Obsah článku
- Bezkofeinová káva obvykle obsahuje jen nepatrné množství kofeinu, což by v přiměřeném množství nemělo být problémem pro starší děti a adolescenty.
- Je dobré mít na paměti, že pití kávy by nemělo být způsobem, jak dávat dětem energii, děti by měly mít vyváženou stravu s dostatečným množstvím vody. Místo kávy by mohly děti pít vodu, čerstvé šťávy nebo bylinkový čaj.
- Jednou za čas jim bezkofeinová nebo klasická káva s mlékem nijak neublíží.
Kávová zrna u kávy bez kofeinu jsou zbavena obsahu kofeinu ještě předtím, než projdou procesem pražení a mletí. Je však důležité si uvědomit, že káva bez kofeinu není zcela úplně bez kofeinu; v průměru obsahuje asi 3 mg kofeinu na šálek, což je velmi malé množství.
Děti by neměly pít kávu bez kofeinu pravidelně, ale občasné popíjení by mělo být v pohodě. Některé značky kávy bez kofeinu mohou obsahovat více kofeinu než jiné a i tak existují určité nejasnosti ohledně obsahu kofeinu v kávě bez kofeinu. Naproti tomu, pokud je vaše dítě zvědavé na vaši ranní kávičku, dovolit mu dát si pár doušků kávy bez kofeinu by nemělo způsobit přílišné potíže. Je to naprosto v pohodě.
Tento článek pojednává o vhodném věku pro děti, kdy by mohly začít pít kávu, o zdravotních přínosech kávy bez kofeinu a také o potenciálních nevýhodách. Některé malé děti mohou projevit zájem o vyzkoušení kávy; po pravdě řečeno však v tuto chvíli neexistuje žádný vhodný věk, kdy by dítě mohlo začít konzumovat kofeinové nápoje. Občasné napití ale rozhodně nevadí.
Mohou děti pít kávu bez kofeinu
Káva bez kofeinu se nedoporučuje pro děti do 18 let. Místo toho jsou pro děti nejlepšími nápoji voda, mléko a přírodní šťávy, protože kofein nemá v jejich stravě místo (dobře, v omezeném množství).
Někteří odborníci doporučují, že děti ve věku od jednoho do dvanácti let mohou konzumovat kávu v malých množstvích, ale ne pravidelně. Rodiče však musí sledovat frekvenci a dávkování kávy, kterou jejich děti konzumují, aby zajistili, že nebudou trpět negativními účinky pití kávy.
Děti v tomto věkovém rozmezí mohou konzumovat až 45 miligramů kofeinu denně, takže káva bez kofeinu může být dobrým prvním úvodem do poznání tohoto nápoje.
Děti často napodobují chování dospělých, a když děti vidí své rodiče pít kávu, je přirozené, že je chtějí napodobovat a mají pak pocit, že jsou také součástí rodiny. Nicméně, protože děti jsou menší než dospělí a mají nižší úrovně tolerance než dospělí, kofein může mít větší dopad než u dospělých. Je důležité si uvědomit, že kofein je droga, i když bezpečná, která působí jako stimulant, měnící nervový systém.
Víme, že káva má různé účinky na dospělé, protože všichni máme různé úrovně tolerance k tomuto nápoji. I když však většina dospělých může bezpečně vypít tři až pět šálků kávy denně, neexistuje žádné doporučení pro bezpečnou hladinu kofeinu pro děti do 12 let.
Káva ale není pro většinu dětí problém; spíše jsou problémem sladké sycené nápoje. Kofein se nachází v mnoha z nich. Na druhou stranu se přesné množství na plechovce nikdy neuvádí. Tyto nápoje mohou obsahovat dost kofeinu a mohou mít negativní dopad na zdravý růst a vývoj dětí a dospívajících. Zvažte například následující vedlejší účinky konzumace kofeinu u mladých lidí:
1. Spánková deprivace
Kofein v kávě může způsobit narušení jejich spánkových cyklů, a to pokud ji konzumují dokonce až 8 hodin před spaním. Pokud děti do 12 let nemají cca 10 až 12 hodin nepřerušovaného spánku, které potřebují každou noc, je to problém.
2. Neschopnost se soustředit
I když kofein může zlepšit schopnost dospělého soustředit se, stejné množství stimulantů může zhoršit schopnost dítěte soustředit se, protože může způsobit, že se stane hyperaktivní v důsledku náhlých výbuchů energie.
3. Potlačení chuti k jídlu
Káva a další kofeinové nápoje mohou potlačovat chuť k jídlu, což je škodlivé pro růst a vývoj dětí, protože narušuje jejich růst a vývoj. Ve fázi růstu potřebují děti více živin než jejich dospělí protějšky.
4. Dehydratace může být problém
Kofein má diuretické vlastnosti, což znamená, že tělo ztrácí vodu. Konzumace kávy proto může u dětí způsobit dehydrataci, zvláště pokud pravidelně nepijí dostatek vody.
5. Zubní kaz a poškození zubů
Káva je kyselá a může způsobit erozi zubní skloviny a zanechat skvrny na zubech. Navíc, protože děti jsou náchylnější k zubnímu kazu než dospělí, pití kávy u nich může mít za následek více orálních zdravotních problémů než u dospělých.
6. Zvýšená spotřeba cukru
Většina teenagerů nesnáší výraznou chuť černé kávy, takže ji možná raději osladí cukrem a mlékem, což zvýší jejich denní příjem kalorií a vystaví je riziku přibírání na váze.
7. Nižší absorpce vápníku
Konzumace kofeinu vede ke ztrátě přibližně 6 mg vápníku na každých 100 mg zkonzumovaných, což je škodlivé pro vývoj struktury kostí dětí. Děti potřebují vysoký příjem vápníku, aby si udržely zdravý růst kostí.
Mohou tedy děti pít kávu bez kofeinu?
Svět rodičovství je plný soudů; někteří lidé vás budou obviňovat z toho, že jste špatný rodič, protože jste svému dítěti nabídli malé množství kávy bez kofeinu a budou vám všichni zarytě tvrdit, že obsahuje drogu měnící mysl, které je třeba se za každou cenu vyhnout.
Sponzorováno
Naproti tomu jiní rodiče vás za to pochválí. Všichni víme, že ani ten nejsilnější kávový nápoj nemá schopnost změnit stav mysli.
I když se horká čokoláda zdá být pro děti příjemnou pochoutkou, věděli jste, že obsahuje přibližně 5 mg kofeinu, což je stejné množství kofeinu jako v šálku kávy bez kofeinu?
Na trhu jsou mnohem horší nápoje s kofeinem, které se prodávají dětem. Různé kolové nápoje obsahují hromadu cukru a kofeinu. Tyto nápoje obsahují tolik kofeinu, že pouze jeden doušek obsahuje více stimulantů než plný šálek kávy bez kofeinu!
Pokud tedy vaše dítě pije kávu bez kofeinu, je to v pořádku, ale udržujte jeho spotřebu kofeinu pod kontrolou. Několik malých doušků kávy bez kofeinu pro většinu dětí nepředstavuje žádný problém; nestanou se na něm závislými a jejich chování tím není nijak ovlivněno.
Dětem citlivým na kofein můžete nabídnout alternativy bylinných čajů, aby si mohly vychutnat horký nápoj jako jejich rodiče bez obsahu kofeinu.
Je také možné omezit malé množství kofeinu pouze na víkendy, jako zvláštní požitek. Pití kávy bez kofeinu se svým dítětem tak můžete proměnit v zábavnou tradici, která zahrnuje zapojení do konverzace, která nutí k zamyšlení.
Já raději, když jdu posedět do kavárny, dítěti (9 let) objednám kávu bez kofeinu nebo latte (hodně mléka), než sladkou sodovku. Podle mě je to pro dítě zdravější, než sladké pití.
Může být káva bez kofeinu škodlivá pro vaše zdraví?
Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že pití kávy s kofeinem je škodlivé pro vaše zdraví; ve skutečnosti může dokonce obsahovat některé zdravotní výhody spojené s konzumací klasické kávy s kofeinem.
Methylenchlorid se však používá v procesu odstraňování kofeinu z kávy bez kofeinu, což vyvolalo obavy mezi těmi, kteří pracují v kávovém průmyslu. Vdechování malého množství methylenchloridu (asi 200 dílů na milion ve vzduchu) může způsobit krátkodobé zpomalení centrálního nervového systému, což narušuje schopnost člověka udržet koordinaci ruka-oko a pozornost. Mírné vystavení této těkavé kapalině může mít za následek bolesti hlavy, podrážděnost, ospalost a točení hlavy, stejně jako další příznaky.
Výsledky četných studií naznačují, že káva obsahuje různé sloučeniny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Pravidelné pití kávy může výrazně snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny, jako jsou následující:
- Rakovina kůže – to je druh rakoviny, která postihuje kůži.
- Rakovina prostaty
- Leukémie
- Rakovina ústní dutiny
- Rakovina jater
V průběhu let se většina výzkumů zaměřila na běžnou kávu, přičemž pouze malý počet studií se zaměřil konkrétně na kávu bez kofeinu. Vědci zjistili, že pití kávy bez kofeinu je spojeno s nižším rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, zejména u těch, kteří pijí dva až čtyři šálky denně. V důsledku toho není jasné, zda se zdravotní přínosy běžné kávy vztahují i na bezkofeinovou kávu.
Nicméně hlavní výhodou bezkofeinové kávy je, že obsahuje podstatně méně kofeinu než běžná káva. Na druhou stranu konzumace příliš velkého množství kofeinu může mít za následek nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou následující:
- Srdeční frekvence se zvýší
- Poct nepohodlí v žaludku
- Úzkost
- Bolest hlavy
- Problémy se spánkem
Bezkofeinová káva & děti
Vzhledem k tomu, že káva bez kofeinu obsahuje jen velmi málo kofeinu, je nepravděpodobné, že by požití několika doušků vašemu dítěti způsobilo nějaké vážné poškození. Určitě nezpůsobí, je to v pohodě. Samozřejmě existují lepší nápoje, které můžete svému dítěti nabídnout, než káva bez kofeinu, ale káva bez kofeinu podle mého názoru není rozhodně tak špatná.
Věk dítěte | Maximální množství klasické kávy | Maximální množství bezkofeinové kávy |
---|---|---|
Malé děti (do 6 let) | Nedoporučuje se | 1-2 šálky týdně |
Děti (6-12 let) | Nedoporučuje se | 2-4 šálky týdně |
Starší adolescenti (12-18 let) | 1-2 šálky denně | 4-6 šálků denně |
Většina dětí je zvědavá na to, co jejich rodiče považují za zajímavé, a chtějí vědět, co všechno rodiče na kávě láká; v důsledku toho se přirozeně zajímají o zkoumání chuti kávy; je však nepravděpodobné, že by si vypěstovali závislost na kávě. Klidně jim kávu dejte. Ale ne pravidelně, spíše výjimečně. A bude to naprosto v pohodě.
Ani mírný pravidelný příjem kofeinu není pro vývoj dětí dobrý. Výjimečně nevadí. I když se nedoporučuje podávat dětem mladším 12 let žádný kofeinový nápoj, doušek nebo dva jednou za čas jim neublíží. Samozřejmě si z toho nedělejte každodenní rituál. Určitě nechcete, aby vaše dítě běhalo každý den nabité kofeinem.
Sponzorováno
A co vy a vaše dítě? Dali jste dítěti kávu ochutnat? Napište mi do komentářů, budu moc ráda.
A dále si u nás o kávě a kofeinu přečtěte
- Kofein a kojení – můžete kofein, když kojíte?
- Kolik kofeinu mohou dospělí, dospívající nebo děti?
- Můžete pít bezkofeinovou kávu v těhotenství? A kolik ji můžete vypít?
- Káva & bolest zad – přispívá káva nějak k bolestem zad?
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: AndrewLozovyi / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Káva, Kofein a zdraví
Přečtěte si také naše další články