Obsah článku
Bílé pečivo má kolem sebe auru něčeho nezdravého nebo špatného. Ale třeba studie španělských vědců překvapila kromě vyznavače zdravého životního stylu i celý svět.
Negativní vlastnosti bílého pečiva
Bílé pečivo má vysoký glykemický index a právě na potraviny, které ho mají vysoký, si mozek nejlépe zvykne, ale nejhůře si od nich odvykne. Proto vám tolik chutnají jíst nezdravá jídla. Pokud se chcete naučit jíst zdravěji nebo zhubnout, základem je odnaučit se od bílého pečiva. Nemáte motivaci? V tomto článku si řekneme, proč je tak špatné.
Bílá mouka se řadí mezi „bílé jedy“, kde najdeme i sůl, cukr a některé mléčné výrobky. Jde o kyselinotvorné látky, které na organismus ovlivňují nepříznivě a dokonce vedou k oslabení imunity a únavě. Nevhodné pro člověka jsou z těchto důvodů:
1. Nedostatek kvalitních živin
V první řadě je třeba zmínit, že bílé pečivo je vyrobené ze zpracovaných zrn, které tak přicházejí o svou výživovou hodnotu. Při zpracování se ztrácí vláknina, vitamíny a minerály. Při procesu sice dochází k umělému obohacování o tyto látky, ale tělem jsou velmi nebo absorbovány.
2. Barvení
Při zpracování zrn dochází ke ztrátě jejich barvy a tak pěkné bílé mouky se dosáhne jednoduše – umělými barvivy.
3. Ochucovadla
Kromě barviv se však při zpracování využívají i ochucovadla. Ve velké míře je přidáván bílý cukr a sůl.
4. Alergie
Pečivo může způsobovat alergii, protože obsahuje lepek, který stimuluje uvolňování histaminu. A ten při vyšší úrovni může způsobit alergickou reakci. Ta je doprovázena i zánětlivým procesem.
5. Komplikuje trávení
Neboť takové pečivo obsahuje lepek, je velmi těžké ho strávit, zvláště pokud je z pšenice. Dokonce se hovoří o tom, že například pšeničné těstoviny tělo tráví několik týdnů.
6. Překyseluje organismus
zrna jsou velmi kyselé, především pšenice, kterou následuj žito, oves a ječmen. Když jsou zrna zpracovávány, stávají se ještě výrazněji kyselejší. A když je váš organismus překyselený, vytváří to prostředí vhodné pro bakterie, kvasinky a plísně.
7. Zahleňuje
Při konzumaci takových potravin se nemůžete divit, že vás zahleňují. Je to přirozená odpověď těla na kyseliny. Pokud by se netvořil, ty by poškodily buňky, tkáně a orgány. Jeho tvorba však s sebou nese i riziko horšího trávení, problémy s nosem či plícemi. Zabraňují dokonce odchodu toxinů z těla.
8. Škodlivá mikroflóra
všechny skladované zrna začínají do tří měsíců kvasit a obsahují škodlivé mykotoxiny, které působí na tělo nepříznivě a ochuzují tělo o živiny, což se projevuje i únavou.
9. Toxické látky a toxicita
Bílé pečivo také obsahuje toxické látky, které jsou škodlivé pro naše tělo z dlouhodobého hlediska. Jde například o brom nebo oxid uhličitý.
10. Riziko hyperglykémie
Zpracovaná zrna nejsou zdrojem komplexních sacharidů a proto je bílé pečivo (na rozdíl od celozrnného) řazeno k rychlým sacharidům, které způsobují hyperglykemii. Ta může vést až k cukrovce. A proto také pomáhá k tloustnutí a vzniku únavy.
Teď už znáte deset důvodů, proč je pro vás bílé pečivo špatné. Tyto faktory se zapříčiňují o to, že je nepříznivé pro játra, ledviny, srdce, trávicí soustavu, kosti a zuby, imunitní systém, způsobují únavu, alergii, obezitu, vysoký tlak, hleny, hlad či hyperaktivitu. Bílé pečivo opravdu ne (nebo alespoň opravdu ne moc často).
Najdeme na bílém pečivu i něco pozitivního?
Všichni, kteří vyznávají zdravý životní styl, ve kterém jsou mouka a bílé pečivo tabu, se díky španělské studii musí chytat za hlavu, ale nemají důvod k panice, zdraví prospěšné stále zůstává i celozrnné pečivo.
Sponzorováno
Výsledky, ve kterém bílé pečivo a mouka nepohořeli, právě naopak, přinesla nejnovější studie, o níž informoval britský deník Daily Mail. Jak je možné, že dosud zatracovány bílé pečivo a chléb, mají od nynějška zelenou? Za všechno prý mohou bakterie, které mají pozitivní vliv na trávení člověka. Ptáte se, jak s tím souvisí výrobky z bílé mouky? Právě bílé pečivo a chléb má tvorbu těchto pozitivních bakterií vyvolávat a podporovat, alespoň to tvrdí vědci z Ovieda, kde celá studie vznikala.
I bílé, celozrnné
Oba typy pečiva a chleba mají díky zmiňovaným bakteriím mobilizovat imunitní systém. Bez ohledu pozitivům stále zůstává celozrnné pečivo méně kalorické než bílé. Samotný bílý rohlík, který milujeme s máslem a se šunkou, má kolem tří set kalorií, což se blíží k porci těstovin. Úctyhodné číslo, co říkáte?
Bez otrub méně užitečné
Právě důležité otruby, které obyčejné bílé pečivo neobsahuje, jsou velmi zdravé a obsahují vlákninu, která je zdrojem cenných látek. Energii z „normálního“ rohlíku spálíme za krátkou dobu, způsobuje výkyvy inzulínu a mění se na čistý tuk. Ještě nějaké další důvody, proč upřednostnit celozrnnou variantu pečiva?
Bílé pečivo si dejte, ale omezeně
Bílého pečiva se ve skutečnosti není třeba až tak moc bát! Alespoň to tvrdí jedna odbornice na zdravou výživu. Podle ní je dokonce zdravé! Měli bychom si ho však dopřát v přiměřeném množství. Děti do tří let by údajně měli jíst výlučně jen bílé pečivo. S tímto souhlasí i další odbornice, která se zabývá výzkumem vývoje naší výživy. Na svém blogu uvedla, že dětem do 3 let nedáváme celozrnné výrobky, ale bílé pečivo, moučné výrobky v malém množství, což je prevence před nedostatečným vstřebáváním minerálů, tuků a dalších prospěšných látek.
„Dlouhodobě rozlišuji spíše potraviny na vhodné a nevhodné, než na potraviny zdravé a nezdravé. Bílé pečivo je v některých případech vhodné, tedy zdraví prospěšné.“
Kdy a kolik bílého pečiva je vhodné konzumovat?
V souvislosti se zdravou životosprávou se však často skloňuje spíše celozrnné pečivo než bílé. V čem se vlastně liší? Mezi bílým a celozrnným pečivem je rozdíl pouze v stupni vymleté obilného zrna na mouku. Proto velké množství bioaktivních látek, které se nachází v celozrnném, je i v bílém pečivu. Největší rozdíl mezi celozrnným a bílým pečivem je v energii, které tyto pekárenské výrobky dodávají organismu.
Bílé pečivo dodá organismu rychle energii. Celozrnné zase dodá organismu dlouhodobě energii, proto je podle nutričních specialistů vhodnější toto pečivo konzumovat při nízké fyzické aktivitě. Pokud odbornice upřednostňuje bílé pečivo dětem, je to zejména z toho důvodu, že malé děti se neustále hýbou a umí automaticky rychlou energii spotřebovat.
Upřednostňování bílého pečiva před celozrnným si mohou dovolit lidé s vysokou fyzickou aktivitou.
Důležité je prostě množství
Na závěr je třeba podotknout, že záleží na množství, které zkonzumujete. Pokud např. jednou za čas neodoláte voňavému bílému pečivu a pochutnáte si na jednom či dvou rohlících, nic převratného se s vaším zdravím nestane. Jiné je však do sebe tlačit výrobky z bílé mouky každý den od rána do večera.
A mám i další články o pečivu
- TIP: Co se stane, když úplně vyřadíte pečivo z jídelníčku?
- Pečivo a zdraví – nejezme pečivo pouze z pšenice
VIDEO: Vím, co jím – Pečivo
Sponzorováno
Zdroje článku a studie na toto téma
- Vliv konzumace celozrnného chleba a bílého chleba na pacienty před cukrovkou Autor: Gholamreza Askari
- Vliv bílé rýže a bílého chleba jako základních potravin na střevní mikroflóru a metabolismus Autor: Fumika Mano
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,
článek hezký, ale chybí zdroje.
Díky, doplnili jsme.
Jedna odbornice… Další odbornice. Kde je konkrétní zdroj informace o jakou odbornici se jedná? Kde tyto odbornice působí? Kde jsou odkazy na jejich práce a jak se tyto „odbornice“ jmenují? Tímto způsobem napsaný článek působí velmi nedůvěryhodně ve stylu: „jedna paní povídala…“