Obsah článku
- Ano, banán je vhodný při dietě, pokud ho konzumujete v rozumném množství a správně ho zařadíte do svého jídelníčku.
- Přestože má vyšší obsah cukrů než některé jiné ovoce, obsahuje také mnoho důležitých živin, které podporují zdraví a mohou být užitečné i při hubnutí.
- Banány obsahují vlákninu, která zpomaluje trávení a prodlužuje pocit sytosti. Zároveň stabilizují hladinu cukru v krvi, což může pomoci předejít chutím na sladké.
- Jeden střední banán (asi 120 g) obsahuje přibližně 100–120 kcal, což je přiměřené množství kalorií na svačinu. Díky obsahu přírodních cukrů (glukóza, fruktóza a sacharóza) poskytují rychlou energii. To je ideální před nebo po cvičení.
Pro někoho je sluncem ve slupce a pro někoho je zase pokušitelem, který naši štíhlou linii raz dva zláká na křivou cestu. Jak to s ním vlastně je? Je na čase nahlédnout banánu pod slupku.
Ve skutečnosti je banán balzámem nejen pro naše chuťové buňky, ale i na naše srdce a nervy. V 100g banánu je totiž 20g sacharidů, 1,2g bílkovin a až 1,8 g minerálních látek. Z nich jsou nejpočetnější zastoupeny draslík a magnézium, díky kterým má banán blahodárné účinky na naše srdce a uklidňuje naše nervy. A to vše jen za cca 88 kcal na 100 gramů.
Kde se vzal?
Banán patří k nejstaršímu ovoci na světě. Podle historiků ho lidé objevili před více než 2000 lety. Název mu vymysleli arabští obchodníci, který ho na základě podoby mezi sebou začali nazývat „prst“ – po arabsky tedy „banan“. Dnes se pěstuje více než 100 druhů, které se rozlišují převážně na základě barvy – od žlutých přes bílé až po červené.
Jak banán jíst?
Poklad ve slupce lze jíst prakticky kdykoliv. Záleží jen na tom, zda si hlídáte váhu nebo potřebujete rychle dobít energii. Obsah cukru se totiž zvyšuje ruku v ruce s dozráváním. Zatímco zelený banán má cukr v porovnání se zbývajícími živinami v poměru 1:20, se žloutnutím se poměr postupně mění až dosahuje přesný opak. Takže pokud si chcete uklidnit nervy, ale zároveň se vyhnout vysokému cukru, měli byste sáhnout spíše po zelenějším banánu. Pokud vám na váze nezáleží a hledáte způsob, jak rychle dobít baterky, mějte po ruce vždy přezrálé žluté banány. Díky vysokému podílu cukru vás nastartují téměř jako káva.
TIP: A co pít při dietě a hubnutí?
Sponzorováno
Banán – dobré snídaně, riskantní večeře
Právě kvůli tomu, že banán každým dnem mění své složení je třeba mít před ním na pozoru – zvláště když si hlídáte linii. Pokud se snažíte zhubnout, rozhodně s ním nečekejte do večera a zařaďte si ho do jídelníčku nejlépe již na snídani nebo na svačinu. Tehdy vaší dietě nebo hubnutí neublíží. Chcete-li se po práci uklidnit a kalorie nepočítáte až tak úzkostlivě, klidně si jej dopřejte i před spaním.
Pravidlo: Pokud hubnete, nejezte banán večer ale jen ráno.
Pozor na zimu
Banán nemá zimu rád. Jde o teplomilnou jednoletou rostlinu. Tak proč by se banánu mělo líbit v lednici? Jakékoliv působení chladu pod 13,2 stupňů si odnáší nejen jeho chuť, ale i barva. Pokud tedy vidíte, že už v obchodě jsou banány v chladničce, ani je nekupujte. Stejně je neskladujte ani doma. Raději jim dopřejte pokojovou teplotu.
Raději na talíři jako na tričku
Z talíře může zmizet za pár vteřin, z trička ho dostat opravdu těžko. Banánové fleky svou věrností předběhnou i trávu a jablko. Pokud stihnete na flek zaútočit hned, tedy ho okamžitě namočíte do vody s mýdlem či práškem, máte ještě alespoň nějakou šanci. Jinak vám nepomůže opravdu nic. V tomto směru je banán opravdu trvalé ovoce.
TIP: Banánový olej je super pro vaši krásu
Zajímavosti o banánech
Kolem banánů se točí jeden mýtus, který vychází z jejich složení. Jedná se o fakt, že se po banánech tloustne. Tento předpoklad vznikl z toho, že banány mají vysoký energetický obsah a obsahují již zmíněné jednoduché cukry. Opak je ale pravdou. Díky obsahu proteinů, vlákniny a minimálního množství tuků se z banánu stává při hubnutí pomocník číslo jedna. Dokáže zasytit, povzbudit mysl a dodat okamžitou energii. Důležité je ale nezapomínat nekonzumovat banány ani jiné ovoce po 15 hodině!
Jak banán zařadit při dietě?
Svačina: Kombinujte banán s bílkovinou nebo zdravým tukem, např. s řeckým jogurtem, ořechy nebo lžící arašídového másla. Tím zlepšíte sytost.
Před cvičením: Banán je skvělý zdroj energie, který nezatěžuje žaludek.
Do smoothie: Přidejte ho do smoothie společně s další zeleninou, ovocem a bílkovinovým práškem.
Do snídaně: Použijte nakrájený banán na ovesnou kaši nebo jako přísadu do zdravých lívanců.
Na co si dát pozor?
Množství: Pokud držíte přísnější dietu, omezte konzumaci na 1 banán denně, protože obsahuje přibližně 20–25 g sacharidů.
Zralost: Velmi zralé banány mají vyšší glykemický index, což může způsobit rychlejší nárůst cukru v krvi.
Sponzorováno
Banány jsou výživné, syté a ideální při dietě jako zdravá svačina nebo doplněk energie. Klíčem je vyváženost a kombinace s jinými složkami, aby podporovaly vaše cíle hubnutí.
Co si také přečíst?
- Přečtěte si také o krétské dietě
- Zkuste banánovou dietu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články
to jsou hrozný kecy!!!!! Já jsem zhubla běem půl roka 15 kilo, žádné takové hlouposti jako nejíst ovoce odpoledne nebo večer jsem nikdy nedodržovala. Pokud se aspoň trochu hýbete, jezte si ovoce kdykoli. Jsou to jen hloupé pomluvy. Já si nedovedu odpolední svačinu představit bez banánu nebo jakéhokoli jiného ovoce, které mi pomáhalo zahnat chutě na sladkosti a zároveň mě energeticky povzbudilo.