zalít 250 ml vroucí vody. Necháme odstát 10 minut, poté scedíme a popíjíme v průběhu dne. Odvar je vhodný při léčení střevních a žaludečních potíží, při snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má také příznivý vliv na ledviny a močové cesty, které čistí a dezinfikuje. Na rozdíl od plodů, nálev se používá i při léčbě zánětu močového měchýře. Obklady namočené do čaje přikládáme na místa postižená psoriázou a ekzémem.

Borůvky jsou super na pleť i do čokolády

Anthokyany obsažené v plodech jsou rozšířeným přírodním barvivem. Již v dobách starého Řecka se šťáva z borůvek používala jako velmi kvalitní barvivo na látky. V dnešní době se využívá i v potravinářství jako bezpečné potravinové barvivo E163, které nemá nežádoucí účinky. Přidává se do limonád, mléčných výrobků, zmrzliny, ba dokonce čokolád. Pokud nemáte doma čerstvé ovoce ani sušené listí, nezoufejte. Léčivé účinky borůvek využívá i farmakologický průmysl. V lékárně najdeme kromě čajů i extrakty a kapsle.

Ozdravné účinky borůvek se využívají i v kosmetice, ve formě pleťových peelingů, masek i krémů.
Unavenou pleť můžete potěšit i jednoduchou doma vyrobenou pleťovou maskou. Na hladkou kašičku utřeme hrst borůvek s nízkotučným jogurtem a lžící medu. Masku naneseme na očištěnou pleť a necháme 10 – 15 minut působit. Po uplynutí doby obličej důkladně omyjeme vlažnou vodou a ošetříme běžnou kosmetikou.

Co si u nás dále o borůvkách můžete přečíst?

VIDEO: O borůvkách a zdraví

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Borůvky a jejich vliv na naše zdraví”

    1. Martina napsal:

      Zajímavý článek a nabitý dosti informací z čeho se dají čerpat informace. Já borůvky zbožňuji a věřím, že na zdraví mají velký vliv už od malých děti.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva