Sponzorováno

Avokádový olej na vaření a vnitřně – proč a jak ho jíst? 4.91/5 (11)

Avokádový olej má krásnou žluto-zelenou barvu

Avokádový olej má krásnou žluto-zelenou barvu

Tuk byl v minulosti po dlouhou dobu považován za velkého nepřítele zdravé výživy. Většina lidí má i v dnešní době stále pocit, že se zdravě rozhodne pokaždé, když si koupí produkt označené jako „bez tuku“ nebo s nízkým obsahem tuku. Je to skoro, jako by vše, co neobsahuje tuk, bylo automaticky zdravé. Ukázalo se však, že jde o dlouhodobou mylnou představu.

Nedávné studie ukázaly, že nejenže tuk není nepřítel, ale je také zásadní složkou zdravé výživy. Problém je v tom, že ne všechny tuky jsou vytvářeny stejně. Zatímco některé druhy tuků mohou podporovat zdraví a pohodu, jiné mohou být škodlivé a mimo jiné mohou vést k vysokému cholesterolu a srdečním onemocněním. Proto je důležité mít na paměti, že je důležitý druh tuku, který konzumujete.

Avokádový olej užívaný vnitřně

Avokádový olej můžete použít na vlasy i na pokožku a bude to pro vás mít super benefity. Ale v tomto článku budeme psát o vnitřním užívání avokádového oleje.

Avokádo si v poslední době získalo pověst superpotraviny, která může přispět ke zdravému životnímu stylu. Toto ovoce (ano, avokádo je fakt ovoce) se skládá z přibližně 73% vody, 15% tuku, 8,5% sacharidů (většina z nich jsou vláknina) a 2% bílkovin. Díky tomu je vynikajícím zdrojem zdravých tuků.

Podobně je olej extrahovaný z tohoto ovoce jedním z nejzdravějších a nejuniverzálnějších olejů. Avokádový olej nejenže poskytuje různé zdravotní výhody, ale je také chutným doplňkem vašeho jídla a lze ho použít jako náhradu většiny ostatních kuchyňských olejů, másla a margarínu. Avokádový olej obsahuje dostatečné množství kyseliny olejové, díky čemuž je vysoce odolný proti oxidaci. To znamená, že „nezkysne“ tak rychle jako mnoho jiných přírodních olejů ve vaší špajzce.

Nejlepší na avokádovém oleji je však to, že je to jeden z mála panenských olejů, které mají vysoký kouřový bod (teplota, při které se oleje začínají rozkládat). Díky tomu je optimální volbou pro vaření při vysokých teplotách, jako je restování a smažení. Vysoká teplota nezpůsobí jeho rozpad a ztrátu jeho zdravotních výhod. Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o panenský olej, lze jej také použít pro pokapání salátu, na zálivku nebo i na jiné jídlo, které vyžaduje nějaký ten olej.

Kromě toho, že je to nejuniverzálnější olej na vaření, poskytuje avokádový olej i následující zdravotní výhody, pokud ho budete jíst (tedy užívat vnitřně).

Snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje zdraví srdce

Jedním z hlavních hříchů špatného tuku je to, že zvyšují „špatný“ cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (tzv. LDL), což může dále přispívat k srdečním onemocněním a je také spojeno s mrtvicí a obecně špatnými tepnami. Avokádový olej má vysoký obsah mononenasycených tuků a nízký obsah nasycených tuků. Přidání avokádového oleje do vaší stravy může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu.

Avokádový olej a olivový olej jsou navíc dva z nejúčinnějších olejů, které pomáhají zvyšovat „dobrý“ cholesterol s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL). To z něj také dělá skvělou volbu pro lidi, kteří mají cukrovku.

Nižší krevní tlak

Ukázalo se také, že vysoké množství kyseliny olejové snižuje krevní tlak. Avokádový olej má navíc vysoký obsah draslíku a vitaminu E, které udržují zdravé cévy ničením volných radikálů. Hladiny esenciálních mastných kyselin v ledvinách také mění strava obsahující avokádový olej. To má vliv na to, jak reagují na hormony, které regulují váš krevní tlak. Protizánětlivé vlastnosti vitaminu E mohou pomoci chránit arteriální stěny před poškozením a snížit riziko srdečních onemocnění způsobených hromaděním plaku.

Vzhledem k tomu, že vitamin E z přírodních zdrojů potravy je tělem absorbován mnohem efektivněji než ve srovnání s užíváním doplňků, je přidání avokádového oleje do vaší stravy velmi zdravou volbou.

Zlepšuje zdraví srdce

Snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku automaticky přispívá k dobrému zdraví srdce. Může však také pomoci zvrátit zánětlivé procesy spojené s kardiovaskulárním rizikem. Jedna studie zjistila, že podávání doplněk s avokádovým olejem krysám významně snížilo jejich riziko srdečních příhod ve srovnání s potkany, kterým nebyl podáván.

I pro zdraví očí

Avokádový olej má vysoký obsah antioxidantů známých pod názvem Lutein. Lutein je karatenoid, který se přirozeně nachází v očích. Jeho antioxidační funkce proto mají přímý přínos pro zdraví vašich očí.

Konzumace zdravého množství luteinu může pomoci snížit riziko katarakty a makulárních degenerací, což jsou velmi častá oční onemocnění související se stářím a mohou vést k poškození zraku nebo dokonce slepotě. Protože vaše tělo neprodukuje lutein přirozeně, je nutné jej získat z potravy přidáním jeho zdravého zdroje, jako je avokádo, do vaší stravy. Avokádový olej obsahuje také vitamin E, který je důležitý také pro zdraví očí.

Podporuje vstřebávání důležitých živin

Některé živiny vyžadují, aby tělo absorbovalo tuk. Mezi tyto živiny patří karotenoidové antioxidanty, což jsou pigmenty nacházející se v mnoha rostlinných potravinách. Pravdou ale je, že většina ovoce a zeleniny, které jsou v karotenoidech, mají nízký obsah tuku. Možná proto konzumujete velké množství karotenoidů v salátech a jiných pokrmech na bázi zeleniny, ale může to být plýtvání, protože nespotřebováváte dostatek tuku, který by napomáhal jejich vstřebávání.

Přidání trochy avokádového oleje do zálivky nebo k pokapání zeleniny, jako je mrkev, špenát a římský salát, může zvýšit absorpci karetenoidů až 4,3 až 17,4krát ve srovnání s konzumací ovoce a zeleniny bez tuku.

Může bojovat s příznaky artritidy

Artritida je běžné onemocnění zahrnující bolestivý zánět kloubů, který postihuje miliony lidí po celém světě. Nejběžnější formou artritidy je osteoartróza. Je spojena s rozpadem chrupavky v kloubech.

Existují různé studie, které ukázaly, že výtažky z avokádového oleje a v kombinaci se sójovým olejem mohou pomoci snížit bolest a ztuhlost spojenou s osteoartrózou. Směs vytváří ASU (Avocado Soy Unsaponifiables), které někdy užívají lidé s osteoartritidou jako alternativu k protizánětlivé léčbě. Většinou se však zdá být prospěšným zejména pro lidi, kteří trpí osteoartrózou kyčelního nebo kolenního kloubu.

Sponzorováno

Detoxikuje tělo

Avokádový olej obsahuje zdravou dávku chlorofylu. Chlorofyl je přirozeným zdrojem hořčíku, který přirozeně odstraňuje těžké kovy, jako je rtuť, a olovo z jater, ledvin, mozku a dalších orgánů. Pravidelná konzumace avokádového oleje proto může pomoci při detoxikaci vašeho těla.

Zlepšuje hojení ran a zlepšuje pokožku

Kromě vnitřního prospěchu se zdá, že mastné kyseliny v avokádovém oleji mají také výhody pro vaši pokožku. Studie s 13 pacienty zjistila, že krém s avokádovým olejem a vitaminem B12 jako účinnými látkami pomohl po 12 týdnech léčby zlepšit příznaky psoriázy. Byly také provedeny různé studie, aby se pochopila jeho schopnost léčit poranění kůže. Studie na potkanech zjistily, že může urychlit hojení ran.

Neutralizuje volné radikály

Volné radikály jsou odpadními produkty metabolismu, které způsobují poškození buněk v těle. Vysoká hladina radikálů může vést k oxidačnímu stresu, který může dále přispívat k onemocněním, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby.

Antioxidanty mohou pomoci neutralizovat volné radikály tím, že jim dávají elektrony, což jim brání v poškozování. Existuje mnoho druhů volných radikálů, ale nejvíce se zajímáme o radikály odvozené od kyslíku známé jako reaktivní formy kyslíku (ROS). Jedna studie s diabetickými potkany ukázala, že avokádový olej může chránit před škodlivými účinky volných radikálů vstupem do mitochondrií. Jakmile se tam dostane, je schopen neutralizovat volné radikály a zabránit jim v poškození této důležité buněčné části.

Může snížit riziko onemocnění dásní

Kombinace avokádového oleje a sójového oleje není prospěšná jen proti artritidě. Existují také některé seriózní důkazy, které ukazují, že může pomoci předcházet parodontálním onemocněním, běžněji známým jako onemocnění dásní. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které zahrnuje příznaky, jako jsou červené a krvácející dásně, špatný dech a rozpad kostí a tkání kolem zubů. Pokud nemoc není léčena včas, může také způsobit ztrátu zubu. Podle studie v kostních buňkách a periodontální tkáni může ASU blokovat protein zvaný IL1B. Tento protein podporuje zánět v těle a je hlavním faktorem ničení tkání a úbytku kostní hmoty při onemocnění dásní.

Jak používat avokádový olej vnitřně?

Jak již bylo zmíněno dříve, na tomto oleji je skvělé to, jak je univerzální, takže je velmi snadné ho začlenit do jakékoli stravy a jídelníčku.

Avokádový olej je jedním z mála olejů, které lze konzumovat v teplé nebo studené kuchyni. Extrahuje se z dužiny avokáda, což jej klasifikuje jako olej lisovaný za studena, protože při jeho extrakci není použito žádné teplo ani chemikálie. Díky tomu je avokádový olej bezpečný ke konzumaci jako syrový. Stále však má vysoký bod kouření, což z něj dělá bezpečný olej pro vaření při vysoké teplotě. Většina olejů lisovaných za studena má nízký bod kouření, což způsobí jejich spálení, pokud jsou vystaveny vysokému teplu. Avokádový olej je tedy pravděpodobně nejvšestrannějším olejem, který existuje.

Následuje několik způsobů, jak můžete do své stravy snadno přidat avokádový olej.

  • Přidání lžíce avokádového oleje do vašeho smoothie je skvělý způsob, jak zvýšit přínos smoothie pro vaše zdraví.
  • Může být použit jako přísada do vašeho salátového dresingu, nebo může být pouze pokapán přes salát.
  • Může být použit jako tuk v marinádách pro grilování, pečení nebo grilování masa, kuřecího masa, ryb, tofu atd. Ve skutečnosti jej lze použít v jakémkoli druhu marinády.
  • Avokádový olej můžete použít jako zdravější alternativu k máslu nebo margarínu na pečivu. Nezapomeňte trochu snížit množství ve srovnání s pevnými tuky, abyste dosáhli správné konzistence.
  • Může být pokapán na zeleninu před jejím pečením.
  • Ačkoli smažené potraviny by měly být ve zdravé stravě omezené na minimum, pokud máte chuť na smažené kuře, je dobré smažit paličky v avokádovém oleji, abyste jim dodali určitou výživnou hodnotu.
  • Můžete jej použít ke smažení nebo restování zeleniny, masa atd.
  • Studené polévky, jako je gazpacho, získají chuť a výživu s kapkou avokádového oleje.
  • Můžete jej také použít místo olivového oleje v humusu.
  • Avokádový olej lze použít k výrobě domácí majonézy.

Ve skutečnosti lze avokádový olej použít místo jakéhokoli oleje nebo tuku, na který si vzpomenete.

Jedinou nevýhodou avokádového oleje je, že má tendenci být celkem drahý. Díky rozsáhlému seznamu výhod, které poskytuje, však stojí za to do něj investovat několik korun.

Rizika avokádového oleje

Přestože je avokádový olej z velké části bezpečný pro konzumaci, je stále dobré se před provedením zásadních změn ve stravě poradit se svým lékařem. Jelikož je avokádový olej vysoce tučným jídlem, obsahuje spoustu kalorií. Proto by měl být vždy konzumován v omezeném množství.

Možná se mu však budete muset vyhnout, pokud se vás týká některá z následujících věcí:

  • Pokud máte alergii na avokádo, budete automaticky také alergičtí na avokádový olej. Lidé, kteří jsou alergičtí na pyl břízy nebo latex, jsou také častěji alergičtí na avokádo. Pokud tedy máte některou z těchto alergií, poraďte se s lékařem před přidáním avokádového oleje do vaší stravy.
  • Bylo prokázáno, že avokádo snižuje účinnost léku Wafarin (Coumadin). Takže pokud užíváte toto antikoagulant z jakéhokoli důvodu, pak budete muset hodně omzit tento olej ve vaší stravě.

Kdykoli budete kupovat avokádový olej, určitě se rozhodněte pro verzi lisovanou za studena. Žádná jiná verze nebude mít tolik zdravotních výhod jako ta za studena lisovaná.

Sponzorováno

Konzumujete avokádový olej? Používáte ho v kuchyni? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Dále si o avokádovém oleji přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva