Sponzorováno

BLW metoda příkrmů – co je to a k čemu je to dobré? 4.78/5 (27)

BLW není primárně o nasycení, ale o vzbuzení zájmu o jídlo.

BLW není primárně o nasycení, ale o vzbuzení zájmu o jídlo.

Nemusíte začínat kašičkami, vyzkoušejte přikrmování po kouscích.

Co je to vlastně BLW metoda příkrmů?

Nejzásadnějším rozdílem BLW, z anglického Baby Led Weaning, oproti klasickému zavádění příkrmů je, že miminku nestrkáme do pusinky lžičku s kašovitou stravou, ale ono samo si bere a papá kousky jídla v jejich přirozené podobě – například růžičku brokolice, malou mrkvičku a podobně. Nejde přitom o zasycení děťátka, ale o vzbuzení jeho zájmu o jídlo, o objevování nových chutí, konzistencí a tvarů. Zastánci této metody dokonce tvrdí, že pokud dítě krmíte klasickými kašičky a vše vlastně ovlivňujete vy – tedy určujete množství, tvar, strukturu jídla i jeho čas, zasahujete tím do integrity dítěte, což nemá dobrý vliv na jeho psychiku.

Příkrmy nenahrazujte kojení

Obecně je u nás zavedeno, že po ukončeném 6.-8. měsíce začnete postupně jedno kojení nahrazovat rozmixovaným příkrmem a postupně porci i počet vynechaných kojení zvyšujete. Dítě samo tedy nerozhoduje o výběru potravin, jejich zpracování ani o jejich množství.

Jednoduše si stanovíte za cíl dostat do vašeho děťátka předepsanou porci jídla kašovité konzistence, nezajímavé barvy a mdlé chuti, vždyť v tomto období se ještě nesolí ani nesladíme. A výsledek? Děťátko zná pouze jeden druh „hustoty“ potravy, která má podobnou chuť. Bez vlastního přičinění či snahy, protože ho krmíte vy, je naplněno předepsaným množstvím potravy. Při takovém přístupu však často dochází ke zbytečnému překrmování, neboť děťátko spapá větší objem jídla v krátkém časovém intervalu, ještě předtím, než se mu do mozku stihne dostat signál sytosti. Ten se totiž dostavuje o 15 až 20 minut od začátku jídla. Tím dáváte vašemu hubeňourovi základ dětské obezity.

Zkuste BLW – zkuste to tak trochu jinak

Přibližně ve věku 6 měsíců je miminko připraveno na životní změnu, kterou je i poznávání nových chutí a konzistencí jídla. Důležité je, že nejde ještě o věk, kdy byste měli začít vytlačovat kojení a nahrazovat ho příkrmy. Naopak, mateřské mléko je stále ve výživě nosné. Ale vedle něj nastal čas na učení rozeznávat chutě, konzistenci, tvary, barvy a vůně.

Nechte dítě ať si samo určí množství jídla

Správné je, pokud si dítě samo určuje množství jídla, přičemž ve skutečnosti nejde o objem přijaté potravy. Jednoduše se učí samostatně vnímat své potřeby a rozhodovat o jejich uspokojení. Během dne, kdy drobeček projeví zájem, většinou to bývá tehdy, když se jídlo připravuje nebo když jedí i ostatní členové domácnosti, nabídněte děťátku předem nachystané, na větší kousky naporcované jídlo. Může to být syrová nebo jemně blanšírovaná zelenina či ovoce, nebo ať ochutná přímo od vás z talíře zeleninu, brambor, polévku. Přijímání potravy v tomto období není striktně vymezeno na určité hodiny a není ani zaměřeno na nácvik stolování. Jedení vnímejte hravou formou, jako součást poznávání a fungování prostředí kolem děťátka.

Pamatujte si: BLW není primárně o nasycení, ale o vzbuzení zájmu o jídlo. Pokud máme pocit, že je dítě ještě hladové, je třeba ho dokrmit mléčnou dávkou.

TIP: I přes používání bryndáků, počítejte s tím, že budete mnohem častěji prát. Oblečení pro miminka není nikdy dost, zvláště v době zavádění příkrmů.

Sponzorováno

Opravdu to berte jako formu hry

Ochutnávání jídla z vašeho talíře je pro děťátko vhodné pouze v případě, že se stravujete racionálně a také příprava a dochucování pokrmů u vás doma je šetrné. Stále mějte na paměti, že nejde ještě o samostatné krmení s cílem nasytit prcka nějakou stanovenou dávkou jídla a nemá být na úkor kojení. Potraviny nabízejte miminku v co nejpřirozenější formě. Mají přece různý tvar, vůni, chuť, některé jsou měkčí, jiné zase tvrdší.

BLW jako prevence alergií

Při takovém ochutnávání se do těla dostávají zpočátku jen malé množství potravin. Díky tomu se umí organismus dítěte na ně lépe nachystat a přizpůsobit se jim. Metodou BLW tedy můžete snížit i výskyt potravinových alergií vašeho dítěte v pozdějším věku. Když totiž zpočátku pouze ocucává svůj ukořistěný kousek jídla, dává tělu čas na zpracování informací o potravině a následně se začne vylučovat koktejl trávicích šťáv namíchaných tak, aby co nejefektivněji rozložil a zpracoval přicházející potravu.

Tím se do mozku postupně zapisují programy na zpracování různých druhů potravin. Přirozené chutě zeleniny a ovoce se diametrálně liší od tradičně převařené kašovité stravy. Nelze ani porovnat jejich vzhled, barva či vůně. Každá jednotlivá potravina má svoji barvu, vůni, konzistenci a chuť a dítě by se s nimi mělo seznámit – nejprve hmatem, čichem, chutí a také množstvím, které mu v daném okamžiku vyhovuje.

Nebude se dítě dusit?

Miminko musí být při pojídání vždy pod kontrolou a vy mu nikdy nestrkejte kousky jídla do úst. Musí si to regulovat samo, vy mu jen připravte kousky vhodné do ručky. Prcek zpočátku jídlo ještě nekouše, pouze ocucává či obrušuje. Manipuluje s jídlem pouze na takové úrovni, na jaké se jeho vývoj právě nachází. Proto se nebojte, že začne mrkvičku hned okusovat a pak nebude umět kousky spolknout.

Kromě toho, zadusit se dá i kašičkou – právě „kašičkové děti“, které neznají různé tvary, tvrdost a měkkost potravin a nejsou naučené na kousky, mohou mít při přechodu od mixované na tuhou stravu problém, neboť nevědí, co s tužším kouskem. Naopak děti, které jsou naučené od počátku na kousky, vědí, že potravu třeba nejprve rozkousat a až potom spolknout.

Jaké jsou výhody BLW metody pro dítě?

Níže se podívejte na několik výhod, které má BLW metoda pro dítě:

1. Nevštěpují se mu klamavé informace

Jednou děťátku tvrdíme, že pomixovaná hmota neurčité barvy je brambora, jindy rýže s cuketou nebo květák, případně jablko, hruška či banán. Ale ve skutečnosti každá potravina vypadá jinak a rozdílně chutná! Samozřejmě, v syrovém stavu, ne rozvařená na kaši. A podstatné je, že každá z nich se rozdílně i tráví. Při konvenčním zavádění příkrmů nedáváte možnost tělu děťátka se na přijetí a zpracování různých potravin předem připravit.

2. Koordinuje se úchop ruky a trefení do úst

Podporuje to správný vývin žvýkacích pohybů a svalů a koordinaci polykání různé tuhé a kusové stravy.

3. Spolupodílí se na výběru vhodných potravin

Při široké nabídce různých potravin si dokáže děťátko přirozeně vybrat takovou, v níž se nacházejí látky, které jeho tělo v daném čase potřebuje, jde o takzvaný přirozený výběr.

4. Uvědomuje si a umí regulovat své potřeby hladu a sytosti

Při klasickém krmení kašičky lžičkou děťátko postupně přestává vnímat a uvědomovat si své potřeby. Mnohokrát je proto překrmována, neboť mu jídlo doslova „soukáte“ do úst v krátkém čase, ještě před nástupem pocitu sytosti. Chybou je také při jídle odpoutávat pozornost miminka, aby snědlo čím více jídla.

Na co při BLW nezapomenout?

A pár rad od nás na závěr:

  • Důležité je, abyste miminku nechali dostatek času na prozkoumání nové chuti. Netlačte na něj!
  • Mějte dítě stále pod dohledem, pro případ, že by se začalo dusit velkým kouskem jídla.
  • Někdy je lepší dítě nechat bez oblečení – občas bývá fakt nepořádek ;)

Praxe mnoha maminek (hlavně v zahraničí) ukázala, že z dětí, které vedly touto metodou, vyrostly časem velcí jedlíci, kteří nemají problém ochutnat skoro všechno. Maminky to odůvodňují tím, že své děti k jídlu nikdy nenutily, a proto ho stále děti považovaly za zábavnou činnost.

VIDEO: Jak může vypadat BLW?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva